Home > Téma > 10 zajímavostí o Olem Einarovi Bjørndalenovi

10 zajímavostí o Olem Einarovi Bjørndalenovi

Ole Einar Bjørndalen

Ole Einar Bjørndalen je nejlepším biatlonistou všech dob a jedním z nejvýraznějších postav napříč sporty. Přesto se možná najde několik věcí, které jste o 44letém Norovi nevěděli. Tak schválně…

1) Vysokou odhodlanost a disciplínu získal Bjørndalen už v dětství. Vyrůstal ve skromných podmínkách na farmě jako čtvrtý z pěti dětí. Má dvě sestry a dva bratry.

2) Oleho bratři Dag a Hans Anton se také věnovali biatlonu. Dag to dokonce dotáhl do reprezentace a několikrát se setkal s Olem v jedné štafetě.

3) Bjørndalen má hned několik přezdívek. Tou nejznámější je biatlonový král, což vystihuje jeho výjimečnost. Kvůli nekonečnému hladu po vítězství se mu říká kanibal. Ole je také známý jako Klumpi, což je komiksová postavička.

4) Nor se výrazně prosadil mezi lyžaři specialisty. Dokonce se v roce stal prvním biatlonistou, který vyhrál běžecký Světový pohár v Gällivare.

5) Od roku 1998 Ole chodil s italskou biatlonistkou Nathalií Santerovou. Po 8 letech si řekli své ano, ale v roce 2012 jejich manželství skončilo.

6) Už od Olympiády ve Vancouveru v roce 2010 se spekulovalo o jeho vztahu s Darjou Domračevovou. O 6 let později si ji vzal a má s ní dceru Xenii.

7) V kolonce bydliště má Bjørndalen rakouský Obertilliach. Zdejší asfaltová dráha pro letní přípravu nese právě jeho jméno.

8) Kdyby Bjørndalen nebyl biatlonistou, tak by se mohl věnovat některému z jiných sportů. V roce 2001 vyhrál beach volejbalový turnaj v Laguna Beach. Půlmaraton zase zvládne za pouhou hodinu a 9 minut.

9) U svého rodného domu na Simonstrandě má Bjørndalen skoro třímetrovou bronzovou sochu. Vznikla v roce 2008 v odpočinkové zóně výstižně zvané Ole Einars Standplass.

10) Ole sponzoroval Emila Hegleho Svendsena. Bylo to v dobách, kdy Svendsen jako úspěšný junior přecházel mezi dospělé. Podobně Bjørndalen podpořil svého bratra Daga.

Foto: Ole Einar Bjørndalen (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *