Home > Téma > 5 nejlepších momentů kariéry Oleho Einara Bjørndalena

5 nejlepších momentů kariéry Oleho Einara Bjørndalena

Ole Einar Bjørndalen

Osmkrát vyhrál zimní olympijské hry, dokonce dvacetkrát se radoval ze zlata na mistrovství světa. Má šest velkých křišťálových glóbů, které podpořil devadesáti čtyřmi triumfy ve Světovém poháru. Tuto neuvěřitelnou sbírku už Ole Einar Bjørndalen nerozšíří, ale i tak bude těžko k překonání. Podívejme se na pět nejlepších momentů kariéry biatlonového krále.

1) Olympijské zlato na druhou

Byl teprve na prahu své hvězdné kariéry, ale přesto ukázal obrovskou sílu a vůli vítězit. Ole Einar Bjørndalen vedl na olympiádě v Naganu 1998 sprint a byl na nejlepší cestě za vítězstvím. Závod však předčasně ukončila mlha.

Nor byl nejprve naštvaný, ale po pěti minutách vzteku už se těšil, jak to zítra soupeřům znovu nandá. A nandal. Na střelnici ani jednou neminul a zvítězil o neuvěřitelnou minutu před svým krajanem Frodem Andresenem.

2) Americký hattrick

Na Zimních olympijských hrách v Salt Lake City se psaly dějiny. Poprvé se jel stíhací závod a vyhrál ho Ole Einar Bjørndalen.

Bjørndalen triumfoval už ve vytrvalostním závodě a ve sprintu, ze kterého si odnesl půlminutový náskok. Ten ve stíhacím závodě ještě rozšířil a jako první v historii získal na jedněch hrách tři zlaté medaile. K dalšími zlatu mu pomohla o čtyři dny později norská štafeta.

Ole Einar BjørndalenFoto: Ole Einar Bjørndalen (Autor: Petr Zbranek)

3) Zlato ke čtyřicátinám

Jiní sportovci už mají v tomto věku dávno po kariéře, ale Bjørndalen se jako čerstvý čtyřicátník vydal na své šesté Zimní olympijské hry. A v Soči rozhodně nebyl do počtu, naopak sehrál jednu z hlavních rolí.

V úvodním sprintu doslova vyučoval své často o generaci mladší soupeře. Byl třetí nejrychlejší na trati, čtvrtý nejrychlejší na střelnici a nejrychlejší vůbec. I s jednou chybou vestoje dokázal zvítězit, když o 1,3 sekundy překonal Dominika Landertingera.

4) Dobytí Holmenkolenu

Jedna věc Bjørndalenovi v jeho kariéře dlouho unikala. Zisk zlaté medaile z mistrovství světa či olympijských her v domácím prostředí. Nedočkal se na olympiádě v Lillehammeru 1994, těsně neuspěl ani na šampionátu v Oslu 2000.

Poslední šancí bylo Mistrovství světa v Oslu 2016, kde však Ole přijížděl už jako 42letý veterán. Přesto se dostal do obdivuhodné formy a ve sprintu a ve stíhačce nestačil pouze na suverénního Martina Fourcada. Kýžené zlato pak přinesla štafeta, kterou Bjørndalen rozbíhal.

Ole Einar BjørndalenFoto: Ole Einar Bjørndalen (Autor: Petr Slavík)

5) Norský triumf v Pchjongčchangu

Ole Einar Bjørndalen za svou kariéru vyhrál 11 individuálních závodů na mistrovství světa, spolu s úspěchy v týmových soutěžích se dostal na číslovku 20. Triumf ve sprintu na šampionátu v Pchjongčchangu 2009 byl ale výjimečný.

Ole si ho mohl naplno vychutnat s norským týmem, protože za ním skončili druhý Lars Berger, třetí Halvard Hanevold a čtvrtý Alexander Os. Bergera přitom Bjørndalen porazil o pouhé 1,2 sekundy. Položil tím základ skvělému šampionátu, v jeho zbytku získal další tři zlaté medaile.

Hlavní foto: Ole Einar Bjørndalen (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *