Home > Zábava > Biatlon na sítích: Kaisa a spol. jsou na obhlídce dějiště mistrovství světa

Biatlon na sítích: Kaisa a spol. jsou na obhlídce dějiště mistrovství světa

V italském Antholzi se v únoru uskuteční mistrovství světa, a tak si biatlonisté chtějí toto středisko pořádně obhlídnout. V případě Kaisy Mäkäräinenové nebo Lukase Hofera pěkně z výšky.

Je tu týdenní přehled těch nejlepších příspěvků na sociálních sítích.

Kaisa Mäkäräinenová zkontrolovala dějiště Mistrovství světa 2020 z výšky.

Ještě z větší výšky se na Antholz a jeho okolí podíval Lukas Hofer.

Nedaleko, v Seiser Alm, se nacházel také Benedikt Doll, který se pochlubil touto scenérií.

Po úspěšném německém šampionátu Simon Schempp zase naplno vyběhl do přípravy.

Anaïs Bescondová zavzpomínala na staré dobré časy a zatrénovala si s Marie Dorinovou Habertovou.

Lotyši si museli spojit šampionát s Litevci, aby Baiba Bendiková aspoň jednou našla přemožitelku.

Susan Dunkleeovou potěšilo, že její domovský klub Craftsbury instaloval 15 nových terčů. Případní následovníci americké biatlonistky tak nemusí jako ona začínat pouze s během na lyžích.

View this post on Instagram

"We are probably going to have the best 15 point range in the world." -@ethandreis (Are there are any other 15 point biathlon ranges out there?) I never tried biathlon as a kid. However I have always loved to xc ski at Craftsbury. I first picked up a rifle in 2008 after graduating college. Around the same time, Craftsbury decided to install a few shooting points that were used by a handful of athletes. It was rustic but we loved it. Biathlon at Craftsbury is growing. We now have regular kids programing, an elite team, multiple Olympians, a large Fallfest citizen's race, and training camps for the US National Team. It is time to move beyond the rustic range. Today Craftsbury took a big step and installed 15 state of the art Kurvinen biathlon targets imported from Finland. Next summer we will finish a rollerski loop to go with it. This venue will inspire new generations of local Vermont kids to try the sport. It will give them the tools they need to dream big. It will also attract the best athletes from North America for training and high level races. The best part of today was the team of people installing the targets together. I first met the Dreissigacker and Schulz families while racing in the Bill Koch Youth Ski League. 20 years later here we are working side by side hooking up cables and racheting down roofing. We are still working towards common dreams. The Green Racing Project rowers also lent a hand. Summer sport, winter sport, it doesn't really matter. We are one team. #community #lifelongsport #teamwork #ifyoubuildit @greenracingproject @craftsburyoutdoorcenter @biathlontargetsystemkurvinen @usbiathlonteam

A post shared by Susan Dunklee (@susan.dunklee) on

Martin Fourcade se zeptal svých followerů, jestli by radši závodili v horku na MS v atletice v Dauhá nebo v dešti na MS v cyklistice v Yorkshiru.

Rozcvičku na ZŠ Narnia v Banské Bytrici vedla Anastasia Kuzminová.

Na Ukrajině se konal národní šampionát, a tak si mohla Anastasija Merkušynová užít pár chvil doma se svým čtyřnohým kamarádem.

Foto: Kaisa Mäkäräinenová (zdroj: IG K. Mäkäräinenové)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *