Home > Závody > MSJ Lenzerheide: Zlato ze stíhačky juniorů pro Riethmüllera a Ševčenkovou, dva Češi v desítce

MSJ Lenzerheide: Zlato ze stíhačky juniorů pro Riethmüllera a Ševčenkovou, dva Češi v desítce

Poslední zlaté medaile z Mistrovství světa juniorů putují do Německa a Ruska. Propršený stíhací závod ovládl po dramatickém finiši Danilo Riethmüller, mezi juniorkami nenašla přemožitelku Anastasija Ševčenková. I závěrečné závody přinesly Česku umístění v elitní desítce. Devátý skončil Mikuláš Karlík, desátý Vítězslav Hornig. Tereza Vinklárková si elitní desítku odstřelila na poslední položce.

Pódium s českou stopou

Stále se míchající pořadí ve stíhacím závodě juniorů přineslo kompletní obměnu pódia. V půli závodu vedl ve sprintu bronzový Bělorus Dzmitry Lazuski. Do posledního kola odjížděl jako druhý, před cílem se ale přes něj přehnali tři závodníci a skončil nakonec těsně pod pódiem.

Nejsilnější z této trojice byl nakonec Němec Danilo Riethmüller, který o šest desetin sekundy přespurtoval stříbrného Rusa Sajda Karimullu Chaliliho a o sekundu Čecho-Slovince, loňského dvojnásobného dorosteneckého šampiona Alexe Cisara. Slovinský talent startoval s jedenáctkou a dopustil se jediné chyby na úvodní ležce.

Až pátý dojel do cíle první Nor – Fredrik Bucher-Johannessen, jeden ze dvou čistých biatlonistů v závodě, který ještě po výjezdu z poslední střelby vedl. Obhájce titulu a vítěz sprintu Vebjørn Sørum po pádu a pěti trestných kolech uzavřel širší pódium.

Poskočili všichni čeští junioři kromě Štvrteckého

Po sprintu stříbrný Jakub Štvrtecký se na čele držel do doby, než začal střílet vestoje. Na obou zastávkách mířil mimo terč třikrát a propadl se nejprve na 12., po poslední střelbě na 20. místo. Rychlým během se posunul na konečnou 16. příčku.

Opačně začal Mikuláš Karlík, který do závodu vyrážel s desítkou. Po třech omylech na první ležce se ocitl až ve třetí desítce, chyboval už ale pouze jednou a rychlý běh ho donesl i ve třetím závodě do elitní desítky. Skončil devátý.

Mikuláš Karlík
Foto: Mikuláš Karlík (Autor: Jiří Zaňát)

Nejlepší výsledek na šampionátu zajel desátý Vítězslav Hornig, který se z 18. místa na startu posunoval kupředu slušnou a svižnou střelbou (1+1+0+1) a solidním během.

Nejmladší z českého kvarteta Tomáš Mikyska mířil na ležkách třikrát mimo terč, na stojkách už byl stoprocentní a odměnou mu bylo 18. místo.

Výsledky stíhacího závodu juniorů
Analýza závodu

Pódium juniorek zůstalo neměnné

Na pořadí v cíli se od startu stíhacího závodu juniorek nic nezměnilo. Ruska Anastasija Ševčenková neudělala žádnou chybu na střelnici a doběhla si pro zlato. Stříbrná Norka Åsne Skredeová se mýlila jednou a bronzová Bulharka Milena Todorovová dvakrát.  

S osmičkou se na čtvrté místo probojovala Němka Lisa Maria Sparková. O dvanáct míst se posunula rychlá Francouzka Camille Benedová, kterou minimálně o bronz připravila až chyba na poslední střelbě. Šestá skončila Švýcarka Amy Basergaová (0+1).

České juniorky zajely velmi dobrý závod, byť ve sprintu nejlepší Tereza Vinklárková neměla svůj střelecký den. Ještě po třetí střelbě, kde podruhé chybovala, byla pevně ukotvená v desítce, ale dvě minely na poslední položce jí nedovolily lepší než 13. místo. O 21 pozic  – na konečné 17. místo se posunula nejrychlejším posledním kolem šampionátu Tereza Voborníková, která byla na trestném okruhu celkem třikrát. Až poslední položka znamenala návštěvu trestného okruhu pro na startu 31. Kláru Polednovou, výborná střelba jí vynesla na 19. místo v cíli. Petra Suchá se dvěma omyly vestoje skončila 23., tedy o 13 pozic lépe než na startu.

Výsledky stíhacího závodu juniorek
Analýza závodu

Mistrovství světa juniorů ovládly Norsko a Rusko se stejnou sbírkou cenných kovů (5-3-1). Čtyři stříbra stačila českému týmu na osmou příčku. Čeští mladí zároveň nasbírali 19 umístění v elitní desítce, čímž překonali historické maximum z roku 2003 (18).

Hlavní foto: Danilo Riethmüller (Autor: Igor Stančík)

2 thoughts on “MSJ Lenzerheide: Zlato ze stíhačky juniorů pro Riethmüllera a Ševčenkovou, dva Češi v desítce

  1. Pokud vezmeme výsledky samotných “stíhaček”, tak Voborníková byla 7. (jestli jsem to správně přečetl) a Hornig dokonce 3.!!
    Vypadá to, že naši junioři neumějí unést tíhu příležitosti (zodpovědnosti – chcete-li); Štvrtecký se možná už v duchu viděl s medailí a Vinklárková v Anterselvě. Ach ty hlavy…!!
    Všichni ostatní naši si polepšili…!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *