Home > Doporučujeme > Fakta, čísla a další zajímavosti biatlonové sezóny 2018/19

Fakta, čísla a další zajímavosti biatlonové sezóny 2018/19

Johannes Thingnes Bø

I sezóna 2018/19 měla suverénního vítěze Světového poháru. Po sedmi letech jím ale nebyl Martin Fourcade. Na biatlonovém trůnu ho díky rekordním 16 výhrám vystřídal Johannes Thingnes Bø. Královnou ročníku byla Dorothea Wiererová, díky níž putoval do Itálie premiérový velký křišťálový glóbus. Projděte si společně s námi i další fakta a čísla z biatlonové sezóny 2018/19.

Král a královna

Jen v prvních dvou závodech na sobě neměl Johannes Thingnes Bø žlutý trikot. Martin Fourcade sice vykročil za osmým velkým křišťálovým glóbem v řadě vítězstvím, ale Nor kontroval třemi triumfy v řadě. Celkem jich během sezóny nastřádal 16, což se ještě nikomu nepovedlo. Dosud rekord (14 výher) drželi právě Fourcade s Magdalenou Forsbergovou.

Johannes Bø neměl konkurenta, celkem nasbíral 1262 bodů, o 408 víc než Alexandr Loginov. Dalších 11 bodů zpět byl Quentin Fillon Maillet. I oni dva absolvovali životní sezónu.

Johannes Bø získal svůj první velký křišťálový glóbus ve 25 letech, čímž lehce zaostává za Fourcadem. Tomu se to povedlo už ve 23 letech.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Až do posledního závodu se ucházely tři ženy o to, která poprvé v kariéře zvedne nad hlavu velký křišťálový glóbus. Dorothea Wiererová oblékla žlutý trikot ve 20 z 25 závodů a nakonec jí zůstal i po tom posledním.

Wiererová se dočkala celkového triumfu ve 28 letech, přičemž popáté v řadě figurovala na konci sezóny mezi desítkou nejlepších. Itálie díky ní získala premiérový velký křišťálový glóbus, dosud byly nejlepšími výsledky druhá místa Nathalie Santerové ze sezóny 1993/94 a Patricka Favreho ze sezóny 1994/95.

Italský úspěch podtrhla Lisa Vittozziová, která z loňského šestého místa poskočila na druhé. Na svou krajanku ztratila tato 24letá biatlonistka 22 bodů. Poprvé od sezóny 2009/10 stanuly na prvních dvou příčkách biatlonistky z jedné země, tehdy se to povedlo Němkám Magdaleně Neunerové a Simoně Hauswaldové. Na třetím místě, o 34 bodů za Wiererovou, skončila loučící se Anastasia Kuzminová.

Dorothea Wiererová s velkým křišťálovým glóbemFoto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Držitelé malých glóbů

Johannes Thingnes Bø dokázal to, co se čtyřikrát povedlo Martinu Fourcadovi. Získal velký křišťálový glóbus a k němu všechny čtyři malé křišťálové glóby za individuální disciplíny. Nejvíc namále měl ve vytrvalostních závodech, krajan Vetle Christiansen byl jen o 10 bodů zpět.

To ženy si malé glóby dělily spravedlivě. Za vytrvalostní závod ho obdržela Lisa Vittozziová, pro kterou to byla premiérová křišťálová trofej. To platí i pro Hannu Öbergovou, vládkyni hromadných startů. Švédsko čekalo na křišťálový glóbus od sezóny 2011/12, kdy Helena Ekholmová vládla na nejdelší distanci. Glóbus za sprinty obhájila Anastasia Kuzminová, ve stíhacích závodech byla nejlepší Dorothea Wiererová.

Hanna Öbergová s malým křišťálovým glóbemFoto: Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)

Vítězové

Sezóna 2018/19 měla osm mužských vítězů, což je o jednoho víc než v té předešlé. Vedle Johannese Thingnese Bøho (16 výher) se opakovaně dostali na nejvyšší stupínek Quentin Fillon Maillet a Martin Fourcade. Oba vyhráli dvakrát. Jedenkrát zvítězili Arnd Peiffer, Dominik Windisch, Alexandr Loginov, Vetle Christiansen a Dmytro Pidručnyj. Pro Fillona Mailleta, Loginova, Christiansena a Pidručného to byly premiérové triumfy.

Quentin Fillon MailletFoto: Martin Fourcade, Johannes Thingnes Bø a Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)

Mezi ženami se našlo hned 12 vítězek, nejvíc od sezóny 2013/14. Nejúspěšnější byla Anastasia Kuzminová, která ovládla pět závodů. Shodně tři výhry si připsaly Kaisa Mäkäräinenová, Marte Olsbuová Røiselandová a Dorothea Wiererová. Dvakrát vystoupaly nejvýš Lisa Vittozziová, Hanna Öbergová a Denise Herrmannová. Jednou se to povedlo Lauře Dahlmeierové (šlo o její 20. výhru v kariéře), Tiril Eckhoffové, Juliji Džimové, Franzisce Preußové a Markétě Davidové.

Davidová byla ve 22 letech nejmladší vítězkou sezóny. Poprvé v kariéře kromě ní zvítězily i Olsbuová Røiselandová, Vittozziová, Öbergová, Džimová a Preußová.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Mistři konzistence

V minulých letech jsme byli zvyklí na to, že Johannes Thingnes Bø střídal parádní momenty s těmi horšímí. To ale neplatilo pro uplynulou sezóny, ve 24 závodech z 25 se vešel do elitní desítky. Jeho nejhorším výsledkem bylo 13. místo.

Zvláštním úkazem je Simon Desthieux. Ten figuroval v první desítce 17krát, ale jen ve dvou případech vystoupal na pódium. Celkem 15krát brali umístění v Top 10 Alexandr Loginov a Arnd Peiffer. Velmi dobře si v tomto ohledu vedl i Martin Fourcade, z 19 startů ve 14 nechyběl v desítce.

Simon DesthieuxFoto: Simon Desthieux (Autor: Petr Slavík)

Nejvyrovnanějšími biatlonistkami sezóny byly Dorothea Wiererová a Anastasia Kuzminová. Obě obývaly elitní desítku v 17 závodech. Konzistence zdobila i 16krát vítězné Lisu Vittozziovou a Marte Olsbuovou Røiselandovou. Velmi efektivní byla Hanna Öbergová, která dojela v Top 10 v 15 ze svých 20 startů.

Anastasia KuzminováFoto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)

Největší skokani

Největší posuny v pořadí Světového poháru dělaly ženy. Skokankou sezóny je Monika Hojniszová, která si polepšila z 82. místa až na životní 10. Podobně skvělý posun z 91 na 21. příčku udělala Markéta Davidová. O 45 pozic poskočila Clare Eganová. Američanka navíc na konci sezóny slavila premiérové pódium. Vzhůru vyletěla i mladá Francouzka Julia Simonová, konkrétně o 44 míst.

Monika HojniszováFoto: Monika Hojniszová (Autor: Petr Slavík)

Mužským skokanem sezóny se stal Martin Ponsiluoma. Švéd, jenž v Novém Městě na Moravě poprvé vystoupal na stupně vítězů, si polepšil z 96. příčky až na 38. Rovných 50 míst získal oproti loňskému roku rakouský talent Felix Leitner, nyní 27. muž Světového poháru. Z 87. pozice až na životní 41. poskočil Tomáš Krupčík. Vzhůru letěl i loni 54. a letos 13. Vetle Christiasen.

Martin PonsiluomaFoto: Martin Ponsiluoma (Autor: Petr Slavík)

Nejlepší nováčci

Nováčkem roku mezi muži se stal Johannes Dale. Teprve 21letý Nor vstoupil mezi dospělé dvěma výhrami v IBU Cupu a první start ve Světovém poháru v Novém Městě na Moravě proměnil v 15. místo. V Soldier Hollow dokonce uzavíral elitní desítku. V hodnocení Světového poháru skončil 50. Druhý nejlepší nováček a opět Nor Sindre Pettersen obsadil 52. příčku, nejlépe dojel v Pokljuce šestý. Na 56. příčce v hodnocení SP figuroval Němec Lucas Fratzscher, v Oslu třináctý.

Johannes DaleFoto: Johannes Dale (Autor: Petr Slavík)

Mezi ženami byla z debutantek nejlepší Ruska Jevgenija Pavlovová. Pětadvacetiletá Ruska obsadila v celkovém hodnocení Světového poháru 33. místo. Na začátku sezóny v Pokljuce byla osmá, z Mistrovství světa v Östersundu si zase odvezla deváté místo. I druhá nejlepší debutantka je z Ruska. Nad celkově 38. Margaritou Vasiljevovou se ovšem nyní vznáší hrozba až dvouletého trestu za vynechání tří dopingových kontrol. Další z úspěšných debutantek Němka Anna Weidelová zakončila sezónu na 63. příčce.

Jevgenija PavlovováFoto: Jevgenija Pavlovová (Autor: Petr Slavík)

Nejlepší země

A na závěr pohled na nejlepší země. Sezóna 2018/19 se nesla ve znamení dominance Norska, které vyhrálo prostě všechno. Pohár národů mužů a žen i hodnocení mužských, ženských a smíšených štafet. Celkem posbírali Norové 48 medailí, nejvíc od ročníku 2003/04.

Druhá nejlepší Itálie se radovala z 21 cenných kovů, což je pro tuto zemi historické maximum. Třetí příčku uhájila Francie o chlup nebo spíše o jednu zlatou medaili před Německem.

Dorothea Wiererová s italským týmemFoto: Italský tým (Autor: Petr Slavík)

Český biatlon zažil medailově nejslabší zimu od sezóny 2011/12. O všech pět medailí se zasloužila Markéta Davidová, z toho jednou se svými krajankami ve štafetě. Na alespoň jeden cenný kov dosáhlo 15 zemí včetně Bulharska. Stříbro Vladimira Ilieva bylo první bulharskou medailí od ročníku 2003/04 a první mužskou medailí vůbec.

Medailové pořadí zemí SP 2018/19
1. nor Norsko 28 15 5 48
2. ita Itálie 8 7 6 21
3. fra Francie 7 10 15 32
4. ger Německo 6 14 13 33
5. svk Slovensko 5 3 4 12
6. rus Rusko 3 4 7 14
7. fin Finsko 3 3 1 7
8. swe Švédsko 3 2 7 12
9. ukr Ukrajina 2 0 2 4
10. cze Česká republika 1 2 2 5
11. aut Rakousko 0 3 3 6
12. bul Bulharsko 0 1 0 1
12. pol Polsko 0 1 0 1
12. sui Švýcarsko 0 1 0 1
15. usa Spojené státy americké 0 0 1 1

Čtěte také: Pohár národů 2018/19 ovládlo Norsko, čeští muži i ženy si polepšili

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *