Dobré geny, výchova spjatá se sportem i předávání zkušeností. U potomků úspěšných sportovců je dost předpokladů pro to, aby ještě překonali výsledky svých rodičů. Výjimkou není ani biatlon. Povídat by o tom mohli Michal Krčmář nebo Simon Eder.
Julija Džimová
Valentin Džima se na start velkých závodů dostal i díky rozpadu Sovětského svazu a vzniku zcela nového ukrajinského týmu. Jeho výsledky nebyly nijak oslnivé, nikdy se neumístil výše než na 17. místě.
Jeho dcera Julija ho brzo překonala, hlavně úspěchy s ukrajinskou štafetou. Je olympijskou vítězkou ze Soči a také dvakrát stříbrnou z mistrovství světa. V individuálních závodech Světového poháru byla nejlíp druhá.
Simon Eder
Nyní úspěšný trenér Alfred Eder má za sebou také úspěšnou závodnickou kariéru. V 80. letech platil za nejlepšího Rakušana. Získal mimo jiné dva bronzy ze světových šampionátů a také dosáhl na jednu výhru ve Světovém poháru.
Vysoko nastavenou laťku ale jeho syn Simon překonal. I s trenérskými radami svého otce vyrovnal jeho zisk dvou světových bronzů. Navíc má na svém kontě početné úspěchy s rakouskou štafetou, včetně olympijského stříbra. A také už třikrát vyhrál závod Světového poháru.
Foto: Simon Eder (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)
Anastasija Merkušynová
Když si biatlonový kouč Oleg Merkušyn vzal za manželku bývalou biatlonistku Irynu Korčaginovou, tak bylo jasné, že je zaděláno na dobrý genetický materiál. Během své kariéry byla Iryna stabilní členkou ukrajinské štafety, se kterou vybojovala jedno světové stříbro.
V tomto ohledu ji dcera Anastasija letos v Hochfilzenu dorovnala. A přidala tam individuální úspěchy v podobě 8. a 10. místa. Teprve 22letá biatlonistka se připravuje právě pod dohledem svých rodičů a platí za velký talent ukrajinského biatlonu. V nadcházející sezóně bude mít svého otce ještě blíž, stal se totiž asistentem hlavního kouče Uroše Velepce.
Michal Krčmář
Po rozpadu Československa reprezentoval Daniel Krčmář jako člen Dukly Banská Bystrica Slovensko. Úplně oslnivé výsledky nesbíral. Největším úspěchem pro něj bylo 29. na Mistrovství světa v Borovci v roce 1993. Kariéru ukončil už ve 23 letech. Musel uvolnit místo nastupující generaci slovenského biatlonu.
Jeho syn Michal zase patří k následovníkům po zlaté generaci Šlesingra, Moravce a Soukupa. Svého otce výsledkově překonal právě ve 23 letech, 23. místem v Annecy na konci roku 2013. Od té doby už ale ušel velký kus cesty. Na Mistrovství světa v minulém roce zaujal pátou příčkou a letos se ve Světovém poháru poprvé dostal na stupně vítězů.
Hlavní foto: Michal Krčmář (Autor: Jiří Zaňát)