Gabrielu Koukalovou nepustí na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu zdravotní problémy, Ole Einar Bjørndalen zase neměl dostatečnou výkonnost. Pod pěti kruhy budou ale scházet i další hvězdy v čele s těmi ruskými.
Koho tedy v Pchjongčchangu neuvidíme?
Ole Einar Bjørndalen
Pro všechny platí stejná pravidla. To ukázali norští funkcionáři, když na hry nenominovali Oleho Einara Bjørndalena. Na rozdíl od Erlenda Bjøntegaarda či Henrika L’Abée-Lunda nesplnil kritéria. Co na tom, že je 44letý biatlonista největší legendou svého sportu a je ověnčen osmi olympijskými zlaty. Do Pchjongčchangu se ale přeci jen podívá. Jako člen realizačního týmu běloruské výpravy a hlavně jako manžel Darji Domračevové.
Foto: Ole Einar Bjørndalen (Autor: Petr Zbranek)
Gabriela Koukalová
Mělo jít o vrchol její kariéry. Možná o poslední olympijské hry. Gabriela Koukalová ale musí své plány odložit. Prakticky celou přípravu jí zhatila bolavá lýtka, která jí nedovolila ani jeden start ve Světovém poháru. V polovině ledna pak přišel definitivní verdikt: Olympiáda bude bez Koukalové. Mistryni světa a držitelku velkého křišťálového glóbu to ale nezlomilo a už začala nahlas přemýšlet o účasti v Pekingu za čtyři roky.
Anton Šipulin
Zpráva Mezinárodního olympijského výboru šokovala nejen Rusko, ale celý biatlonový svět. Pokud byl někdo z ruských biatlonistů považován za zcela férového, tak to byl Anton Šipulin. Přesto ani on neprošel sítem, které pustilo do Pchjongčchangu jen vybrané ruské sportovce. Pro 30letého Šipulina je to o to bolestivější, že si nebude moct splnit svůj sen: Získat konečně na olympiádě individuální cenný kov. Zatím se radoval jen dvakrát se štafetou.
Foto: Anton Šipulin (Autor: Martin Kaděrka)
Jean-Guillaume Béatrix
Francouzský tým je tak nabitý, že se do něj nevešel bronzový medailista ze stíhacího závodu v Soči. Jean-Guillaume Béatrix byl v posledních šesti sezónách pevnou součástí světové špičky, ale olympijský ročník mu od začátku nevycházel. Nedosáhl na lepší než 19. místo a následoval tak sešup do IBU Cupu. Trenéři v olympijské nominace nakonec dali přednost Antoninu Guigonnatovi, Émilienu Jacquelinovi a Simonu Fourcadovi.
Jevgenij Garaničev
Na olympiádě v Soči byl po diskvalifikaci Olgy Viluchinové jediným z ruských biatlonistů, který získal individuální medaili. Ve vytrvalostním závodě nestačil jen na Martina Fourcada a Erika Lessera. V Pchjongčchangu ale Jevgenij Garaničev svůj cenný kov obhajovat nebude, podobně jako Šipulinovi mu nebyl povolen start. Může ho to mrzet, protože na Mistrovství Evropy ukázal ziskem bronzu rostoucí formu.
Jekatěrina Jurlovová-Perchtová
V aktuálním ročníku Světového poháru jí patří 12. příčka, je jasnou ruskou jedničkou. Ani Jekatěrina Jurlovová-Perchtová se však na olympiádu nepodívá, byť na inkriminovaných hrách v Soči ani nestartovala. O to víc ji nepovolení startu v Pchjongčchangu zasáhlo. Tento měsíc oslaví již 33. narozeniny, takže je možné, že další šanci pod pěti kruhy mistryně světa z roku 2015 nedostane.
Foto: Jekatěrina Jurlovová (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)
Daniel Mesotitsch
Pamatuje už Zimní olympijské hry 2002. Teď, ve 41 letech, toužil Daniel Mesotitsch po páté olympijské účasti. Ještě před rokem o ní nikdo nepochyboval, vždyť zkušený biatlonista pomohl rakouské štafetě na domácím Mistrovství světa k bronzu. Figuroval i v bronzovém kvartetu ze Soči a ve stříbrné čtveřici z Vancouveru. V tomto ročníku ale neproměnil ani jeden z šesti startů ve Světovém poháru v body a je tak pochopitelné, že trenéři dali šanci perspektivnějším závodníkům.
Hlavní foto: Gabriela Koukalová (Autor: Martin Kaděrka)