Home > Téma > Recenze: Martin Fourcade ukázal, že je i výborným spisovatelem

Recenze: Martin Fourcade ukázal, že je i výborným spisovatelem

Martin Fourcade

Můj sen o zlatě a sněhu. Tak zní název autobiografie, kterou v olympijské sezóně vydal Martin Fourcade. Přizval si k ní bývalého šéfredaktora časopisu L’Equipe Magazine Jeana Issartela. Společně vytvořili knihu, která svou kvalitou odpovídá muži, o němž pojednává.

Už jen samotná obálka ilustruje, jak výjimečnou knihu držíte v rukou. Čistá bílá obálka, zlatý text, detailní fotografie soustředěného Martina Fourcada. Punc důležitosti dodávají i předmluvy Gabriely Koukalové a trojnásobného olympijského vítěze ve vodním slalomu Tonyho Estangueta.

Autobiografie Fourcade


Knihu tvoří deset kapitol, které jsou dále rozčleněny formou malých nadpisů. Začíná u Fourcadova dětství a končí až u sezóny 2016/2017.

Uprostřed text oživí obsáhlá fotogalerie, na konci zase francouzský biatlonista vysvětluje specifika svého sportu těm, kteří mu až tolik nerozumí.

V knize se dozvídáme o někdy komplikovaném vztahu s bratrem Simonem. Nebo o tom, jak neomaleně získával Martin srdce své budoucí manželky Hélène. Jedná se až o překvapivě otevřenou zpověď.

Poutavá je také sonda do závodního kolotoče. Vztahy v týmu nemusí být vždycky tak ideální, jak to vypadá v televizi… Na druhou stranu, i s největším soupeřem můžete po sezóně společně potrénovat a povečeřet.

Fourcade nemohl opomenout ani dvě témata, která v posledních letech hodně rezonovala. Nejprve dramatický odchod jeho střeleckého kouče Siegfrieda Mazeta k Norům a pak doping.

Ukázka z knihy:

Martin Fourcade. Můj sen o zlatě a sněhu

Autobiografie biatlonové legendy S předmluvou Gabriely Koukalové


Z knihy je přímo cítit Fourcadova vášeň. A také to, jak dobře dokáže pracovat se slovy. Těžko říct, v jaké míře k tomu přispěl spoluautor Issartel. Každopádně si užijete povedené popisné pasáže a až psychologické výpovědi.

Fourcadova autobiografie má jediné minus. Nejde o vytrvalostní závod, je to spíš sprint. Kariéra jednoho z nejlepších sportovců všech dob by si zasloužila víc než něco málo přes 150 stran.

Každou stránku ale zhltnete s takovou chutí, jakou Martin Fourcade polyká každý kilometr. I proto, opět si můžeme pomoct biatlonovou terminologií, si kniha zaslouží hodnocení pět z pěti. Byť ta poslední trefa je kalibrová.

Knihu Martina Fourcada vydalo Nakladatelství Jota, které ji nabízí na svém e-shopu za 238 Kč.

Současně na facebookové stránce Biatlonmag.cz soutěžíme o tři výtisky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *