Home > Téma > 10 příběhů, které sledovat na Mistrovství světa v Antholzi

10 příběhů, které sledovat na Mistrovství světa v Antholzi

Südtirol Arena v Antholzi

Mistrovství světa v biatlonu 2020 v italském středisku Antholz startuje již za dva dny. Čeká nás devět závodních dní plných odhodlání, emocí a výkonnostního maxima všech zúčastněných. Přinášíme vám souhrn 10 nejzajímavějších příběhů, které se vyplatí sledovat.

Hanna Öbergová a vytrvalostní závody

Čtyřiadvacetileté Hanně Öbergové vytrvalostní závody svědčí. Dokázala v této disciplíně zvítězit pod pěti kruhy v Pchjongčchangu v roce 2018 a zlato získala i na loňském, pro ni domácím, mistrovství světa. Dokáže letos završit zlatý hattrick a postaví se potřetí při vrcholu sezóny na nejvyšší příčku? V probíhající sezóně ve vytrvalostním závodě zatím obsadila desátou a druhou příčku.

Foto: Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)

Norky jako štafetové vládkyně

Norská reprezentace si ve složení Synnøve SolemdalováIngrid TandrevoldováTiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Roeiselandová dojela minulý rok na mistrovství světa v Östersundu pro zlato v ženské štafetě. Dokázala ovládnout i všechny čtyři dosavadní závody v letošní sezóně, kdy však v pozici prvního člena štafety častěji nastupovala Karoline Knottenová. Ať už v nejdůležitějším závodě sezóny dostane důvěru kterákoliv, Norky budou chtít navázat na své předchozí úspěchy.

Foto: Norské biatlonistky (Autor: Petr Slavík)

Finská čekatelka na zlato

Ačkoliv je sedmatřicetiletá Kaisa Mäkäräinenová trojnásobnou vítězkou Světového poháru, na vrcholných akcích se jí příliš nedaří a zlato vlastní jen jedno z roku 2011. Zlomí letos své dlouholeté čekání na triumf? Povést by se jí to mohlo třeba v závodě s hromadným startem. V něm Finka vybojovala na světových šampionátech tři bronzové medaile a aktuálně také vládne hodnocení této disciplíny.

Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Dostíhá si Eckhoffová pro zlato?

Tři závody, tři první místa. Z šedesáti ran pouze tři nesestřelené terče. To je letošní bilance Tiril Eckhoffové ve stíhačce. Svým soupeřkám nedala šanci a navázat na svoji neporazitelnost bude chtít i v Antholzi. Loni na mistrovství světa ve Švédsku skončila druhá, když ji porazila Denise Herrmannová. Postaví se letos na nejvyšší stupínek?

Foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Petr Slavík)

Další souboj Bø versus Fourcade

Poté, co Johannes Thingnes Bø chyběl na zastávkách Světového poháru v Oberhofu a Ruhpoldingu, vrátil se na vrchol Martin Fourcade. Poslední dva individuální závody v Pokljuce ale opět přinášely zajímavé souboje mezi těmito rivaly. V obou případech vyšel z boje lépe Nor, avšak šampionát slibuje další napínavé závody, kdy si biatlonisté nedarují nic zadarmo. Motivací mladšího z bratrů Bøových bude také manko 119 bodů v celkovém hodnocení na vedoucího Francouze.

Foto: Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Jak si povede česká debutantka?

Zdravotní problémy vyřadily z nominace zkušenou Veroniku Vítkovou a její místo tak připadlo jednadvacetileté biatlonistce z Brna. Ta se letos představila i v IBU Cupu, kde nejlépe zajela ve vytrvalostním závodě na 20. místě a na mistrovství světa juniorů v téže disciplíně obsadila 5. příčku. V Itálii bude sbírat zkušenosti a bude zajímavé sledovat její premiéru mezi elitou. Pokud tedy dostane od trenérů příležitost.

Tereza Vinklárková
Foto: Tereza Vinklárková (Autor: Jiří Zaňát)

Německo ve stínu mlhavých výsledků

V letošní sezóně zůstává Německo daleko za svými výsledky z předešlých let. Mezi desítkou nejlepších biatlonistů se v celkovém hodnocení nachází na sedmém místě Benedikt Doll, mezi ženami je na tom nejlépe čtvrtá Denise Herrmannová. Na loňském šampionátu dokázali reprezentanti této země vybojovat sedm cenných kovů, z toho dvě zlata, a obsadili druhou příčku v medailovém pořadí. Minimálně stejně by chtěli uspět i letos. V novém roce se jejich výsledky zlepšili, otázkou však zůstává, zda to v Itálii v bojích o medaile bude stačit.

Foto: Denise Herrmannová a Vanessa Hinzová (Autor: Petr Slavík)

Cinkne to Švýcarkám?

Kvarteto ze země helvétského kříže ve složení Elisa GasparinováSelina GasparinováAita Gasparinová Lena Häckiová letos předvádí ve štafetě žen excelentní výsledky. Jednou obsadilo druhou příčku, dvakrát bralo bronz a jednou se muselo spokojit s pátým místem. K tomu, aby byla biatlonová pohádka úplná, už schází pouze zisk cenného kovu na mistrovství světa. Dokáží Švýcarky zopakovat své dosud konstantní výsledky a vystoupat na stupně vítězů i v Antholzi?

Foto: Pódium štafety žen v Östersundu (Autor: Petr Slavík)

Domácí prostředí jako (ne)výhoda

Domácí prostředí může být výhodou, nese s sebou ale také velký tlak a očekávání fanoušků. Jak se povede italským reprezentantům? V posledních dvou letech se v Antholzi nejvíce dařilo Dorothee Wiererové, která zde zářila ve stíhačce. Loni si se startovním číslem 8 dojela pro první místo, o rok dříve skončila druhá. Devětadvacetiletá biatlonistka však bude obhajovat také zlato ze závodu s hromadným startem ze šampionátu v Östersundu a u mužů platí totéž v případě Dominika WindischeLisa Vittozziová zase loni ve Švédsku získala stříbro ve vytrvalostním závodě. Výběr této země však bude usilovat i o medaile ve smíšené štafetě či v závodě smíšených dvojic

Foto: Italský tým (Autor: Petr Slavík)

Fillon Maillet jako top favorit

Tento sedmadvacetiletý Francouz hájí druhou příčku v celkovém hodnocení Světového poháru a v Itálii bude chtít také zasáhnout do bojů o medaile. Největší šanci má zřejmě v závodě s hromadným startem, kde letos v Pokljuce vybojoval zlato a triumfoval v něm právě i loni v Südtirol Areně. Podaří se mu stejný výsledek v tomto areálu předvést i letos, nebo se přihlásí o slovo v jiné disciplíně? Tak jako předtím v Östersundu, kde byl bronzový ve sprintu a ve stíhačce. Na individuální zlato z mistrovství světa však stále čeká.

Quentin Fillon Maillet
Foto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)

Seriál článků před startem MS v Antholzi

Po 13 letech znovu Antholz. Mistrovství světa se vrací do nejčastějšího dějiště velkých akcí

Velká chvíle pro italský biatlon. Wiererová a spol. zabojují o premiérovou medaili na domácí půdě

Velký přehled účastníků Mistrovství světa v Antholzi 2020

10 příběhů, které sledovat na Mistrovství světa v Antholzi

Hlavní foto: Südtirol Arena v Antholzi (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *