Nevyhrál ani jeden závod, ale vedl Světový pohár. Jako první Američan. Tenhle primát Timu Burkeovi zůstane i po tom, co letos ve 36 letech ukončil svou bohatou kariéru. Připomeňme si i jeho další úspěchy včetně velké medaile z Nového Města na Moravě.
1) První Američan v čele Světového poháru
Před stíhacím závodem v Pokljuce v roce 2009 se Timu Burkovi naskytla životní šance. Po dobrém úvodu sezónu a při absenci norských favoritů Svendsena a Bjørndalena měl reálnou šanci, že se jako první Američan obleče do žlutého.
Startoval jako osmý a jeho úkolem bylo skončit do 30. místa a zároveň porazit ve sprintu šestého Simona Fourcada. Burke až v posledním kole předjel francouzského soupeře, nakonec mu nadělil 15 sekund, dojel šestý a mohl slavit.
2) Stříbro z Vysočiny
Sice přivodil smutek zaplněné Vysočina Areně, ale pro něj osobně to byl jeden z největších úspěchů v kariéře. Tim Burke na Mistrovství světa světa v roce 2013 skvěle proplouval vytrvalostním závodem, po třech nulách byl v boji o zlato.
Kvůli jedné chybě na poslední střelbě o 23,5 sekundy prohrál s Martinem Fourcadem, ale zato uhájil stříbro před Fredrikem Lindströmem a Ondřejem Moravcem, na kterého už medaile nezbyla. Pro Burkea to byl první a poslední cenný kov z velké akce.
Foto: Tim Burke a Simon Eder (Autor: Petr Slavík)
3) První pódium…
Do 27 let čekal Tim Burke na první umístění na stupních vítězů ve Světovém poháru. Dočkal se na samém úvodu olympijské sezóny 2009/10. Ve vytrvalostním závodě v Östersundu překvapivě stačil všem favoritům na trati a s jednou trestnou minutou za sebou nechal celé startovní pole s výjimkou Emila Hegleho Svendsena.
4) A hned to druhé
Na první pódium čekal řadu let, na to druhé dva dny. Ve sprintu v Östersundu ukázal, že druhé místo z vytrvalostního závodu nebylo náhodné. Ani jednou nechyboval a nestačil jen na silné norské duo Bjørndalen a Svendsen. Tím položil základ k pozdějšímu zisku žlutého trikotu.
5) Byl nejlepší, ale nevyhrál
Sice nevyhrál žádný závod Světového poháru, ale nejlepší jednou byl. V roce 2008 vyrážel do stíhacího závodu v Oslu až z 45. místa a nakonec finišoval jako sedmý. Stal se prvním Američanem, který měl nejrychlejší čistý čas, tedy čas po odečtení ztráty ze sprintu.
Hlavní foto: Tim Burke (Autor: Martin Kaděrka)