Český biatlon letos zažil jedno z nejúspěšnějších mistrovství světa juniorů v historii. Pokud vezmeme jako ukazatel počet umístění v elitní desítce, tak dokonce nejúspěšnější. Co dalšího nám šampionát v Lenzerheide ukázal?
1) Čtyři české medaile a jeden rekord
Český tým odjížděl do Švýcarska s velkými ambicemi, které naplnil. Trochu překvapivě se stal ústřední postavou osmnáctiletý rodák ze Šumavy Ondřej Mánek, který získal tři stříbrné medaile, z toho jednu s dorosteneckou štafetou. Vynikající střelec přes léto zapracoval na fyzické kondici a dokázal, že má velký potenciál.
O čtvrté stříbro se postaral junior Jakub Štvrtecký. V medailovém pořadí to českému týmu stačilo na osmou příčku, v žebříčku medailí bez ohledu na jejich barvu dokonce na dělené čtvrté.
Ale nebylo to jen o medailistech. Češi celkově zapsali 19 umístění v elitní desítce, což je historické maximum. Úspěšnější v tomhle ohledu nebyla ani generace kolem Moravce a Šlesingra či později Vítkové a Koukalové.
2) V Česku mají navrch chlapci
V mládežnických kategoriích mají momentálně navrch čeští chlapci nad dívkami. Na šampionátu v Lenzerheide se o 13 z 19 umístění v elitní desítce postarali právě chlapci. Zvlášť generace současných dorostenců je velmi silná, o čemž svědčí výsledky závěrečné stíhačky: 2. Ondřej Mánek, 6. Jonáš Mareček a 10. Josef Kabrda.
Desítku úspěšně atakovalo i trio juniorů Jakub Štvrtecký, Mikuláš Karlík a Vítězslav Hornig. Prvně jmenovaný míří na světový šampionát dospělých, kde rozhodně nebude do počtu. Z pozice první náhradnice se na šampionát podívá pravděpodobně i jedna z juniorek, výsledky v Lenzerheide k tomu přiblížily Terezu Vinklárkovou.
Ta si na šampionátu vedla velmi dobře, skončila pátá ve vytrvalostním závodě a šestá ve sprintu. Medaile jí unikla jen o vlásek. Přesto se ještě mezi dospělými neprosadila tak výrazně jako junioři. Podle znalců mládežnického biatlonu se však v příštích letech můžeme těšit na mimořádně silné ročníky i u děvčat.
3) Češi jsou rychlí na střelnici i na trati
Také tak žasnete, když Norové nebo Francouzi ve Světovém poháru rychle kosí terče? A pak ještě rychleji peláší po trati? Doby, kdy biatlonisté pilovali každou ránu, jsou pryč. Dnes se bojuje o každou sekundu.
Mladí Češi se tohoto trendu drží. Mareček s Kabrdou mezi dorostenci ovládli střelecké žebříčky, mezi nejrychlejšími se pohybovali i Hornig, Abrahám, Mánek, Jandová, Vinklárková či Voborníková.
Dařilo se i na trati. Minimálně jednou se v Top 10 běžeckých časů nacházeli Karlík, Hornig, Štvrtecký, Vinklárková, Voborníková, Mareček a Abrahám.
4) Česko mezi velmocemi
Medailové pořadí šampionátu nepřineslo žádné velké překvapení. Na čele jsou tradiční velmoci.
1. Norsko a Rusko (5-3-1), 3. Německo (2-1-1), 4. Francie (1-2-3), 5. Itálie (1-2-1), 6. Švýcarsko (1-0-2), 7. Rakousko (1-0-1), 8. Česko (0-4-0), 9. Bulharsko (0-1-2), 10. Slovinsko (0-0-2), 11. Bělorusko a USA (0-0-1)
Česku chyběla k vyššímu umístění zlatá medaile. Její absence ale nesnižuje skvělý výkon celého týmu. V počtu umístění v elitní desítce bylo lepší jen Norsko (27)! Česko si vedlo stejně dobře jako Rusko (19), následují Francie (16), Itálie (14), Německo (11) a Švýcarsko se Slovinskem (10).
5) Norsko má nabito
Šampionát v Lenzerheide byl v norském podání přehlídkou velkých individualit. Mezi dorostenci na trati suverénně vládl osmnáctiletý Martin Nevland, který si odváží tři zlaté medaile. Mezi juniory zase obhájil titul mistra světa ve sprintu Vebjørn Sørum, ve vytrvalostním závodě byl druhý.
V pouhých 19 letech získala mezi juniorkami dvě stříbra Åsne Skredeová. Dorostenky neměly tak dobré individuální výsledky, ale zase ovládly štafetu. Ne, Norsko nebude mít po odchodu současných hvězd světového biatlonu nouzi o talenty.
6) Nová ruská hvězda?
Ruský ženský biatlon už delší dobu čeká na opravdu velkou hvězdu. Že by se brzy dočkal? Anastasija Ševčenková se stala osmou juniorkou v historii, které se povedlo vyhrát sprint i stíhačku. Je tak v elitní společnosti Neunerové, Wiererové, H. Öbergové či Beckové.
Působivé bylo i to, jak si ke zlatým medailím došla. V obou závodech střílela čistě, ve sprintu byla druhá nejrychlejší na trati. Aby byla její sbírka úspěchů kompletní, tak dodejme, že pomohla ke stříbru štafetě a byla čtvrtá ve vytrvalostním závodě.
7) Nová naděje pro Bulharsko
Už jsou to zhruba dvě desítky let, kdy se bulharské biatlonistky řadily do světové špičky. Nyní jim vysvitla naděje. Dvaadvacetiletá Milena Todorová v Lenzerheide potvrdila, že patří k nejrychlejším juniorkám na světě. Navíc se jí poměrně dařilo i na střelnici, takže se mohla radovat ze stříbra a dvou bronzů.
Přítelkyni Vladimira Ilieva uvidíme i na světovém šampionátu dospělých a určitě nebude jen do počtu. Na začátku sezóny v Östersundu si připsala první body za 39. místo.
Hlavní foto: Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)
Ano, český mládežnický biatlon jde nahoru. A to mne (a všechny soudné příznivce tohoto úžasného dvojsportu z úplně opačných disciplin) moc těší a plní nadějemi do budoucna.
A snad se tím už konečně zacpou huby těch věčných naříkačů a medailožroutů, kteří objevili biatlon nejdříve roku 2013 (do té vůbec doby netušili, oč kráčí) a po odchodu K/Soukalové ho pohřbívají (na anonymních internetových “diskusích”).
Pokud se týká kluků, tak souhlas. Tam se mi zdá, že je těch talentů opravdu hodně. U holek se mi to až tak skvělé nezdá. Ostatně i to, že na MS jede Tereza Vinklárková, která nemá ani dost zkušeností z IBU a není to tak výrazný talent jako Markéta Davidová, dost naznačuje. Ale rád bych se mýlil a Tereze přeji, ať se alespoň do nějakého závodu dostane a není tam jen jako “přísedící”.
Upřímně řečeno: stále nechápu, proč IBU Cup jezdí jen 3 ženy (zcela vyjímečně 4), když ČR může nasadit 5 závodnic. Tam by se to mělo juniorkami hemžit. A nasadit třeba i dorostenky; vždyť do Nation Cupu (od kterého se odvíjí kvota pro příští rok), bodují 3 lepší – a už se stalo nejednou, že někdo na místě nemohl nastoupit a potřebné body byly v ….pryč. Argument, že mladice neudělají výsledek, neberu. Potřebují získat zkušenosti. A musejí vědět, že i když by byly třeba předposlední, nikdo jim hlavy neutrhne.
Souhlas. Zkušenosti jinde nezískají.
Junioři mají svůj vlastní pohár – IBU JUNIOR CUP, ve kterém pravidelně startuje 6 českých mužů/žen.
IBU CUP je určený primárně pro věkovou kategorii 23+, žádné další použitelné ženy nemáme. Pro zajímavost: v českém poháru dostala 4. nejlepší žena od nemocné Vítkové 8,5 minuty (a to střílela líp).
Pro juniory je lepší, když budou závodit se svými vrstevníky a bojovat tam v top15, než jezdit IBU CUP na 60. místě. (1. IBU CUP některé juniorky jely, končily na 60.-75. místě z 85 startujících)