Během dosavadních šesti světových šampionátů v Itálii vyšla domácí reprezentace medailově naprázdno. Kdy jindy to prolomit než letos? Mistrovství světa v Antholzi přichází po sezóně, která by se dala označit za nejlepší v historii italského biatlonu.
Zlaté devadesátky
Italský biatlon slavil úspěchy i v letech minulých. Dařilo se hlavně mužům.
Devadesátá léta byla doslova zlatá. Andreas Zingerle se v roce 1993 stal mistrem světa ve vytrvalostním závodě a ještě lépe dopadl sprint v roce 1997. To zvítězil Wilfried Pallhuber před Reném Cattarinussim.
Italové slavili úspěchy i v týmových soutěžích. V letech 1990 a 1993 byli mistry světa ve štafetě, v letech 1991 a 1994 pro změnu v týmovém závodě.
Mužům se dvakrát povedlo vyhrát i Pohár národů. Poprvé v sezóně 1990/1991, podruhé v sezóně 1994/1995. Tehdy prohrál Patrick Favre o dva body boj o velký křišťálový glóbus, Wilfried Pallhuber byl třetí.
Zlatá generace italského biatlonu měla potvrdit svou výjimečnost na domácím Mistrovství světa v Antholzi v roce 1995, ale zůstala bez medaile. Štafeta mužů skončila čtvrtá, Favre ve sprintu pátý.
Italští fanoušci si budou přát, aby se letos historie neopakovala. Ostatně Italové na domácí půdě ještě nezískali cenný kov. Na posledním šampionátu v Antholzi v roce 2007 se nejvíc vedlo čtvrté mužské štafetě a Michele Ponzové. Ta byla šestá ve sprintu i se smíšenou štafetou.
Výjimečná Wiererová
Letos mají Italové skvělé karty pro to, aby domácí prokletí prolomili. Největším esem je Dorothea Wiererová, která se v loňské sezóně nesmazatelně zapsala do dějin italského biatlonu.
Jako první zvedla nad hlavu velký křišťálový glóbus pro vládce Světového poháru. Do té doby k němu byli nejblíž zmiňovaný Favre a také Nathalie Santerová, druhá nejlepší biatlonistka sezóny 1993/1994.
Druhý zápis Wiererové do historie se týká Mistrovství světa v Östersundu. Jako první italská žena získala zlatou medaili, když ovládla závěrečný hromadný start. Šlo o sedmé zlato pro italský biatlon, přičemž to osmé přišlo o chvíli později. Větrnou loterii mužů vyhrál Dominik Windisch.
Velká čtyřka
Není to jen o Wiererové. Vedení italského biatlonu v posledních sezónách vytvořilo úzký elitní tým, který dostává maximální podporu. Vedle úřadující královny ho tvoří Lisa Vittozziová, Lukas Hofer a Dominik Windisch.
Tato strategie přináší ovoce. Úspěchy Wiererové už jsme vyjmenovali. V minulé sezóny jí ovšem až do samotného konce šlapala na paty Vittozziová, která tak umocnila italskou nadvládu. Windisch se stal mistrem světa, Hofer uzavíral elitní desítku Světového poháru. Společně skončili na světovém šampionátu třetí ve smíšené štafetě, Wiererová s Hoferem navíc získali stříbro při premiéře smíšených dvojic. Vittozziová se stala vicemistryní světa ve vytrvalostním závodě.
Wiererová začne letošní Mistrovství světa v Anterselvě jako druhá žena Světového poháru, Vittozziová zase v posledním závodě před šampionátem poprvé v sezóně vystoupala na stupně vítězů. Není ale vše (kromě Antholze) sluncem zalité.
Jsou tu ale
Úzký elitní tým s sebou může nést i rizika. Vedle velké čtyřky se totiž další jména ve Světovém poháru tolik neprosazují.
Mezi muži kromě Hofera a Windische bodoval jen Thomas Bormolini, 44. v celkovém hodnocení. Když se k nim ve štafetě v Östersundu přidal dvaadvacetiletý Daniele Cappellari, bylo z toho senzační třetí místo. V Ruhpoldingu byli ve stejné sestavě 12., v Oberhofu bez Hofera až 23.
Cappellari je asi nejblíž obsazení čtvrtého místa ve štafetě, byť jeho maximem ve Světovém poháru je až 7. místo a na mistrovství světa se podívá poprvé. To Thierry Chenal startoval už loni v Östersundu, ale ve vytrvalostním závodě byl až 72. Tato pozice je zároveň maximem ve Světovém poháru Saveria Ziniho, který doplní italskou sestavu.
I mezi ženami je za Wiererovou a Vittozziovou obrovská propast, Federica Sanfilippová je v hodnocení Světového poháru 51., Nicole Gontierová 73. To je poměrně alarmující, když uvážíme, že obě se obě závodnice v minulosti dokázaly probojovat na pódiu. To se podařilo i Alexii Runggaldierové, která se i vinou zdravotních problémů propadla do IBU Cupu a v nominaci pro mistrovství světa schází.
Není divu, že jsou Italky v této sezóně v hodnocení štafet až desáté. Vedle čtveřice biatlonistek s body ze Světového poháru trenéři na šampionát nominovali i dvaadvacetiletou Michelu Carraraovou a o rok mladší Irene Lardschneiderovou. Obě budou na velké akci debutovat.
Vittozziová versus Wiererová
Aby toho nebylo málo, tak pár dní před šampionátem vzbudila pozdvižení Lisa Vittozziová, když se poměrně opřela do své kolegyně Dorothey Wiererové a trenérů. Vášně pak krotil sportovní ředitel Fabrizio Curtaz, podle kterého je atmosféra v týmu před startem domácího šampionátu dobrá.
Ostatně nikdy nebylo tajemstvím, že Wiererová a Vittozziová nejsou kamarádky. Ale i tak dokázaly vedle sebe fungovat a společné úspěchy slavit v objetí. Bude to platit i před zaplněnými tribunami Südtirol Areny? První odpověď dostaneme už ve čtvrtek, kdy je na programu úvodní smíšená štafeta.
Seriál článků před startem MS v Antholzi
Po 13 letech znovu Antholz. Mistrovství světa se vrací do nejčastějšího dějiště velkých akcí
Velká chvíle pro italský biatlon. Wiererová a spol. zabojují o premiérovou medaili na domácí půdě
Velký přehled účastníků Mistrovství světa v Antholzi 2020
10 příběhů, které sledovat na Mistrovství světa v Antholzi
Hlavní foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)