Home > Téma > Biatlonová nej ze Zimních olympijských her 2018

Biatlonová nej ze Zimních olympijských her 2018

To nej z Pchjongčchangu

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu se povedly. Někdy i trochu nevyzpytatelné klimatické podmínky zařídily velmi zajímavé závody. Viděli jsme velké výhry favoritů, obrovská překvapení, těsné dojezdy a také české medaile. Připomeňme si ty největší události, které se odehrály v Alpensia Biathlon Centre.

Nejúspěšnější zemí podle počtu medailí bylo Německo, které tak navázalo na rok 2006 a ukončilo nadvládu Norů. Němci získali tři zlaté medaile, stejně jako Francouzi. Pro Francii to byly nejúspěšnější hry v historii.

Stejně tak pro Švédsko, které na hrách v biatlonu nikdy nezískalo ani dvě zlaté medaile, ani čtyři cenné kovy jako celek.

Medailové pořadí zemí na ZOH 2018
1. ger Německo 3 1 3 7
2. fra Francie 3 0 2 5
3. swe Švédsko 2 2 0 4
4. nor Norsko 1 3 2 6
5. svk Slovensko 1 2 0 3
6. blr Bělorusko 1 1 0 2
7. cze Česká republika 0 1 1 2
8. slo Slovinsko 0 1 0 1
9. ita Itálie 0 0 2 2
10. aut Rakousko 0 0 1 1

Nejúspěšnějším biatlonistou Zimních olympijských her 2018 se stal Martin Fourcade. Nezačalo to pro něj přitom dobře, ve sprintu skončil až osmý. Pak ale ovládl stíhačku, hromadný start a smíšenou štafetu.

Mrzet ho bude zaváhání z vytrvalostního závodu, kde se na poslední střelbě připravil o další zlato. I tak se v historické tabulce olympijských vítězů dostal s pěti úspěchy na druhé místo. Líp je na tom s osmi zlaty jen Ole Einar Bjørndalen.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Nejúspěšnější biatlonistkou zase byla Laura Dahlmeierová. Suverénně ovládla sprint i stíhačku a vypadalo to, že by mohla ovládnout celé hry. Nakonec získala už „jen“ bronz ve vytrvalostním závodě.

Medailové pořadí jednotlivců na ZOH 2018
1. fra Martin Fourcade 3 0 0
2. ger Laura Dahlmeierová 2 0 1
3. nor Johannes Thingnes Bø 1 2 0
3. svk Anastasia Kuzminová 1 2 0
5. swe Sebastian Samuelsson 1 1 0
5. swe Hanna Öbergová 1 1 0
5. blr Darja Domračevová 1 1 0
8. fra Anaïs Bescondová 1 0 2
9. ger Arnd Peiffer 1 0 1

Nejpřekvapivějších výsledků v Pchjongčchangu dosahovalo Švédsko. Zkušený kouč Wolfgang Pichler připravil své svěřence fantasticky. Dvacetiletý Sebastian Samuelsson šokoval stříbrem ve stíhačce a čtvrtým místem ve vytrvalostním závodě.  Ve Světovém poháru byl přitom nejlépe 13.

O rok a půl starší Hanna Öbergová se dokonce ve vytrvalostním závodě prosadila na nejvyšší stupínek. K tomu přidala dvě pátá místa a jedno sedmé.

Mladé duo bylo rovněž součástí štafet, které se v náročných podmínkách radovaly z cenných kovů. Nejprve braly ženy stříbro. Vůbec poprvé se pod pěti kruhy prosadily na stupně vítězů, přitom v Soči ani nestartovaly. Muži je pak ještě trumfli. Premiérově zvítězili a mohli přijímat gratulace od švédského krále.

Hanna ÖbergováFoto: Hanna Öbergová (Autor: Andreaze/Wikipedia, pod licencí BY-SA)

Nejrychlejší ženou pod korejským sluncem byla Anastasia Kuzminová. V hromadném startu se díky tomu potřetí v kariéře stala olympijskou vítězkou. Přidala i dvě stříbra, hlavně to ze stíhačky bylo z říše snů. Startovala s číslem 13 a navíc musela na čtyři trestná kola.

O největší české úspěchy se postarali Michal Krčmář a Veronika Vítková. Česká jednička hned v úvodním sprintu prolomila své prokletí. Bronz byl její první individuální medailí z velké akce.

Druhý den se přidal Krčmář. Ve sprintu dokonce útočil na vítězství, ale nakonec zaostal za Peifferem o 4,4 sekundy a bral stříbro. Na stupně vítězů se přitom ve Světovém poháru podíval jen jednou.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Zbranek)

Nejlepším z rodiny Bøů byl Johannes. Vítězstvím ve vytrvalostním závodě si splnil velký sen, získal svou první olympijskou medaili. Zároveň s ním prožíval rozčarování Tarjei. Ani na třetí pokus se neprosadil individuálně na ZOH na stupně vítězů.

Nejúspěšnějším párem byli Hanna Öbergová a Jesper Nelin. Ve vytrvalostním závodě mohli napsat neuvěřitelný příběh. Po triumfu Öbergové útočil na zlato i Nelin, ale na závěrečné stojce udělal tři chyby. Ve štafetě už se ale dočkal.

Nejopečovávanější biatlonistkou byla Darja Domračevová. Sama zdůrazňovala, jak je pro ni důležité, že jí je její manžel Ole Einar Bjørndalen nablízku jako asistent běloruských servismanů. Zkušený Nor si tak může nárokovat určitý podíl na stříbru z hromadného startu a na překvapivém zlatu z ženské štafety.

Darja DomračevováFoto: Darja Domračevová (Autor: Wikijunkie/Wikipedia.org, pod licencí BY-SA)

Nejtěsnější finiš měl hromadný start mužů. Martin Fourcade si nejprve myslel, že ho Simon Schempp porazil. Zažil by tak déjà vu, v Soči ho takto zdolal Emil Hegle Svendsen. Cílová kamera ale tentokrát ukázala na Francouze.

Jako nejsmutnější biatlonistka odjíždí z Pchjongčchangu Kaisa Mäkäräinenová. Fince nevyšel ani poslední útok na olympijskou medaili. Se smíšenou štafetou si šestým místem jen vyrovnala své maximum ze Soči.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *