Home > Novinky > Kanaďané „ukradli“ Rusům trenéra. Pomůže jim se střelbou

Kanaďané „ukradli“ Rusům trenéra. Pomůže jim se střelbou

Rosanna Crawfordová

Novým kanadským trenérem se překvapivě stal Rus Pavel Lancov. Ještě minulý měsíc přitom figuroval v ruském realizačním týmu jako asistent trenéra žen.

Pikantní přestup

Pavel Lancov působil u ruského národního týmu sedm let. Za tu dobu mu prošlo pod rukama hned několik medailistů z velkých akcích. Má magisterský titul v oboru management a bakalářský titul v oboru fyzická příprava a sport.

Jeho přestup je pikantní hned ze dvou důvodů. Kanaďané jsou velmi aktivní v boji proti dopingu a byli mezi největšími propagátory bojkotu závodů v Rusku. I proto si nechali od Světové antidopingové agentury (WADA) potvrdit, že Lancov nebyl zapleten do žádného dopingového případu.

Druhou zajímavostí je, že Lancov měl dělat asistenta trenéra u ruských žen. „Bylo v plánu, že začne pracovat v srpnu. Neinformoval nás o tom, že jedná s jinou federací,“ řekl agentuře TASS prezident Ruského biatlonového svazu Vladimir Dračev.

Šéf ruského biatlonu zároveň připomenul, že podobný způsob pro odchod nedávno zvolil i Sergej Baškirov. Plánovaný trenér rezervního týmu se upsal Korejcům.

Lancov po boku Ahrense

Vedení kanadského biatlonu po sezóně vyhlásilo konkurz na pozici trenéra národního týmu, který by měl být k ruce hlavnímu trenérovi Matthiasi Ahrensovi. Jako nejlepší kandidát se nakonec ukázal být právě Pavel Lancov.

„Je to dobrá příležitost, jak získat mezinárodní zkušenosti, jak profesně růst. Zároveň jsem vděčný vedení Ruskému biatlonovému svazu za to, že mě pochopilo a nebránilo v uzavření smlouvy,“ oceňuje ruský kouč.

Rosanně Crawfordové a spol. by měl pomáhat hlavně se střelbou. Svou misi naplno rozjede už tento měsíc, s čímž souvisí i stěhování do Canmore, což je hlavní tréninkové středisko kanadské reprezentace.

V zemi javorového listu dochází ještě k jedné významné změně. Zkušený trenér Roddy Ward, který měl v minulé sezóně na starosti ženy, se přesouvá na pozici development directora. Bude tak dohlížet na vývoj mladých biatlonistů a jejich přechod mezi dospělé.

Zdroje: Biathlon Canada, TASS, R-Sport
Foto: Rosanna Crawfordová (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *