Home > Doporučujeme > Čeká nás nejnabitější biatlonové léto v historii?

Čeká nás nejnabitější biatlonové léto v historii?

Markéta Davidová

Pauza mezi biatlonovými sezónami by letos mohla být kratší než kdy jindy. Ne že by IBU sáhla ke zkrácení osmiměsíční přestávky, ale čeká nás hodně nabité léto. Pravděpodobně nejnabitější v historii.

Světová elita v Norsku

Pokud bychom měli vybrat největší moment léta, bude to to Blinkfestivalen. Tradiční norská exhibice se uskuteční od 31. července do 3. srpna v Sandnesu a také na kopci Lysebotn, který budou muset elitní biatlonisté a běžci na lyžích vyjet.

Závodů, které živě přenáší norská televize, se tradičně účastní norské, francouzské či švédské áčko. Je tak pravděpodobné, že uvidíme souboj Johannese Thingnese Bøho proti Martinu Fourcadovi. Francouz svou účast již potvrdil. Loni v Norsku závodili i Kaisa Mäkäräinenová či Dominik Windisch.

Poprvé v historii se Blinkfestivalenu zúčastní i česká reprezentace. Na popud Egila Gjellanda Češi spojí účast na závodech s dvoutýdenním soustředěním v Norsku.

Michal Krčmář a Ondřej Moravec
Foto: Michal Krčmář a Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

Mistrovství světa v Bělorusku

V minulém roce se konalo Mistrovství světa v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě, kde před tisícovkami diváků získala domácí reprezentace 13 cenných kovů. Na bouřlivou atmosféru se můžeme těšit i letos. Šampionát se uskuteční v Bělorusku, kde je biatlon rovněž velmi populární. Pro areál Raubiči to zároveň bude test před Světovým pohárem, který tu má zavítat v roce 2022.

Oproti minulým letům dojde k malé změně programu. Úvodní smíšené štafety dospělých a juniorů nahradí supersprinty. Víkendové sprinty a stíhací závody všech kategorií zůstávají.

Otazník visí nad startovní listinou. Dá se očekávat, že se ve velmi silném složení představí Bělorusko, Rusko či Ukrajina. Své zastoupení bude mít i Česká republika. Především sestava juniorských týmů by měla být hodně nabitá, v kategorii dospělých by se měli představit spíš členové širšího áčka a béčka.

Vítězslav Hornig a Jakub Štvrtecký
Foto: Vítězslav Hornig a Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)

Premiérový Martin Fourcade Nordic Festival a další závody

Během léta se kromě Blinkfestivalenu uskuteční další tři velké exhibice. V německém Deggendorfu budou 27. července závodit Denise Herrmannová, Simon Schempp či Lena Häckiová.

Němečtí fanoušci uvidí světová esa i 11. srpna ve Wiesbadenu, kde mají startovat Johannes Thingnes a Tarjei Bøovi, Benedikt Doll, Lukas Hofer nebo Quentin Fillon Maillet. Mezi ženami pak Dorothea Wiererová, Marte Olsbuová Røiselandová, Franziska Preußová či Anastasia Kuzminová.

Víkend na přelomu srpna a září bude patřit premiérovému ročníku exhibice Martin Fourcade Nordic Festival. V Annecy Martin Fourcade vyzve Johannese Thingnese Bøho, Quentina Fillona Mailleta, Simona Desthieuxe, Lukase Hofera, Benedikta Dolla a další hvězdy.

I závod žen bude pořádně nabitý. Další souboj podstoupí Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová, na paty jim budou šlapat Kaisa Mäkäräinenová, Justine Braisazová či Paulína Fialková.

Paulína Fialková
Foto: Paulína Fialková (Autor: Petr Slavík)

A pak tu budou národní šampionáty. Ten český se v Letohradu uskuteční ve stejném termínu jako Fourcadova exhibice, tedy 31. srpna a 1. září.

Hlavní foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *