Home > Placené články > Jak vybrat funkční termoprádlo?

Jak vybrat funkční termoprádlo?

Funkční termoprádlo byl před dvaceti lety v Čechách skoro neznámý pojem. Dnes se bez něj neobejdou sportovci, turisti či zimomřivý lidé. Jak ovšem vybrat to správné termoprádlo?

Jak je to těžké?

Ano, i u oblečení je důležité zjistit, kolik co váží. Tím vyšší gramáž u termoprádla, tím patrně bude vlna hustější a bude lépe izolovat. Je tedy důležité si ujasnit, zda ho chcete používat ve městě při teplotě nula stupňů nebo na horách, kde může být třeba mínus dvacet. Většina těch teplejších triček má gramáž kolem 200 gramů na metr čtvereční. S teplotním komfortem souvisí i materiál, ze kterého je prádlo vyrobeno.

Přírodní nebo syntetické?

Na našem trhu zatím převažují syntetické materiály. Velmi kvalitní je například nylonové, to je ze všech syntetických materiálů nejpevnější a má nejdelší životnost. Tomu samozřejmě odpovídá i cena, takže takové funkční oblečení je nejdražší. Jeho suplementy, polypropylen a polyester, jsou spíše pro horké dny a hodí se jako třeba jediná vrstva na běhání. Funkční kalhoty využijete také jako základní vrstvu k lyžování.

Přírodní vlákna si pomalu získávají pořád větší a větší oblibu. Jsou příjemnější na tělo a jemná. Třeba bambusové má podobnou životnost jako syntetická vlákna, je nemačkavé a drží tvar. Jedničkou mezi přírodními vlákny je však Merino vlna. Získává se především z australských ovcí a je velmi jemná. Je prodyšnější než jiné materiály, velmi dobře hřeje v mrazivých měsících. Vlákno se dokonce samo čistí, což zajišťuje vrstva keratinu na povrchu. Stejně u nylonu je hlavní nevýhodou Merino vlny její cena.

Co vy a móda?

Funkční termoprádlo je dostupné v nespočetném množství barev, střihů, velikostí. Sladit ho se zbytkem oblečení není tedy příliš problém. Hlavním parametrem však zůstává kvalita prádla, nenechte se zlákat dobrým designem, který je na úkor hřejivosti či efektivity při odvádění potu.

Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci…

Tato poučka platí i u termoprádla. Kdo chce dlouhou životnost, vysokou odolnost a kvalitní materiál, musí si připlatit. Pokud ovšem vytáhnete funkční oblečení ze skříně jen příležitostně, pak to nemusíte zas tolik přehánět. Cenová hladina, ve které se chcete pohybovat, je zcela na vás.

K nákupu funkčního a jiného outdoor oblečení a doplnků doporučujeme internetový obchod Army-Store.net.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *