Už za pár dní začnou biatlonisté skládat jednotlivé střípky do výsledkové mozaiky Mistrovství světa v Pokljuce. Bude se bojovat o medaile, žluté trikot i rekordy. Někteří se budou loučit, jiní se pokusí poprvé v kariéře ustát roli favoritů. Vybrali jsme 8 nejzajímavějších příběhů, které můžeme na letošním světovém šampionátu sledovat
Žlutá bitva mezi ženami
Je to příběh tří skandinávek, které prsa na prsa bojují o barvu svých startovních čísel. Všechny už šampiónkami byly. Všechny alespoň dvakrát porazily celé startovní pole v této sezóně.
Žlutý dres má ve svém držení sportovkyně roku 2020 Marte Olsbuová Røiselandová, královna loňského mistrovství. Rychlá třicetiletá Norka má dvě individuální světová zlata, od 9. ledna ale na pódiu chyběla.
Osm bodů na ni ztrácí Tiril Eckhoffová, rozdíl je menší než ohodnocení za první a třetí místo. Zlatou bundu si oblékla na domácím mistrovství před pěti lety. Loňský šampionát jí vůbec nevyšel.
A pouhý bodík za ní číhá na příležitost Hanna Öbergová. Zlatá byla před domácím publikem dva roky zpátky. Na každé letošní zastávce stála na pódiu. Loňský šampionát byl pro ni zakletý až do posledního závodu, kde brala bronz.
Ožije italská kráska?
Loni ve žlutém odjížděla z Antholze po dvou vítězstvích Dorothea Wiererová, vrstevnice Norek a žena s nejvíce tituly mistryně na startu – celkem třemi. Nyní má na první trojici stobodovou ztrátu a třetí velký křišťálový glóbus se jí trochu vzdaluje. Na stupně vítězů se v této sezóně podívala třikrát, k výhře z úvodního vytrvalostního závodu v Kontiolahti zatím další nepřidala.
Světový šampionát tak odpoví, zda můžeme Wiererovou stále řadit mezi kandidátky na celkový triumf. Závody na Pokluce ale můžou být důležité i z jiného důvodu. Jejich výsledky mohou sehrát roli v rozhodování, jestli si Italka ještě o rok prodlouží kariéru.
Probuzená Šípková Růženka
Má šlechtická křestní jména a šlechetnou povahu. Před pár lety před výsledky věčně usměvavé blondýnky smekla Gabriela Koukalová a záhy ocenil její nezapomenutelné gesto i sportovní svět. To když ve stoupání v Oberhofu přišlápla Vanesse Hinzové hůlku a podala jí svou. Jakoby se jí nechtělo soupeřky předběhnout a rozesmutnit.
Lisa Theresa Hauserová patřila vždycky k nejlepším střelkyním, nyní její střelecké umění rozvíjí vyhlášený německý trenér Gerald Hönig. Za běh je zodpovědný další Němec Markus Fischer a právě v této disciplíně udělala Hauserová obrovský pokrok.
Po osmi letech od svého debutu ve Světovém poháru se konečně v individuálních závodech prosadila na pódium. Během dvou týdnů to zvládla pětkrát, jednou dokonce zvítězila. Dlouhou dobu byla s parťákem Simonem Ederem sběratelkou medailí ze smíšených dvojic. Teď může myslet na příčky nejvyšší i v dalších disciplínách. Doteď byla na mistrovství světa nejlépe sedmá.
Francouzky a jejich pokus o reparát
Loňské mistrovství Francouzkám totálně nevyšlo a nechtějí to opakovat. Letos vedou hodnocení národů, poslední závod SP vyhrála 24letá Julia Simonová, v Pokljuce se loni nadmíru dařilo zkušené Anaïs Bescondové. Ve sbírce má v květnu čtyřiatřicetiletá biatlonistka jednu individuální a sedm týmových medailí. Včetně zlata z Osla 2016 a loňského bronzu.
Historie se sice neopakuje, ale mohla by se inspirovat. V roce 2015 Marie Dorinová Habertová nedlouho po porodu dvakrát slavila titul. Letos má tým na tratích další maminku vracející se po mateřské – Anaïs Chevalierovou–Bouchetovou. Je v elitní desítce hodnocení, na lyžích nikdy nebyla rychlejší. Francouzská síla je však v kolektivu. Na posledních osmi šampionátech chyběly Francouzky na pódiu pouze třikrát. Případné vítězství by bylo historickým počinem.
Rekordy k překonání
Ole Einar Bjørndalen se se svými 20 zlatými medailemi z mistrovství světa bát nemusí, ale Martin Fourcade by letos mohl přijít o své druhé místo v historické tabulce medailistů. Loni v Antholzi ukončil svůj medailový účet na 13 zlatech, 10 stříbrech a 5 bronzech. Johannes Thingnes Bø má aktuálně bilanci 10-8-2.
Norský suverén má před sebou ještě další výzvy: Získat jako první muž na jednom světovém šampionátu pět zlatých medailí nebo se v každém ze sedmi závodů prosadit na stupně vítězů. To se v loňském roce jako první ženě povedlo jeho krajance Marte Olsbuové Røiselandové, která zároveň získala i pět zlatých medailí, čímž vyrovnala Lauru Dahlmeierovou.
I Olsbuová Røiselandová by se letos mohla posunout v tabulce medailistek. V případě dalšího mimořádného šampionátu by se dokonce mohla stát nejúspěšnější biatlonistkou v historii. Tou je Magdalena Neunerová s bilancí 12-4-1. Sbírka Norky momentálně čítá 9 zlatých a 3 bronzové medaile.
Lægreidovo poprvé
Má za sebou 23 startů ve Světovém poháru a z nich 11 medailí, 5 zlatých. V historii nevídaný zápis. Místo tipovaných Francouzů a loňských mistrů světa Quentina Fillona Mailleta a Emiliena Jacquelina zatápí Johannesi Bøovi jiný Nor – Sturla Lægreid. Třiadvacetiletý mladík s přesnou muškou ztrácí na parťáka po odečtení čtyř nejhorších výsledků pouhých 18 bodů.
Všechno pro něj bude nové. Pokljuka, šampionát i postavení favorita. Jak se s náporem vyrovná, uvidíme za pár dní. Třeba se inspiruje v Tarjeim Bøovi, který ze svého prvního šampionátu (2011) odjížděl se třemi zlaty a dvěma bronzy.
Bylo to krásné a bylo toho dost
Není nejstarším biatlonistou na startu, tím je Simon Eder. Není ani nejčastějším účastníkem šampionátů – tím je domácí Klemen Bauer (již 13 účastí). Přesto oznámil, že bude letošní mistrovství světa jeho posledním. Ondřej Moravec, historicky největší sběratel českých velkých medailí, zabojuje naposledy na místě, kde v prosinci 2012 poprvé dosáhl na medaili ve Světovém poháru. Ve své kariéře získal na MS šest cenných kovů – zlato, dvě stříbra a tři bronzy. Ten poslední je rok starý.
Sledujme ale i další borce, kterým se biatlonový život krátí a šampionát by pro ně mohl být posledním. Třeba Němce Arnda Peiffera, domácího Jakova Faka, Simona Edera, dvojčata Semerenkovy, Susan Dunkleeovou, Olenu Pidhrušnou nebo Selinu Gasparinovou.
Dočkáme se opět české medaile?
Čeští biatlonisté na Pokljuce často trénují a mají na toto středisko příjemné vzpomínky. Ondřej Moravec, Eva Puskarčíková a Markéta Davidová zde poprvé vystoupali na stupně vítězů. Spolu s Lucií Charvátovou a Michalem Krčmářem přijeli obhajovat bronzové medaile z loňského roku.
Průběh sezóny ale zatím není ideální. Covid zastavil v rozletu mužskou část týmu, ta ženská hledá střeleckou i běžeckou pohodu. Až na výjimku v osobě Markéty Davidové.
Od roku 2012 se jen dvakrát stalo, že by čeští biatlonisté vyšli na velké akci medailově naprázdno. V této sezóně ale zatím na první cenný kov čekají, byť už po něm několikrát sahala zmíněná Davidová. Snad se dočká v tu nejlepší možnou chvíli.