Zatímco mezi muži byla uplynulá sezona téměř vždy ve znamení dominance jediného muže, v závodech žen už to tak jednoznačné nebylo. Z celkového vítězství se radovala Dorothea Wiererová, její cesta k velkému křišťálovému glóbu ale nebyla vůbec jednoduchá. Vyrovnaný souboj o žlutý trikot se čeká i v nové sezoně.
Dorothea Wiererová
Na předním místě našeho seznamu nemůže figurovat nikdo jiný. Dorothea Wiererová se loni poprvé stala královnou Světového poháru, k tomu přidala i premiérový titul mistryně světa. Italce se v létě nevyhnuly zdravotní komplikace, na začátku nové sezony je ale opět ve formě. Na prvních závodech na sněhu v norském Sjusjøenu brala první a třetí místo. Wiererová sice nefiguruje v desítce nejlepších střelkyň, tradičně bude spoléhat na svou pověstnou rychlopalbu. Oproti minulým rokům navíc výrazně zrychlila i na trati.

Lisa Vittozziová
Nejvážnější konkurentkou byla loni pro Wiererovou její krajanka Lisa Vittozziová. A bude tomu tak zřejmě i nadále. Vittozziová totiž přes léto dala vědět, že má obrovskou formu, opanovala letní exhibice i první závod na sněhu. Životní sezonu loni prožila výsledkově, v rychlosti běhu i úspěšnosti střelby. Statisticky je na tom o něco lépe než Wiererová. Velkou roli v boji o celkové vítězství hrála výsledková vyrovnanost. Zatímco nejhorším výsledkem Wiererové bylo 24. místo, Vittozziová se na rozhodující zastávce v Oslu z 68. místa nekvalifikovala do stíhacího závodu.

Marte Olsbuová Røiselandová
Životní sezonu prožila i Marte Olsbuová Røiselandová, která tak převzala roli největší norské favoritky. Předností Røiselandové je rychlost běhu, v níž se jen dvakrát nevešla do elitní šestice. Díky výkonům na trati se pohybuje na předních příčkách i s četnými chybami na střelnici. Pokud chce ale myslet na žlutý trikot, bude muset střeleckou úspěšnost výrazně zlepšit – loni například zažila jen dva bezchybné závody. V září se stala dvojnásobnou mistryní Norska, cestu za medailemi si ale opět zkomplikovala střeleckými chybami.

Hanna Öbergová
Je málo úspěchů, kterých tato talentovaná Švédka ještě nedosáhla. Vlastně jediný – zisk velkého křišťálového glóbu. A její šance jsou pro nadcházející sezonu velké. Po Vittoziové a Hojniszové je Hanna Öbergová nejlepší střelkyní z první desítky celkového hodnocení (86 %). V závodech se do TOP 10 nevešla jen pětkrát. Její výsledky patřily mezi nejvyrovnanější. Navíc kvůli přípravě na domácí šampionát několik závodů vynechala. Nyní je těžké hodnotit, co by bylo, kdyby. Je ale možné, že kdyby zmiňované závody nevynechala, možná by už velký křišťálový globus ve své sbírce měla.

Kaisa Mäkäräinenová
I když jí loňská sezona vyšla nejhůře za posledních sedm let, rozhodně se nevyplatí finskou jedničku zatracovat. Kaisa Mäkäräinenová se ve 36 letech může pochlubit důležitým prvenstvím – je nejrychlejší biatlonistkou Světového poháru. Když se Fince povede střelba, málokdy z toho není medaile. Jenže právě v té se loni propadla na úspěšnost 78 %. Z pověstné rychlosti běhu přes léto nic neztratila. Že jediný otazník pro nadcházející sezonu opět visí nad střelbou, potvrdil zářijový finský šampionát. Ve sprintu byla bezchybná, ve vytrvalostním závodě se dopustila pěti omylů.

Denise Herrmannová
Po odchodu Laury Dahlmeierové je Denise Herrmannová německou favoritkou číslo 1. Co se týče statistik, mohla by si bývalá běžkyně na lyžích podat ruku s Mäkäräinenovou. V běžeckých tabulkách figuruje na pátém místě, výrazně ji ale limituje střelba (78 %). Ve všech závodech uplynulé sezony nechala vždy minimálně dva nesestřelené terče. Na rozdíl od Finky se jí ale nepovedl především první trimestr, ve zbylé části sezony byla jako vyměněná. Od únorových závodů v Soldier Hollow neskončila hůře než sedmá. Stala se mistryní světa ve stíhacím závodě, přidala bronz za závod s hromadným startem. Pokud se jí povede na tyto výsledky navázat, může pomýšlet i na žlutý trikot.

Paulína Fialková
Paulína Fialková je v podobné pozici jako Denise Herrmannová. Po odchodu Anastasie Kuzminové je nově týmovou jedničkou. Loni potvrdila vstup mezi biatlonovou elitu, když se z konečného 32. místa posunula na 6. Pro letošek jsou ambice sedmadvacetileté Slovenky ještě větší. Po několika druhých a třetích místech touží konečně stanout na prvním místě. Střelecky se Fialková loni zlepšila především na položce vleže (86 %), už několik sezon ale stagnuje na stojkách (78 %).

Markéta Davidová
Jako kometa loni vlétla mezi biatlonovou elitu Markéta Davidová. Poprvé vyhrála závod SP, bojovala o malý křišťálový glóbus, v celkovém hodnocení byla nejlepší Češkou. Letos Markétu čeká nelehký úkol – potvrdit pozici ve špičce. Co se týče běžeckých statistik, stačí jen navázat na loňskou sezonu, kdy se i jako juniorka zařadila mezi nejrychlejší běžkyně SP (celkově 8.). Aby mohla zaútočit na další medailové pozice, potřebovala by stabilizovat střelbu. Oproti minulým sezonám se sice zlepšila o sedm procent (79 %), v nabité konkurenci tolika favoritek to ale stačit nemusí.

Monika Hojniszová-Staręgová
Po několikaleté stagnaci se Monice Hojniszové-Staręgové povedlo probojovat na přední pozice. A byl to jeden z nejvýraznějších posunů v SP – z 82. místa na 10. Polská biatlonistka se zlepšila v běhu i střelecké úspěšnosti (vleže zapsala dokonce 91 %). Povedl se jí zejména začátek sezony, v Pokljuce skončila druhá a vylepšila tak své životní maximum. Na posledních zastávkách byly její výsledky méně výrazné, ale třeba v létě se prosadila druhým místem na exhibici ve Wiesbadenu. Hojniszová-Staręgová má rozhodně na to, aby pozici v elitní desítce udržela, ne-li vylepšila.

Ingrid Tandrevoldová
Místo v našem seznamu si rozhodně zaslouží i třiadvacetiletá Norka, které mezi nejlepších deset v celkovém hodnocení scházelo pouhých pět bodů. Ingrid Landmark Tandrevoldová ukázala obrovský potenciál především na šampionátu v Östersundu, kde hned v úvodním sprintu vybojovala titul vicemistryně světa, ženské štafetě pak bezchybným výkonem pomohla ke zlatu. Kritickou je pro Tandrevoldovou střelba vestoje, v níž má úspěšnost pouhých 73 %.

Další favoritky
Mezi biatlonistkami je favoritek mnohem více, než jsme zmínili. V případě dobré střelby je pokaždé adeptkou na medaili i třetí Norka, Tiril Eckhoffová. Kromě Herrmannové může německý tým spoléhat na dvě Franzisky – Preußovou a Hildebrandovou. Na nepříliš výraznou sezonu budou chtít zapomenout Francouzky – Justine Braisazová, Célia Aymonierová nebo Anaïs Bescondová. Životní výsledky loni zapsaly i Clare Eganová nebo Mona Brorssonová. Formu v létě zase ukázala velmi rychlá Ruska Světlana Mironovová. Markétu Davidovou a ostatní favoritky by mohla začít prohánět například Kamila Żuková. Na vyšší příčky by se po protrápené sezoně mohla vrátit olympijská medailistka z Pchjongčchangu Veronika Vítková. Mezi ženami je zkrátka konkurence velká. Velký křišťálový globus ale nad hlavu může zvednout jen jedna.

Hlavní foto: Biatlonistky v Oslu (Autor: Petr Slavík)