Home > Rozhovory > Byl to šok, když se kolem mě Marte prohnala, říká Jekatěrina Jurlovová-Perchtová

Byl to šok, když se kolem mě Marte prohnala, říká Jekatěrina Jurlovová-Perchtová

Štafeta žen dneska přinesla napínavou podívanou od začátku až do konce. Po poslední střelbě to vypadalo, že zlato bude brát Rusko, pak se ale po trati prohnala střela jménem Marte Olsbuová Røiselandová, která nechala Jekatěrinu Jurlovové-Perchtovou daleko za sebou a protnula cílovou pásku jako první. Na Rusko tak zbylo stříbro a bronz vybojovaly Švýcarky.

Vítězství i navzdory trestnému kolu

Norskou štafetu dobře rozjela Karoline Knottenová, avšak na druhém úseku musela Ingrid Tandrevoldová po střelbě ve stoje na jedno trestné kolo. „Naštěstí se s problémy na střelnici potýkala i Francie, a také Německo. Asi jsme to přepálily na trati a na střelnici se nám následně roztřásly nohy. Byla to těžká položka. Ještěže mám v týmu skvělé kolegyně,“ hodnotila aktuálně druhá žena celkového pořadí.

Tiril Eckhoffová poté dokázala zásluhou rychlého běhu stáhnout ztrátu 40 sekund a předávala už na druhém místě. Se smíchem komentovala, že to bylo zásluhou plyšového maskota, který byl s ní kolem trati. Marte Olsbuová Røiselandová se poté v posledním běžeckém kole prohnala kolem Rusky, a tak Norsko bralo zlato. „Snažila jsem se od začátku jet rychle, ale v prvních dvou kolech to nebylo dostatečně rychlé. Doufala jsem, že jsem alespoň pošetřila síly do posledního okruhu a jsem šťastná, že se mi to povedlo,“ uzavírá finišmanka.

Tiril Eckhoffová předává Marte Olsbuové Røiselandové (Autor: Petr Slavík)

Šok v posledním běžeckém kole

Za Rusko rozjela závod Kristina Reztsová, pro níž tato role není obvyklou, avšak dokázala se s ní vypořádat a ukázala, že země, jejíž barvy hájí, má ambice na nejvyšší příčky. To potvrdily i její kolegyně, nakonec však Jekatěrina Jurlovová-Perchtová prohrála bitvu na trati a dojela druhá. „Věděla jsem, jaký mám na Marte náskok a od prvních metrů jsem se snažila jet nejlíp jak dovedu. Trochu jsem se obávala střelby, jelikož střelnice je tady netradiční, a i závodnice přede mnou měly problémy, především při položce ve stoje. V posledním běžeckém kole už jsem byla unavená. Byl to šok, když se kolem mě Marte prohnala, ale v ten moment jsem nemohla nic dělat. Soustředila jsem se na svůj rytmus a bojovala o stříbro,“ popisuje průběh závodu čtyřiatřicetiletá biatlonistka. 

Opět na bedně

Švýcarky skončily minulý týden ve Švédsku druhé, dneska potvrdily svoji formu a dojely si pro bronz. „Věděly jsme, že můžeme předvést stejný výkon jako v Östersundu, ale dneska to umístění bylo obtížnější. Snažily jsem se být v pohodě a nemyslet na to, abychom každému ukázaly, že předchozí závod nebyl jenom úlet, a že můžeme o umístění na pódiu bojovat pokaždé. Hodně se dneska chybovalo na střelnici, a to nám také pomohlo,“ komentuje Elisa Gasparinová

Finišmanka Lena Häckiová sice zamířila po položce ve stoje na trestný ovál, avšak zásluhou výborného výkonu na trati dojela třetí. „Na poslední střelbě jsem se třásla a sestřelit první terče pro mě bylo opravdu těžké. Poté, co jsem čtyři minula, věděla jsem, že s náhradními náboji už se nemůžu mýlit. Řekla jsem si: začni znovu, uklidni se a jen dělej svoji práci. Naštěstí se to povedlo, a navíc i ostatní biatlonistky měly na střelnici trable,“ uzavírá závod čtyřiadvacetiletá závodnice.

Pódium štafeta žen SP Hochfilzen (Autor: Petr Slavík)

Stíhací závod mužů

Závodem, který přílišná překvapení a zajímavou zápletku nepřinesl, byla mužská stíhačka. Pro vítězství si suverénně dojel Johannes Thingnes Bø, stříbro bral Alexandr Loginov a třetí příčku nakonec v posledním běžeckém kole vybojoval Émilien Jacquelin.

Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Norská sólo jízda

Johannes Thingnes Bø si jel od začátku až do konce svoji one man show. Na střelnici nezaváhal ani jednou a cíl protnul s více než půlminutovým náskokem. „Pokud jsem chtěl být dneska opět první, musel jsem být stejně dobrý jako Loginov a Jacquelin. Oni stříleli čistě, a tak mi nezbylo nic jiného než také mířit přesně,“ komentuje Nor, jenž se po trati pohyboval zcela sám. Jak tvrdí, po dvou položkách v leže jsem byl v dobré náladě. ,,Tady máme tři závody během tří dnů a to samé nás čeká příští týden, takže se nějaké ušetřené síly budou hodit,“ dodal k faktu, že posledním běžeckém kole ze svého výkonu trochu polevil.

Nalezená forma a první pódium v kariéře

Jsem šťastný. Včera jsem střílel čistě a podařilo se mi to i dnes. Johannes nám nedal šanci, a tak jsem bojoval o druhé místo. Ve druhém a třetím kole jsem jel za Tarjeiem Bøm a Lukasem Hoferem a snažil jsem se jim vyrovnat. Jsem vděčný, že jsem zpět ve formě a doufám, že to předvedu i v dalších závodech,“ hodnotil závod druhý Alexander Loginov.

Foto: Alexandr Loginov (Autor: Petr Slavík)

Na stupně vítězů se dnes poprvé ve své kariéře postavil Émilien Jacquelin. Ten už není zatížen školními povinnosti a může se soustředit pouze na biatlon. A svou tvrdou práci zužitkoval. „Myslím, že jsem zlomil něco ve své hlavě. Loni jsem byl ze svých výsledků zklamaný. Trénoval jsem jak fyzicky, tak i psychicky, abych byl letos lepší. Dneska jsem poprvé zastřílel celý čtyřpoložkový závod čistě a jsem pyšný, že jsem na pódiu s těmito dvěma závodníky,“ komentoval čtyřiadvacetiletý Francouz. „Johannes je skvělý závodník, který má stejný talent jako Martin Fourcade či Ole Einar Bjørndalen. Je skvělé být tady s ním,“ dodal na adresu vítěze.

Hlavní foto: Marte Olsbuová Røiselandová (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Byl to šok, když se kolem mě Marte prohnala, říká Jekatěrina Jurlovová-Perchtová

  1. To co předvedli Norky bylo neskutečný mazec, kdo by si řekl, že s jedním trestným kolem a sedmi opravama půjdou na bednu, když Rusky neměli žádné trestné kolo a jen pět oprav?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *