Home > Doporučujeme > Biatlon v číslech: Jak na tom budou Němky po odchodu Dahlmeierové?

Biatlon v číslech: Jak na tom budou Němky po odchodu Dahlmeierové?

Laura Dahlmeirová

Pět sezón byla součástí té nejužší světové špičky, táhla svůj tým. Teď se ale německé biatlonistky budou muset bez Laury Dahlmeierové obejít. Jak velká to bude komplikace?

Dvě třetiny medailí

Laura Dahlmeierová posbírala za posledních pět sezón ve Světovém poháru 47 medailí, z toho 20 zlatých, 17 stříbrných a 10 bronzových. Tím se postarala o 64 % cenných kovů německých žen za tuto dobu.

Propast za Dahlmeierovou byla obrovská, vždyť druhá nejpilnější sběratelka medailí Franziska Hildebrandová vystoupala za pět let na stupně vítězů devětkrát. Její kolegyně se společně postaraly o dalších 17 pódií.

U zlatých medailí byl ještě větší rozdíl. Zatímco Dahlmeierová jich vybojovala 20, tak zbylé členky týmu jen 9, z toho Denise Herrmannová 4. To znamená 69% podíl pro rodačku z Garmisch-Partenkirchenu.

Medaile Němek ve SP od sezóny 2014/15
Z S B =
Laura Dahlmeierová 20 17 10 47
Denise Herrmannová 4 1 1 6
Franziska Hildebrandová 2 4 3 9
Franziska Preußová 1 3 1 5
Vanessa Hinzová 1 0 1 2
Nadine Horchlerová 1 0 0 1
Maren Hammerschmidtová 0 2 0 2
Miriam Neureutherová 0 0 1 1

Ve své nejlepší sezóně 2016/17, kterou zakončila ziskem velkého křišťálového glóbu, se Dahlmeierová dokonce postarala o 17 z 18 německých medailí. Ale naopak v posledním ročníku byl její podíl nejmenší, jen 36 % (5 ze 14 medailí).

Laura Dahlmeierová
Foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Slavík)

Pravdou je, že Dahlmeierová absolvovala jen 15 z 25 závodů, ale zároveň platí, že se její kolegyně pořádně činily. Na stupně vítězů se během zimy dostaly Denise Herrmannová, Franziska Preußová, Franziska Hildebrandová a Vanessa Hinzová. Na tolik různých biatlonistek s medailí čekalo Německo od sezóny 2008/09, kdy ale ještě závodily legendy Magdalena Neunerová, Kati Wilhelmová nebo Andrea Henkelová. To dává Německu naději.

Dahlmeierová ve štafetě = úspěch

Podívejme se i na ženské štafety. Za posledních pět let se jich jelo 15 s Laurou Dahlmeierovou a 9 bez Laury Dahlmeierové. Už jen při letném pohledu na výsledky se dá říct, že jméno Dahlmeierové ve startovní listině (ve 14 z 15 případů na posledním úseku) bylo zárukou úspěchu.

Štafety s Dahlmeierovou skončily jen dvakrát čtvrté, jinak nechyběly na pódiu. Devětkrát dokonce na tom nejvyšším stupínku. Průměr umístění byl 1,9.

Němky
Foto: Německá štafeta žen (Autor: Petr Slavík)

Ani štafety bez Dahlmeierové si nevedly špatně, ale nevyhnuly se jim tři výpadky. Na druhou stranu dokázaly Němky bez své největší hvězdy dvakrát vyhrát, třikrát dojely druhé a jednou třetí. Průměr umístění byl 4,2.

Výsledky Němek ve štafetách od sezóny 2014/15
S Dahlmeierovou 3., 1., 4., 1., 2., 3., 1., 1., 1., 1., 1., 1., 2., 3., 1., 4.
Bez Dahlmeierové 1., 10., 2., 10., 3., 1., 2., 7., 2.

Shrnutí

Asi nelze předpokládat, že by se v nadcházející sezóně některá z Němek postarala o 10 zlatých medailí jako Laura Dahlmeierová v době své největší slávy. To by musela Denise Herrmannová hodně stabilizovat svou střelbu.

Jak ale ukázala minulá zima, Němky se i bez Dahlmeierové mohou pravidelně ukazovat na nejvyšších příčkách. Navíc u zmíněné Herrmannové a také u Franzisky Preußové a Vanessy Hinzové je předpoklad, že ještě nenaplnily svůj potenciál. A ani Franziska Hildebrandová ve 32 letech neřekla poslední slovo.

Hlavní foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Václav Mudra)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *