Home > Téma > Biatlonová loučení: Zina Kocherová

Biatlonová loučení: Zina Kocherová

Zina Kocherová

Zina Kocherová

Foto: Zina Kocherová (© FB stránka Z. Kocherová)

Zinu Kocherovou můžeme s klidem označit za nejlepší kanadskou biatlonistku poslední dekády. Nyní se rozhodla ukončit kariéru, během níž ji provázel původem český trenér Richard Bořuta.

Skalpy Tory Bergerové

Jako mnoho jiných, tak i Zina Kocherová nejdříve běhala na lyžích. Až v 15 letech se jí zeptaly, zda nechce zkusit i střelbu. Zkusila ji, přesunula se do Canmore a u biatlonu již zůstala.

Dva roky po svém přechodu už byla Kocherová zařazena do juniorské reprezentace. Na juniorských světových šampionátech zajížděla poměrně solidní výsledky. Dvakrát skončila 11. a porážela například budoucí hvězdu Toru Bergerovou.

Jediné stupně vítězů

Debut ve Světovém poháru přišel v sezóně 2001/2002, první výraznější úspěch pak o dva roky později. V Osrblie Kocherová poprvé v kariéře bodovala, ve sprintu dojela dokonce 10. Slovenské středisko Kanaďance sedělo, v sezóně 2005/2006 si tu připsala do té doby životní pátou příčku.

Výborným ročníkem byl pro Kocherovou ten s označením 2006/2007. Čtyřikrát se vešla do elitní desítky a ve vytrvalostním závodě v Östersundu poprvé a naposledy vystoupala na stupně vítězů, když obsadila třetí příčku. Od té doby žádná kanadská biatlonistka tento výsledek nenapodobila.

Zklamání následované životní sezónou

Velkým zklamáním byly pro Kocherovou domácí Olympijské hry ve Vancouveru v roce 2010. Podlehla tlaku a dokázala tam dojet nejlépe na 65. příčce ve sprintu, s čímž nemohla být spokojená.

Mnohem veselejší časy přišly během sezóny 2011/2012. Ve SP se třikrát probojovala do TOP10, na MS neskončila hůře než 26. a zakončila sezónu na celkové 19. pozici. Nikdy nebyla výš.

V posledních třech letech už Kocherová nedosahovala tak kvalitních výsledků. Na Olympiádě v Soči však mohla být ráda třeba za osmé místo ve štafetě a o rok později dojela druhá v IBU Cupu doma v Canmore.

Poděkování českému kouči

Mezinárodní tečku za keriérovou udělala během Mistrovství světa v Oslu. Konkrétně ve vytrvalostním závodě, kde jí patřilo 54. místo. Definitivní loučení přišlo na Mistrovství Kanady v Québecu.

Celý sportovní život provázel Kocherovou jako trenér Richard Bořuta, o němž řekla tato hezká slova: „Richard byl základem pro mou kariéru. Vděčím mu za hodně.“ Velký dík si vysloužil i servisman Tomáš Žídek, mimo jiné za péči o zbraň.

Poslední věcí, kterou musíme u kariéry Ziny Kocherová zmínit, je účast na kalendáři Body Beautiful Biathlon. Kocherová spolu s kolegyněmi Tandyovou, Keithovou, Crawfordovou a Imrieovou pózovala nahá s cílem získat finanční prostředky na přípravu. Ta v kanadském týmu leckdy nebyla ideální.

Po skončení kariéry se momentálně 33letá Zina Kocherová hodlá věnovat rodině.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *