Home > Téma > Střelecké trápení Lucie Charvátové? Stejný problém měla i řada budoucích hvězd

Střelecké trápení Lucie Charvátové? Stejný problém měla i řada budoucích hvězd

Lucie Charvátová

Lucie Charvátová

Foto: Lucie Charvátová (© Jerry Kokesh/biathlonworld.com)

Několikrát v sezóně ji potkal na střelnici zkrat, nejbolestivější byly ty štafetové. Je to pochopitelné, Lucie Charvátová je u biatlonu teprve tři roky. Podobné obtíže jako ona měli i biatlonisté, kteří se později výrazně prosadili.

Výrazné zlepšení Lucie Charvátové

Nebyl to hezký pohled, když kameraman po jednom ze štafetových nezdarů zabral plačící Lucii Charvátovou. Česká reprezentantka, jež k biatlonu přešla před třemi lety od běhu na lyžích, doplácela po celou sezónu na horší střelbu. Úspěšnost 70 %, to není nic k chlubení. Když to ovšem závodnici z Vrchlabí vyšlo, stálo to za to. Jako třeba ve sprintu v Hochfilzenu, kde dlouho bojovala o stupně vítězů a nakonec dojela pátá.

Ale pozor. V prvních dvou sezónách byla střelecká úšpěšnost Charvátové jen lehce nad 50 %, letošní progres je tedy značný. Díky fantastickému běžeckému základu tak nebylo žádným překvapením, že objela poprvé v kariéře kompletní Světový pohár. Na jeho konci stanula na celkové 31. příčce, což je poměrně solidní umístění. Hlavně však výkony Charvátové dávají velké naděje do budoucna.

Ve šlépějích Bergerové či Moravce?

Kdyby chtěla Lucie Chárvátová hledat inspiraci, nejlépe by pochodila u Tory Bergerové. Norka, jež během své kariéry vyhrála všechno, co se vyhrát dalo, kdysi začínala na úspěšnosti střelby 64,5 %. Postupně se ovšem rapidně zlepšovala a v nejlepších sezónách se dokonce blížila parádní hranici 90 %.

V českém týmu může zase Charvátová pro radu zajít za Ondřejem Moravcem. Ten se řadu let trápil kolem hodnot 73 %, dokázal se ovšem propracovat na čísla 85 % a výš. I díky tomu má doma 7 medailí z velkých světových akcí. Pěknou sbírku cenných kovů má také Jakov Fak. Ještě v barvách Chorvatska začínal s úspěšností 67 %. Možná že i kvalitnější příprava ve Slovinsku ho dovedla až k hodnotě 87 %.

Zajímavým porovnáním může být i Magdalena Neunerová. Nedávná hvězda světového biatlonu dokázala ovládnout celkové hodnocení Světového poháru s úspěšností pouhých 73,5 procent! Samozřejmě za tím stál famózní běh Němky.

Bylo by úžasné, kdyby progres Lucie Charvátové pokračoval tak, jak u zmíněných jmen. Pak by se česká štafeta mohla stát doslova strojem na úspěchy… Ale to je ještě daleko.

One thought on “Střelecké trápení Lucie Charvátové? Stejný problém měla i řada budoucích hvězd

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *