Home > Téma > Biatlonová loučení: Vít Jánov

Biatlonová loučení: Vít Jánov

Vít Jánov

Měl být tím, kdo se připojí k Michalu Šlesingrovi, Ondřeji Moravcovi a Jaroslavu Soukupovi. V roce 2013 se mu to i částečně povedlo, nyní však Vít Jánov s biatlonem končí.

Úspěšná juniorská léta

Jako rodák z Jablonce nad Nisou měl Vít Jánov k biatlonu blíže než jiní. Narodil se 25. prosince 1987 a o 13 let později již oblékal dres českého biatlonového giganta – klubu SKP Kornspitz Jablonec. Debut na mezinárodním poli pak přišel v roce 2005.

Ve své úvodní sezóně 2005/06 si Jánov nevedl vůbec zle. Zajížděl poměrně slušné výsledky v Evropském poháru juniorů, kde si mimo jiné připsal skalp Martina Fourcada. Nejcennější však byly dvě páté příčky z Mistrovství Evropy juniorů.

Nadějné výsledky na juniorském poli pokračovaly i v dalších dvou ročnících. To Jánov skončil na MSJ v Martellu 13. a 19., na domácím MEJ v Novém Městě na Moravě pak fanoušky potěšil 7. příčkou. A přišel také první úspěch mezi dospělými – 15. místo na Evropském poháru v Cesaně.

Skalp Bjørndalena

Nejlepšího výsledku v kariéře na druholigové úrovni dosáhl Vít Jánov v sezóně 2008/2009. V závodě Evropského poháru (dnešní IBU Cup) v Altenbergu si dojel pro čtvrtou příčku ve sprintu. Jako dobrý výsledek se mohlo brát i 12. místo z ME v Ufě.

O rok později přišel další úspěch v závodech druhé kategorie a to 6. pozice z Pokljuky. To zajímavější se však událo na Holmenkollenu. Zde dostal Jánov poprvé v kariéře šanci okusit závod Světového poháru. Ve sprintu dlouho útočil na body, nakonec obsadil 52. příčku. Může si však říct, že při svém debutu pokořil legendárního Björndalena, který tehdy skončil až 54.

Na pódiu ve Světovém poháru

Jako životní sezónu Víta Jánova můžeme bezpochyby označit tu v letech 2012 až 2013. Potěšující bylo 7. místo z Mistrovství Evropy v Bansku, ale to hlavní přišlo během olympijské generálky v Soči. Díky 39. pozici ve sprintu se dostavily premiérové a zároveň jediné body ve Světovém poháru. Tento výsledek také Jánova posunul na třetí úsek štafety, která se jela následující den. Spolu s Michalem Šlesingrem, Jaroslavem Soukupem a Ondřejem Moravcem pak zajel vynikající třetí příčku.

Zde končí ta radostnější pasáž z kariéry českého biatlonisty. Sezóna 2013/14 nepřinesla příliš dobré výsledku, tu nadcházející odnesla mononukleóza. Potěšitelné naopak byly úspěchy na studijním poli, kde Jánov úspěšně absolvoval magisterské studium na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity.

Ani v minulém ročníku se Vítu Jánovovi nepodařilo výrazněji prorazit, a tak se s biatlonem rozloučil ve 28 letech. Jeho posledním závodem byl sprint IBU Cupu v Martellu, kde bral 36. místo.

Foto: Vít Jánov (© biatlon.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *