Home > Novinky > Bělorusko trápí akutní nedostatek biatlonistek. Ve hře je příchod Rusek

Bělorusko trápí akutní nedostatek biatlonistek. Ve hře je příchod Rusek

Dzinara Alimbekavová

Odchod Darji Domračevové a Naděždy Skardinové je pro běloruský biatlon velmi bolestný. Novým trenérům zbyly v národním týmu jen čtyři biatlonistky.

Posily z Ruska?

Zhruba deset let se Bělorusko opíralo o výkony dua Darja Domračevová a Naděžda Skardinová. Teď budou muset trenéři hledat jejich nástupkyně, konec kariéry navíc oznámily i Nadzeja Pisarevová a Darja Jurkevičová.

Dobrou zprávou pro běloruské fanoušky je alespoň to, že Jurkevičová své rozhodnutí přehodnotila. „Chystala se skončit, ale mluvili jsme s ní a shodli se, že má smysl pokračovat. Zaprvé je třeba zaplnit kvótu, zadruhé potřebujeme závodnice do štafety,“ vysvětlil pro web sb.by šéftrenér běloruské reprezentace Jurij Albers.

V národním týmu vedle Jurkevičové figurují Iryna Kryuková, Dzinara Alimbekavová a Anna Solová. Spekuluje se o příchodu ruských biatlonistek, které se ve velké konkurenci nedokázaly prosadit.

Má to však i stinnou stránku, jak připomíná Albers. „Nepořádáme hon na ruské biatlonisty. Většinou se hlásí sami a my je pak důkladně testujeme. Bělorusko se stalo pro spoustu Rusů příležitostí k vydírání trenérů a funkcionářů. Řeknou jim: Když mě nezařadíte do týmu, tak odejdu.“

To byl případ Larisy Kuklinové, která už byla jednou nohou v Bělorusku, ale nakonec jí přišlo laso z Ruska. Stále je naopak ve hře příchod tria Oksana Moskalenková, Jekatěrina Bechová a Anastasija Rasskazovová.

Nový trenér

Vedení běloruského biatlonu se muselo potýkat ještě s jednou nepříjemností. Dosavadní trenér žen Fjodor Svoboda se rozhodl skončit, a tak se musel hledat jeho nástupce.

Tím se stal Vasilij Leščenko, který si udělal jméno jako osobní trenér Iryny Kryukové. Ta se navíc nedávno vdala za jeho syna Arťjoma, servismana běloruské reprezentace.

Leščenkovi by měl pomáhat již 80letý Viktor Korčagin, který jako trenér dosáhl řady úspěchů se Sovětským svazem a později i s Běloruskem. Mužské áčko přebírá Oleg Ryženkov, kterému bude k ruce protřelý Rus Vladimir Korolkevič.

Zdroje: sb.by, belaruspartisan.by
Foto: Dzinara Alimbekavová (Autor: Wikijunkie/Wikipedia.org, pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *