Home > Téma > Bělorusko – nová biatlonová supervelmoc?

Bělorusko – nová biatlonová supervelmoc?

raubici

Foto: Areál Raubiči (© Biathlonworld.com)

Bělorusko už zdaleka není v biatlonu spojené jen se jménem Darji Domračevové. Prezident tohoto totalitního státu Alexander Lukašenko je velkým milovníkem sportu a kromě hokeje investuje nemalé prostředky právě i do biatlonu.

Supermoderní areál nedaleko Minsku

Chloubou Bělorusů je jeden z nejmodernějších a nejlepších biatlonových areálů na světě, který se nachází v Raubiči, asi 15 kilometrů od Minsku. Toto středisko bylo otevřeno již v roce 1974 při příležitosti Mistrovství světa. Naposledy se tu konala větší akce v roce 2004, konkrétně Mistrovství Evropy. Pak areál uvadal, až se v roce 2012 dočkal rekonstrukce, díky níž letos mohl pořádat Mistrovství světa juniorů.

Střelnice v hale

Všechno je megalomansky (bělo)ruské. 7,5 km dlouhé a 6 m široké tratě jsou vyasfaltované, tudíž se na nich dá trénovat celý rok. Mimochodem si je na vlastní kůži vyzkoušel i samotný Lukašenko. Unikátem je střelnice, která má oproti standardním 30 stavům o 8 střeleckých míst víc. Ještě větší raritou je však střelnice v hale, jež umožňuje běloruským biatlonistům trénovat za každého počasí. To se hodí, protože podle nařízení autokratického prezidenta mají zdejší sportovci trénovat pouze doma, nikoliv v zahraničních střediskách.

Nechybí ani špičkové zázemí pro týmy, hotel hned u stadionu či press centrum. V těsném sousedství se nachází také hokejový stadion, skokanské můstky či areál pro v Bělorusku tolik oblíbené akrobatické skoky.

Silné štafety a medaile z juniorského šampionátu

Obrovská finanční injekce se už začíná projevovat i na výsledcích. Darja Domračevová společně s Naděždou Skardinovou dělají z běloruské štafety jednu z nejsilnějších na světě a v mužích se začínají prosazovat Vladimir Čepelin a Jurij Ljadov. To bylo vidět i na Mistrovství světa v Kontiolahti, kde běloruská smíšená štafeta do poslední položky sahala po jednom z cenných kovů. A zmiňovaný juniorský šampionát v Raubiči? Tam získali domácí dokonce dvě zlaté medaile.

Vše nasvědčuje tomu, že se v brzké domě budou vedle Domračevové prosazovat na nejvyšší stupínky i další Bělorusové. K radosti Lukašenka.

Použité zdroje: Biathlonworld.com, Belarus.by

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *