Home > Téma > 5 nejlepších momentů kariéry Mateje Kazára

5 nejlepších momentů kariéry Mateje Kazára

Matej Kazár

Je vrstevníkem Michala Šlesingra, v mládežnických kategoriích soupeřil i s Ondřejem Moravcem. Oba Češi nakonec Mateje Kazára zastínili, ale i šestatřicetiletý Slovák se má za čím ohlédnout po tom, co letos ukončil kariéru. Tady je jeho pět nejlepších momentů.

1) Původně šestý a nakonec čtvrtý mix v Soči

Na olympiádě v Soči byl Matej Kazár finišmanem smíšené štafety, která se ze slovenského pohledu vyvíjela skvěle. Jana Gerenková, Anastasia Kuzminová i Pavol Hurajt se vyhnuli trestnému kolu, což se nakonec povedlo i Kazárovi. Minul jediný terč a o pouhé tři desetiny v cíli nestačil na pátého Antona Šipulina. I šesté místo bylo pro Slovensko skvělé, ale po diskvalifikaci Německa a Ruska se naši sousedé posunuli dokonce na čtvrtou příčku.

2) Účast v hromadném startu pod pěti kruhy

Olympiáda v Soči Kazárovi celkově sedla. Díky výsledkům ve třech individuálních závodech (37., 23. a 19. místo) si vybojoval právo účasti v elitním hromadném startu. V závodě pro 30 nejlepších biatlonistů světa nebyl rozhodně do počtu. Se dvěma chybami si dojel pro 15. místo.

3) Medaile ve Světovém poháru

Ve sbírce úspěchů Mateje Kazára je i týmová medaile ze Světového poháru. V roce 2012 v Kontiolahti mu Anastasia Kuzminová předávala z prvního místa. Kolena se mu nerozklepala, naopak. Dvakrát zastřílel za nula a ještě zvýšil náskok ze 7 sekund na 15. Miroslav Matiaško nakonec finišoval jako třetí.

4) Poprvé a naposled v elitní desítce

Nejlepší sezóna Mateje Kazára? Podle umístění ve Světovém poháru ta s označením 2015/16, na jejím konci slovenský matador stanul na 41. příčce. V Canmore si nejprve 15. místem ve sprintu vylepšil své maximum ve SP, čímž se zároveň kvalifikoval do hromadného startu. V něm minul jediný terč a uzavřel elitní desítku. Podobný výsledek už zopakovat nedokázal.

5) Úspěšný juniorský šampionát

V mládežnických kategoriích posbíral Kazár řadu úspěchů. Rád určitě vzpomíná na Mistrovství světa juniorů v roce 2002, které se konalo v italském Ridnaun. Tam se mu skvělě povedla stíhačka, ve které si polepšil z 31. místa až na 5. V závodě, kterému vládl Michal Šlesingr, za sebou nechal Simona Edera, Tima Burkea nebo Jaroslava Soukupa. Následně dovezl slovenskou štafetu jako finišman na čtvrtém místě.

Seriál Biatlonová loučení

Simon Fourcade
Laura Dahlmeierová
Anastasia Kuzminová
Gabriela Koukalová
Matej Kazár
Michael Rösch
Rosanna Crawfordová
Fredrik Lindström
Daniel Mesotitsch
Nathan Smith
Henrik L’Abée-Lund

Foto: Matej Kazár (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *