Home > Téma > 10 nejlepších střelkyň sezóny 2018/19

10 nejlepších střelkyň sezóny 2018/19

Veronika Vítková

Poprvé od vstupu do vrcholného biatlonu nebyla Laura Dahlmeierová mezi elitními střelkyněmi Světového poháru. Loňská východoevropská nadvláda je zapomenuta, v desítce nejpřesnějších biatlonistek je osm národností. Včetně jedné Češky. Jen jediná z nejlepších střelkyň byla zároveň i nadprůměrně rychlá na lyžích a prosadila se mezi elitu i v celkovém hodnocení.

Do žebříčku jsou zařazeny pouze biatlonistky, které absolvovaly alespoň třetinu závodů Světového poháru a Mistrovství světa, vypálily tedy více než 170 výstřelů.

10) Karolin Horchlerová – 88,0 %

V německém týmu dostala důvěru na celou sezónu Světového poháru. Nejvíce se jí dařilo v masáku v Antholzi, kde byla osmá. V zámoří nedosáhla na body a na šampionát již neodcestovala. Je průměrnou běžkyní, celkově 32. ženou Světového poháru.

9) Emma Nilsonová – 88,2 %

Má ve Švédsku úspěšnější kolegyně, ale střílet z nich umí nejlépe. Mírně se zhoršila vleže, klesla tak z loňských 90 % a pátého místa žebříčku. Trochu přidala ve stopě, ve vytrvalostním závodě v Pokljuce dosáhla na kariérní 18. místo. Ve SP je 59.

8) Julija Džimová – 88,4 %

Tradičně přesná Ukrajinka (94 % v leže) vytěžila ze svého střeleckého umu vítězství ve vytrvalostním závodě v Pokljuce, v další části sezóny se jí ale běžecky nedařilo, často nedosáhla ani na bodované příčky a v celkovém hodnocení skončila 37., nejhůře ve své kariéře, kterou naplno zahájila v roce 2012. Na vině jsou přetrvávající zdravotní problémy, kvůli kterým ji zřejmě čeká delší pauza.

Julija DžimováFoto: Julija Džimová (Autor: Petr Slavík)

7) Lisa Vittoziová – 88,4 %

Druhá Italka Světového poháru má jako jedna z mála biatlonistek výrazně lepší čísla ve střelbě vestoje – 91 % oproti 85 %. Je rychlá na lyžích i na střelnici, není ale z jižanek nejpřesnější. I ve čtyřpoložkových závodech se celou sezónu netrefila nanejvýš třikrát. Až stíhačka a masák na MS i oba závody v Oslu jí střelecky vůbec nevyšly (6-5-5-5).

Lisa VittozziováFoto: Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

6) Irina Starychová – 88,8 %

Ruská dopingová hříšnice vylepšila své zásahy o 4 %, v leže dokonce 6 % (90 %), na začátku sezóny v Pokljuce a Hochfilzenu osmá, v NMNM desátá, na MS na body nedosáhla, do Osla již neodcestovala. Ve SP skončila 29., její postavení v týmu ohrožují mladší a úspěšnější kolegyně.

5) Veronika Vítková – 89,3 %

Terče sestřelovala jako ještě nikdy. Ležku od loňska vylepšila o 5 %, stojku o 4 %. Škoda trápení ve stopě. Ostatně, střelecky se proti loňsku dařilo všem Češkám. Lucie Charvátová si zvedla statistiku o 7 % na 71,1 %, Markéta Davidová o 7 % na 79 %, Jessica Jislová o 2 % na 82,8 %, Eva Puskarčíková zůstala zhruba na svých 81,7 %.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

4) Jan Žangová – 89,6 %

Čínské biatlonistky v posledním desetiletí vyklidily přední příčky, teď ale opět po krůčcích stoupají. Jan Žangová i díky velmi přesné střelbě na Mistrovství světa v Östersundu posbírala 37. místo ve sprintu, 31. ve stíhačce a 27. ve vytrvalostním závodě.

3) Alexia Runggaldierová – 89,9 %

Mezi střeleckou elitu se řadí již řadu let, v běhu je to i vinou zdravotních problémů horší. Je i držitelkou bronzu z vytrvalostního závodu na MS v Hochfilzenu 2017, letos jí ale střelba nevyšla, skončila se třemi omyly 61. Bez bodů byla po většině startů letošní sezóny, patří jí 73. pozice, nejhorší od vstupu do Světového poháru.

2) Christina Riederová – 90,7 %

Nenápadná Rakušanka vstoupila do Světového poháru z IBU Cupu až v lednu. Ani výtečná střelba, vylepšená od loňska vleže z 80 na 91 %, jí nepomohla na více než dvě bodovaná umístění. V USA doběhla 39. ve stíhacím závodě, na Mistrovství světa 35. ve vytrvalostním.

1) Jevgenija Pavlovová – 91,5 %

Objev sezóny podle Mezinárodní biatlonové unie. Pětadvacetiletá Ruska dokázala svou přesnou mušku hlavně vleže (95 %) přeměnit na začátku sezóny v 8. a 10. místo ze sprintu a stíhačky, na MS skončila ve stíhacím závodě devátá. Loni startovala v několika závodech IBU Cupu, jednou vyhrála sprint. Je i juniorskou mistryní světa z roku 2014.

Jevgenija PavlovováFoto: Jevgenija Pavlovová (Autor: Petr Slavík)

Ženy z elitní desítky celkového hodnocení zdobí spíš velmi rychlý běh. Po Italce Vittoziové je nejlepší střelkyní Monika Hojniszová (87,4 %) a Hanna Öbergová (86,9 %), Dorothea Wiererová se řadu let pohybuje okolo letošních 85,5 %. Nejméně přesná z nejlepších deseti žen byla Denise Herrmanová se 78,2 %, oproti loňsku si pohoršila o 2,5 %. Jen mírně přesněji pálila Kaisa Mäkäräinenová, která si z loňských 84,8 % pohoršila dokonce o 6 %, ve stoje o 8 %. Třetí žena hodnocení SP Anastasia Kuzminová klesla ve své poslední sezóně těsně pod 80% úspěšnost.

Hlavní foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *