Home > Téma > 10 otázek před Světovým pohárem v Hochfilzenu

10 otázek před Světovým pohárem v Hochfilzenu

Kaisa Mäkäräinenová

Zvednou se Martin Fourcade a Veronika Vítková po trápení v Pokljuce? A bude Kaisa Mäkäräinenová pokračovat ve skvělých výkonech na střelnici? Podívali jsme se na 10 nejzajímavějších otázek před Světovým pohárem v Hochfilzenu.

Udrží si Kaisa Mäkäräinenová fantastickou střeleckou formu?

O tom, že bude opět skvěle běhat, určitě nikdo nepochybuje, ale podaří se Kaise zopakovat střeleckou úspěšnost z Pokljuky? V prvním díle světového poháru střílela mnohem lépe než v předchozích sezónách a nebýt první velmi nepovedené položky ve vytrvalostním závodě… I s touto čtyřkou má ale nyní úspěšnost vynikajících 91 %! Dokáže tuto procentuální úspěšnost ještě vylepšit?

Zlepší se běžecká forma Veroniky Vítkové?

Veronika VítkováPokljuce výborně střílela, na žádné položce neudělala více než jednu chybu a její úspěšnost činí krásných 93 %. To je však jediná pozitivní zpráva. Běžecká forma totiž byla každým závodem horší a horší. Trenéři i Veronika doufají, že problémy byly pouze krátkodobého rázu. Více napoví její běžecké výkony v Hochfilzenu.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Udrží Markéta Davidová běžeckou formu a stabilizuje střelbu?

Během smíšené štafety to zrovna nevypadalo, že jen o několik dní později si Markéta Davidová dojede pro svůj životní úspěch. Ale v tom je právě kouzlo biatlonu, že nikdy nevíme, co přesně přijde v dalším závodě. A trochu překvapivě se to Markétě podařilo v individuálním závodě, kde musela zvládnout hned čtyři položky. V dalších závodech sice už tak skvělá na střelnici nebyla, ale přesto vybojovala díky skvělému běhu další důležité body ve sprintu. Udrží vynikající běžeckou formu i do Hochfilzenu a přidá k ní i stabilnější střelbu?

Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Jak zareaguje Martin Fourcade na trápení z Pokljuky?

Martin Fourcade nastoupil do sezóny v pohodě. Před vypuknutím prvních závodů v klidu porážel své reprezentační kolegy, v úvodní smíšené štafetě sice běžecky nezářil, ale střelecky tým podržel a výrazně pomohl k výhře. Následný individuální závod díky bezchybné střelbě kontrolovaně vyhrál, a i když bylo vidět, že to od něj není běžecky úplně ono, nic nenasvědčovalo víkendovému výbuchu.

Ve sprintu udělal pouze jednu chybu, což by mu jindy nevzalo šanci na boj o bednu, ale tentokrát z toho bylo až 24. místo. V následné stíhačce místo rychlého posunu vpřed přidal 4 omyly a po poslední střelbě závod dokonce vzdal, když se pohyboval na konci třetí desítky a běžecky se mu opět nedařilo dle svých představ.

Jak se bude Martinu Fourcadovi dařit v Rakousku, kde většinou nevyhrává sprinty, ale tradičně se mu zde daří ve stíhačkách?

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Bude pokračovat americký zázrak jménem Clare Eganová?

Z minulé sezóny si jistě pamatujeme, že za Američanky jistá Clare Eganová závodila. Bodovala však pouze ve čtyřech závodech a velmi dobré výsledky si vyjela pouze v Kontiolahti. Za celou loňskou sezónu nasbírala celkem 54 bodů.

To letos je to zatím jiná káva! Již po první závodní štaci v Pokljuce má na kontě krásných 64 bodů a v nedělní stíhačce si připsala dokonce 6. místo a nástup na malé pódium. Potvrdí stoupající formu také v Hochfilzenu, nebo to byl v jejím podání opět pouze záblesk?

Udrží Julija Džimová 100% úspěšnost také v Hochfilzenu?

Julija Džimová je jediná závodnice, která si drží po úvodním podniku SP v Pokljuce 100 % úspěšnost střelby. I díky tomu vyhrála individuální závod, ale přestože ve sprintu i stíhačce byla opět střelecky čistá, rychlost běhu ukrajince na nejvyšší příčky nestačila. Bude se touto statistikou pyšnit i po Hochfilzenu? Nebo od ní, jakožto nejlepší střelkyně, převezme žezlo například Simon Eder či někdo jiný?

Julija DžimováFoto: Julija Džimová (Autor: Petr Slavík)

Zadaří se opět Norům a Sindre Pettersenovi?

Hlavně norským mužům se jako týmu daří skvěle.  V individuálním závodě se, zejména střelecky, teprve hledali, ale i tak byli tři v nejlepších jedenácti. Sprint už jako tým ovládli. Vyhrál J. Bø a v nejlepší desítce byli hned čtyři biatlonisté z Norska a všech šest norských reprezentantů se umístilo mezi 25 nejlepšími. Stíhačka se Norům také vydařila, J. Bø opět vyhrál, v desítce nejlepších byli tři Norové a pět závodníků z Norska se umístilo v patnáctce nejlepších.

Po konci Oleho Einara Bjørndalena a Emila Hegle Svendsena tak Norové jasně ukazují, že obměna týmu by se mohla vydařit. Aktuálně se jediní v poháru národů mužů drží těsně v závěsu za vedoucí Francií. Sindre PettersenPokljuce poprvé startoval v SP, v individuálním závodě ještě nebodoval, ale ve sprintu obsadil výborné 6. místo a ve stíhačce přidal 13. pozici. Zopakuje podobné výkony, společně s celým týmem, také v Hochfilzenu?

Bude se dařit domácím Rakušanům?

Simon Eder předváděl v Pokljuce perfektní výkony, které měl založené na téměř bezchybné střelbě. Během čtyř závodů udělal pouze jedinou (při jedné ze čtyř položek v single mix štafetě) a pyšní se úspěšností 98 %. Ostatní členové týmu už tak dobré střelecké výkony nepodávali (s výjimkou Felixe Leitnera, který zatím pomaleji běhá), a to je sráželo pořadím dolů. Julian Eberhard si ale výrazně polepšil ve stíhačce, a tak je možné, že se před Hochfilzenem začíná blýskat na lepší časy?

Simon EderFoto: Simon Eder (Autor: Petr Slavík)

Zlepší se biatlonisté Německa?

Němci určitě s prvním podnikem SP nemohou být spokojeni. Výrazně jim sice chybí Laura Dahlmeirová, ale i tak nastoupila v Pokljuce celkem našlapaná sestava. Již štafetové závody se ale Němcům vůbec nevydařily! V single mix štafetě obsadili až osmé místo a ve smíšené štafetě vybojovali pouze sedmé místo, na což němečtí fanoušci jistě nejsou zvyklý. Ani v následných individuálních závodech se ale biatlonistům z Německa příliš nevedlo.

V ženském týmu se dařilo pouze Franzisce Preußové, která se ve všech závodech těsně vešla do první desítky a jednou se na konec první desítky dostala Anna Weidelová. Mužskému týmu se nejvíce zadařilo v individuálním závodě, ve kterém Johannes Kühn vybojoval překvapivé 2. místo a Simon Schempp 5. místo. Ve sprintu se ještě ná 5. místo probojoval Benedikt Doll. Vylepší Němci své výkony i pořadí v žebříčku národů už v Hochfilzenu?

Problematické tratě i střelnice v Pokljuce, bude v Hochfilzenu vše bez komplikací?

Pokljuce měli pořadatelé kvůli nedostatku přírodního sněhu spoustu práce, aby mohli připravit dostatečně dlouhé a široké tratě pro Světový pohár. To se jim nakonec s vypětím všech sil podařilo, ale postupem času se na některých místech tratí podmínky zhoršovaly a došlo dokonce k několika pádům.

Problémy však v Pokljuce nastávají také na střelnici, a to zejména v hromadných závodech, kdy mají výhodu, díky své pozici, čelní závodníci, kteří využijí sjezdu před střelnicí a dojedou v rychlosti až na svou položku. Zatímco závodníci od 20. do. 30 místa musí ihned brzdit a po střelbě z nulové rychlosti projet celou střelnicí, čímž ztrácí drahocenné sekundy.

Hochfilzenu by žádné podobné problémy nastat neměly. Přírodního sněhu napadlo v posledních dnech velké množství, a tak tratě by měly být připraveny perfektně. Ani na střelnici v Hochfilzenu takovéto problémy nehrozí. Můžeme se tak snad těšit na dramatické, ale snad férové závody.

A jaké jsou vaše otázky po prvním světovém poháru v Pokljuce?

Hlavní fto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *