Home > Doporučujeme > Anastasia Kuzminová definitivně ukončila kariéru

Anastasia Kuzminová definitivně ukončila kariéru

Anastasia Kuzminová

Příběh jedné z největších postav slovenského sportu je dopsán. Anastasia Kuzminová na středeční tiskové konferenci oznámila, že definitivně končí kariéru. Původně zvažovala, že by ještě rok pomáhala štafetě.

Tělo řeklo dost

Na několik sekund se odmlčela, otřela slzy a pronesla: „Přišel čas, abych udělala jedno ze svých největších rozhodnutí v životě a oznámila vám, že končím svou sportovní kariéru.“

Anastasia Kuzminová na tiskové konference jen těžce kočírovala své emoce. O konci kariéry uvažovala už po olympiádě v Pchjongčchangu, kde získala své třetí olympijské zlato.

Rozhodla se ještě rok pokračovat a ani letos v březnu neřekla definitivní sbohem. Na Holmenkollenu si po dojezdu posledního závodu připíjela se svým týmem a mluvila o konci individuální kariéry. Cítila totiž potřebu ještě pomoct slovenské štafetě.

Anastasia Kuzminová
Foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)

„Od minulé sezóny uběhlo šest měsíců a já během nich začala chápat, že jsou tu vedle rodinných důvodů i další skutečnosti. Tréninky jsem si stále užívala, ale závodní tempo už bylo pro mé tělo velkou zátěží,“ přiznala Kuzminová.

To byl pro velkou profesionálku vážný argument, proč skončit. „K závodům jsem se vždycky stavila zodpovědně, chtěla jsem podat maximální výkon. Tak, abych štafetě pomohla a nebyla jí přítěží,“ řekla pětatřicetiletá rodačka z ruské Ťumeně.

V Rusku nechtěná olympijská vítězka

Sběratelka medailí z juniorských světových šampionátů opustila domovské Rusko po tom, co jí po narození syna nebyla umožněna individuální příprava. Se svým manželem, bývalým ruským a izraelským běžcem na lyžích Danielem Kuzminem, našla nové útočiště na Slovensku, kde v roce 2008 získala občanství. A právě ve slovenských barvách dosáhla největších úspěchů.

Na třech olympiádách po sobě získala zlatou medaili, k tomu tři stříbra. Ze světových šampionátů má kompletní medailovou sadu, jen celkový triumf ve Světovém poháru jí unikl. V minulé sezóně byla třetí, o rok dřív druhá.

Anastasia Kuzminová
Foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)

„Biatlonu jsem se věnovala posledních 20 let, což je víc než polovina mého života. Zažila jsem spoustu krásných okamžiků a pracovala na plné obrátky. Abych si splnila nejen své sportovní sny, ale také abych potěšila fanoušky. Věřím, že jsem to dokázala,“ bilancovala Kuzminová na tiskové konferenci.

Jaké jsou její další plány krom toho, že se chce naplno věnovat synovi Jelisejovi a dceři Olivii? „Stále chci být součástí sportovního života na Slovensku a pomoct jeho rozvoji,“ řekla Kuzminová s tím, že se nadále bude angažovat ve VŠC Dukla Banská Bystrica a snad najde i společnou řeč se Slovenským svazem biatlonu. Bude také ambasadorkou Evropského olympijského festivalu v Banské Bystrici v roce 2021.

Zdroj: VŠC Dukla
Hlavní foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Jaroslav Svoboda)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *