Home > Téma > 7 nejlepších biatlonistů a biatlonistek, kteří změnili občanství

7 nejlepších biatlonistů a biatlonistek, kteří změnili občanství

Darja Domračevová

Změna občanství není ve světě sportu ničím neobvyklým a ani biatlon není výjimkou. V současné době to můžeme pozorovat zejména u korejského týmu, který mohutně posiluje směrem k Olympiádě v Pchjongčchangu. K přesunům mezi týmy ale došlo i v minulých letech a týkaly se také velkých jmen v čele s Darjou Domračevovou.

7. Anna Frolinová

Anna Frolinová (za svobodna Bulyginová) je ideálním příkladem toho, jak je v Rusku sláva vtrkavá.V sezóně 2008/2009 poprvé vyhrála závod Světového poháru a pomohla štafetě ke světovému zlatu. O dva roky později už pro ni v áčku nebylo místo.

Po matných výkonech v nižších soutěžích se na dva roky odmlčela a objevila se až v uplynulé sezóně jako členka korejského týmu. Pravidelně bodovala ve Světovém poháru a v Oslu dokonce skončila 10.

6. Michael Rösch

Mezi roky 2005 a 2008 patřil Michael Rösch k nejvýraznějším postavám světového biatlonu. Přispěl německé štafetě k olympijskému zlatu, ukořistil celkovou pátou příčku ve Světovém poháru a vyhrál i dva individuální závody.

Jenže pak přišly horší výsledky a ty v Německu těžko ustojíte. Rösch se však nechtěl vzdát velkých závodů, a tak v roce 2014 přijal belgické občanství. Za svou novou vlast vybojoval v minulém ročníku dvě 6. místa.

5. Jelena Chrustalevová

Je hodně sportovců, kteří změní občanství, ale málo těch, kteří to udělají hned třikrát. Jelena Chrustalevová se narodila v ruském Krasnojarsku, ale z ruských barev přešla do běloruských. Pak se zase vrátila do ruského týmu, aby v roce 2006 přijala kazašské občanství.

Právě za Kazachstán zaznamenala ty největší úspěchy. Nejprve skončila na Mistrovství světa 2009 6. a o rok později se radovala na Olympiádě ve Vancouveru ze stříbra.

4. Vladimir Dračev

Ještě v devadesátých letech patřil Vladimir Dračev k nejvýraznějším postavám ruského biatlonu. V sezóně 1995/1996 vybojoval velký křišťálový glóbus. Také se stal dvakrát mistrem světa.

I přesto byl opomenut v olympijské nominaci v roce 2002. Začal tak přemýšlet o jiných nabídkách a využil tu běloruskou. Povedla se mu hned první sezóna v novém dresu, když ve 36 letech ovládl tři závody Světového poháru a na Mistrovství světa pomohl běloruské štafetě k bronzu.

3. Jakov Fak

Chorvatští biatlonisté nemají vzhledem ke špatnému zázemí moc velké šance prorazit. Jakov Fak to dokázal. I díky tomu, že se v roce 2008 začal připravovat se slovinským týmem. A od sezóny 2010/2011 už můžeme u jeho jména vidět slovinskou vlajku.

Ještě za Chorvatsko stihl Fak vybojovat dva bronzy, z mistrovství světa i z olympijských her. Další úspěchy, včetně dvou titulů mistra světa, už zapsal na účet slovinského biatlonu.

2. Anastasia Kuzminová

Pro sestru Antona Šipulina nebylo místo v nabitém ruském týmu, a tak hledala jiné možnosti. Spolu s manželem Danielem Kuzminem se usadila v Banské Bystrici a v roce 2008 získala slovenské občanství.

Své nové zemi se královsky odvděčila hned o dva roky později. Ve Vancouveru získala historicky první zlato pro Slovensko na zimních olympijských hrách. Stejný úspěch zopakovala i o čtyři roky později v Soči.

1. Darja Domračevová

Darja Domračevová se sice narodila v Minsku, ale posléze strávila s rodiči 15 let v Ňagani, nedaleko Chanty-Mansijsku. Nejprve tak hájila barvy Ruska a až v roce 2005 debutovala v běloruském týmu.

V Bělorusku si teď mnou ruce. Domračevová se stala doslova národní hrdinkou. Zdobí ji tři zlata z olympijských her a dvě ze světových šampionátů. Ve své sbírce má i velký křišťálový glóbus a celkem 25 výher ve Světovém poháru.

Foto: Darja Domračevová (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *