Home > Téma > Biatlonová loučení: Jitka Landová

Biatlonová loučení: Jitka Landová

Jitka Landová

Ty dvě platí za velké kamarádky. Oběma včera tleskal zaplněný sál při galavečeru Biatlonisty roku 2017. Gabriele Koukalové za vítězství v této anketě, Jitce Landové za celou kariéru. Tu musela kvůli vleklým zdravotním problémům ukončit již ve 26 letech.

Začátky po boku Gabriely Koukalové

Jitka Landová se narodila v Jablonci nad Nisou, stejně jako o necelý rok starší Gabriela Koukalová. Ve škole spolu sedávaly v jedné lavici, staly se z nich velké kamarádky. A obě také patřily do biatlonové líhně manželů Soukalových, i když Landová se původně věnovala běhu na lyžích.

Na juniorské scéně nebyla Landová tak úspěšná jako její kamarádka, ale také ukázala svůj nesporný talent. Jejím nejlepším výsledkem z Mistrovství světa juniorů je 20. příčka ve sprintu z Nového Města na Moravě 2011.

Úspěchy na Univerziádě

Průlom v kariéře Jitky Landové přináší sezóna 2012/2013. Díky skvělému pátému místu v IBU Cupu dostává od trenérů důvěru ve Světovém poháru i na Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Startuje také na Mistrovství Evropy v Bansku, kde pomáhá štafetě ke stříbru.

Nejvíc ale zazáří na Univerziádě v Trentu. Z hromadného startu těží nejcennější kov. Ve vytrvalostním závodě dosáhne na bronz, který bere i se smíšenou štafetou. Mezi studenty se Landové celkově hodně daří, o dva roky později přidává v Osrblie ještě další zlato a bronz.

Snová štafeta

Díky výkonnostnímu progresu se Landová stává stabilní členkou štafety. Příležitost dostane i na Olympiádě v Soči, kde se spolu s Gabrielou Koukalovou, Veronikou Vítkovou a Evou Puskarčíkovou raduje ze čtvrté příčky.

Tato čtveřice začíná naplno úřadovat v sezóně 2014/2015, kdy se urodí hned tři výhry. Češky zaslouženě získávají malý křišťálový glóbus. Ale Landové se daří i individuálně, v Ruhpoldingu se poprvé podívala do elitní desítky.

Pokles formy a zdravotní problémy

Na životní sezónu už bohužel Jitka Landová navázat nedokáže. V následujícím ročníku se jí nedaří a postupně ztrácí místo ve štafetě i ve Světovém poháru. A ani v IBU Cupu se jí nedaří. Na vině je zrádný únavový syndrom, kvůli kterému Landová přichází o celou sezónu 2016/2017. A nakonec i o celou kariéru.

„Tělo mě nepustí, už nevydržím. Ty problémy byly moc vleklé, chronický únavový syndrom se propletl s těmi autoimunitními protilátkami. I kdyby mi lékaři řekli, že budu schopná zas závodit, tak by mě hlava nepustila,“ řekla 26letá biatlonistka v rozhovoru pro iDNES.cz.

Nyní se Jitka Landovová soustředí na státnice, které by měly završil její studium tělesné výchovy na Masarykově univerzitě v Brně. Pak by chtěla učit na základní škole a možná i zůstat u biatlonu. Třeba jako trenérka dětí. Určitě by jim měla co předat.

Foto: Jitka Landová (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *