Home > Novinky > Bailey a Burke míří do vedení amerického biatlonu, Eisenbichler se vrací do Německa

Bailey a Burke míří do vedení amerického biatlonu, Eisenbichler se vrací do Německa

Lowell Bailey

Americký biatlon pokračuje ve svém přerodu. Lowell Bailey a Tim Burke, kteří před rokem ukončili kariéru, se nyní přesouvají do vedoucích pozic. Naopak po 20 letech končí Němec Bernd Eisenbichler, hlavní architekt amerických úspěchů.

Pozoruhodná doba pro americký biatlon

Byla to pro americký biatlon přerodová sezóna. Bez dlouholetých opor Lowella Baileyho a Tima Burkea, zato s novými trenéry Michaelem Greisem a Arminem Auchentallerem.

A výsledek byl možná až nad očekávání dobrý. Muži se sice v Poháru národů propadli na 15. místo, což je nejhorší umístění od sezóny 2005/06, ale udrželi čtyři startovní pozice pro příští ročník. Třiadvacetiletý talent Sean Doherty navíc obsadil v celkovém hodnocení Světového poháru životní 25. místo, Jake Brown zase získal první bod.

Životní sezónu prožily ve Světovém poháru celkově 18. Clare Eganová a 49. Joanne Reidová. Eganová se navíc poprvé v kariéře probojovala na stupně vítězů. Trochu víc čekala zkušená Susan Dunkleeová, která zopakovala loňské 34. místo. Američankám to v Poháru národů dalo na 13. místo, což je nejlepší umístění od sezóny 2012/13.

Dunkleeová si trochu spravila chuť zlatým hattrickem na americkém šampionátu, který se konal na konci března v Jerichu. Mezi muži dvakrát zvítězil Doherty, jednou Brown.

„Americký biatlon se nachází v pozoruhodné době. Máme za sebou sezónu, během které si biatlonisté překonávali svá maxima, kdy jsme hostili úspěšný Světový pohár v Utahu, kdy přicházeli noví sponzoři a rostl zájem o náš sport,“ zhodnotil sezónu prezident U.S. Biathlon Max Cobb.

Legendy ve vedení

Šéf amerického biatlonu zároveň musel po sezóně řešit personální otázky. Dosavadní sportovní ředitel Bernd Eisenbichler ukončil své dvacetileté působení v USA a vrací se domů do Německa, kde bude zastávat stejnou pozici.

Jeho nástupcem se stal Lowell Bailey, první americký mistr světa v biatlonu. Ve své nové funkci bude úzce spolupracovat s jediným Američanem, který kdy vedl Světový pohár. Tim Burke povýšil z manažera rozvoje sportovců na ředitele.

Cobb je s proběhlými změnami nadmíru spokojen. „Bernd dovedl náš program do nových dimenzí. Zanechal za sebou silný tým sportovců a skvělý realizační tým, který nám pomůže v tomto přechodu. S Timem a Lowellem v čele budeme nadále se stejným nadšením podporovat naše sportovce.“

Američané již také s předstihem zveřejnili složení týmu pro příští sezónu. Do áčka se dostalo sedm sportovců, stejný počet jich je v B týmu. V juniorském výběru figuruje opět jméno Vaška Červenky, syna českých rodičů, kteří se přestěhovali do USA.


Americká nominace pro sezónu 2019/20

A tým mužů: Sean Doherty, Leif Nordgren, Jake Brown

A tým žen: Clare Eganová, Susan Dunkleeová, Joanne Reidová, Emily Dreissigackerová

B tým mužů: Max Durtschi, Alex Howe, Travis Cooper, Paul Schommer

B tým žen: Deedra Irwinová, Hallie Grossmanová, Chloe Levinsová

Zdroj: U.S. Biathlon
Foto: Lowell Bailey (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *