Home > Preview > 10 největších favoritek pro sezónu 2017/2018

10 největších favoritek pro sezónu 2017/2018

Laura Dahlmeierová

Potřetí v řadě už se Gabriela Koukalová zřejmě do boje o velký křišťálový glóbus nepřimotá. Její zdravotní poblémy ještě zvyšovaly šance Laury Dahlmeierové na obhajobu celkového triumfu. To by však Němka nesměla před sezónou onemocnět. Které biatlonistky toho můžou využít?

1. Laura Dahlmeierová

Lepší imunita, asi to jediné chybí Lauře Dahlmeierové. Těsně před startem sezóny ji skolilo nachlazení, a tak si na premiérové závody ještě počká. Pokud ale naváže na výkony z loňska, tak ji nemusí pár vynechaných závodů mrzet.

Dahlmeierová se chvílemi svou suverenitou blížila Martinu Fourcadovi. Druhý nejrychlejší běh doplnila osmou nejlepší střelbou, což jí dohromady stačilo na deset výher, z toho pět v jedné řadě a tři na Mistrovství světa. Sama říká, že klíčová pro ni bude olympiáda.

Laura DahlmeierováFoto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Zbranek)

2. Darja Domračevová

Do minulé sezóny naskočila kvůli narození dcery až v lednu. Ze začátku se Darja Domračevová spíš trápila, jak na trati, tak na střelnici, ale pak vybojovala stříbro ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa. Do konce sezóny už se pohybovala nahoře, byť dřívější běžecká forma stále nepřicházela.

Nyní ale běloruská jednička absolvovala bez problémů celou přípravu, což by se mělo na jejím běhu jednoznačně projevit. V poslední kompletní sezóně získala velký křišťálový glóbus, rok předtím tři olympjská zlata v Soči. Na podobné výsledky může pomýšlet i nyní.

Darja DomračevováFoto: Darja Domračevová (Autor: Martin Kaděrka)

3. Kaisa Mäkäräinenová

Dost možná ji čeká poslední sezóna, a tak by se měla patřičně rozloučit. I ve 34 letech byla Kaisa Mäkäräinenová nejrychlejší běžkyní loňského Světového poháru, byť se dočkala pouze dvou výher. Na vině byla, tak jako vždy, horší střelba.

Blonďatá Finska střílí v posledních sezónách s úspěšností 83 %, což jí brání v cestě za třetím velkým křišťálovým glóbem. Ten ale pro Kaisu v nadcházejícím ročníku rozhodně nebude cílem. Hlavní je uspět na posledních olympijských hrách. Na těch předešlých se cenného kovu nedočkala.

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Zbranek)

4. Dorothea Wiererová

Ve Světovém poháru byla postupně 38., 16., 7. a v sezóně 2015/2016 dokonce 3. Logicky ji tak spousta odborníku v uplynulém ročníku viděla jako možnou kandidátku na zisk velkého křišťálového glóbu. Nestalo se, Dorothea Wiererová skončila celkově pátá a z Mistrovství světa odjela s prázdnou.

Kde se stala chyba? Italka oslňovala rychlou střelbou, ale s 85% úspěšností zaostala za minulými roky. Zvlášť v rozhodujících okamžicích, které třeba Dahlmeierová či Koukalová zvládaly, často selhávala. I proto se dostala jen třikrát na stupně vítězů.

Dorothea WiererováFoto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Zbranek)

5. Justine Braisazová

Být ve 20 letech šestou nejlepší biatlonistkou světového poháru? Justine Braisazové se v minulém ročníku povedl opravdu husarský kousek. Mohla za něj vděčit na svůj věk fantastickému běhu, se kterým konkurovala i Kaise Mäkäräinenové či Lauře Dahlmeierové.

Francouzka se dostala hned devětkrát do elitní desítky. Poprvé také vystoupala na stupně vítězů, což ještě dvakrát zopakovala. Dalším krokem je první vítězství, ke kterému ji může dovést zlepšená střelba. Před třemi roky střílela s úspěšností 71 %, v minulé sezóně už byla na 80 %.

Justine BraisazováFoto: Justine Braisazová (Autor: Petr Zbranek)

6. Marie Dorinová Habertová

Další biatlonistka, kterou možná čeká poslední sezóna v kariéře. Marie Dorinová Habertová už by se ve 31 letech chtěla víc věnovat své rodině, byť výkonnostně pořád patří k nejlepším. Konkrétně v minulé sezóně byla čtvrtou ženou celkového pořadí.

Na trati už sice nestačila těm úplně nejlepším jako dříve, ale stále se držela mezi desítkou nejrychlejších. V TOP10 se často nacházela i v jednotlivých závodech, konkrétně šestnáctkrát. Dvakrát vystoupala na nejvyšší stupínek. To by ráda dokázala také v Pchjongčchangu.

Marie Dorinová HabertováFoto: Marie Dorinová Habertová (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

7. Tiril Eckhoffová

Po Mistrovství světa byla Tiril Eckhoffová zklamaná. V Hochfilzenu byla nejlépe dvanáctná, v předcházejících závodech se dostala jen dvakrát do elitní desítky. Není divu, když střílela pouze se 77% úspěšností. Ke konci sezóny ale přišel zlom.

Eckhoffové se povedlo v několika závodech výborně zastřílet a díky tomu dvakrát vyhrála a jednou skončila druhá. Jedna z nejlepších běžkyň v seriálu přes léto pracovala právě na střelbě, najala osobního trenéra a snad se i zlepšila. Byť testovací závody dopadly trochu rozpačitě.

Tiril EckhoffováFoto: Tiril Eckhoffová (Autor: Jiří Zaňát)

8. Gabriela Koukalová

Zdravá Gabriela Koukalová patří určitě výš než na osmou pozici. Už jen proto, že v loňském ročníku nestačila pouze na Lauru Dahlmeierovou a vyhrála pět závodů včetně mistrovského sprintu. Díky své vyrovnanosti měla potřetí v řadě zabojovat o velký křišťálový glóbus, ale tyto myšlenky se dávno rozplynuly.

Není vůbec jisté, kdy bolavými lýtky sužovaná biatlonistka naskočí do Světového poháru. Zcela jasné je ale to, že bude mít velké tréninkové manko, což se zřejmě projeví v její běžecké formě. Podle trenéra Rybáře by pomohla půlroční pauza, ale na to teď není čas. Koukalová půjde zřejmě i přes bolest po olympijské medaili.

Gabriela KoukalováFoto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)

9. Mari Laukkanenová

V pravý čas se svými výkony zařadila mezi světovou elitu. Mari Laukkanenová by mohla po odcházející Kaise Mäkäräinenové důstojně převzít post finské jedničky. Sice zatím neudělala velký pokrok se svou 77% úspěšností střelby, ale ještě zrychlila na trati. V žebříčku běžkyň jí patřilo třetí místo.

K výraznějším úspěchu ale potřebovala i lépe zastřílet, což se povedlo až ve vytrvalostním závodě na MS, kde skončila s jednou chybou čtvrtá. To hlavní ale přišlo v Oslu, kde získala ve sprintu a ve stíhačce zlatý double. Z 30 terčů netrefila pouze jediný. S takovou formou by byla v nadcházejícím ročníku těžko k poražení.

Mari LaukkanenováFoto: Mari Laukkanenová (Autor: Petr Zbranek)

10. Denise Herrmannová

Pokud by se volila nejlepší biatlonistka léta, tak by s přehledem vyhrála Denise Herrmannová. Vždyť získala tři tituly mistryně Německa, nechala za sebou i Lauru Dahlmeierovou. A to přesto, že se biatlonu jako bývalá běžkyně na lyžích věnuje teprve rok a půl.

Vyhrála i testovací závod ve Sjusjøen, kde měla zároveň nejrychlejší běžecký čas. Snad už stabizovala i střelbu, která se ještě loni pohybovala na tragických 72 % úspěšnosti. Může však doplatit na absenci zkušeností z vypjatých střeleckých momentů. Proto je v tomto žebříčku až na desátém místě.

Denise HerrmannováFoto: Denise Herrmannová (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)


Pod čarou

Kdo může vedle této desítky biatlonistek ještě uspět? Klidně si vyberte kteroukoliv Francouzku, Němku či Italku a máte velkou šanci, že nesáhnete vedle. Ve francouzském dresu se před sezónou dařilo Anaïs Bescondové. V minulém ročníku zase excelovala Anaïs Chevalierová, ale otázkou je její forma po tom, co vynechala kus přípravy kvůli srážce s autem. A pak je tu paní běžkyně Célia Aymonierová.

Vyrovnanost je nejsilnější zbraní pro německou dvojici Franziska Hildebrandová a Vanessa Hinzová. Připojit se k nim bude chtít Franziska Preußová, která už snad zažehnala zdravotní problémy.

Silné kvarteto s Dorotheou Wiererovou tvoří Lisa Vittozziová, Alexia Runggaldierová a Federica Sanfilippová. Všechny tři v minulé sezóně ukázaly, že můžou bojovat o stupně vítězů.

Na životním osmém místě skončila v uplynulém ročníku Ukrajinka Julija Džimová. Američanka Susan Dunkleeová zase excelovala desátým místem a hlavně světovým bronzem. Oběma se dařilo hlavně po běžecké stránce.

Na dobrý běh by měla spoléhat i Norka Marte Olsbuová, naopak Rakušanka Lisa Hauserová bude potřebovat trefovat takřka všechny terče. Podobně na tom bude další elitní střelkyně Naděžda Skardinová z Běloruska.

A co Češky? Eva Puskarčíková se v minulé sezóně dostala poprvé na pódium, což si posléze ještě zopakovala. Pokud ještě trochu přidá v běhu, tak by se na něm mohla objevovat častěji. Podmínkou pro úspěch Veroniky Vítkové bude zase lepší střelba. Její letní výkony naznačily zlepšení.


Ve hře Fantasy Biathlon 2017/2018 je pochopitelně nejdražší biatlonistkou Laura Dahlmeierová. Vyjde na 45 milionů, přičemž do svého týmu můžete zakoupit 20 biatlonistů za 275 milionů. Moc výhodné by asi nebylo kupovat Gabrielu Koukalovou za 35,6 milionu. Minimálně na začátku sezóny by vám nezískala ani jeden bod. Zajímavější může být nákup Evy Puskarčíkové za pouhých 8,1 milionu.

Do hry se můžete registrovat tady. Po zaplacení registračního poplatku (7 €) se navíc dostanete do hry o zajímavé ceny.

Hlavní foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Zbranek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *