Home > Doporučujeme > Český biatlon přichází o další velké jméno. Veronika Vítková končí kariéru, bude maminkou

Český biatlon přichází o další velké jméno. Veronika Vítková končí kariéru, bude maminkou

Veronika Vítková

Český biatlon se loučí s další velkou osobností. Po Michalu Šlesingrovi se rozhodla ukončit kariéru také dvojnásobná olympijská medailistka a mistryně světa Veronika Vítková. Má k tomu i jeden radostný důvod.

„Nejdřív jsem si myslela, že bych na jaře mohla opět začít s přípravou. Postupem času se to ve mně začalo přelévat, byla jsem nerozhodná. A nakonec se to vyřešilo samo. Koncem listopadu nebo začátkem prosince už nebudeme dva, ale tři,“ prozradila Veronika Vítková na webu Českého biatlonu. Případný návrat nevidí jako pravděpodobný. „Nejsem zastáncem odjíždění od dětí na soustředění a závody.“

Konec kariéry není bleskem z čistého nebe. Vítkovou už dva roky trápí dýchací potíže, které ji na trati nepustí do vyšších frekvencí. „Těžko se srovnávám s tím, že se tyhle mé problémy dějí opakovaně. Nesebraly mi chuť bojovat, jenže tělo prostě nemůže,“ řekla jednatřicetiletá biatlonistka v únorovém rozhovoru pro iDNES.cz. Už tehdy přiznala, že se bude po sezóně rozhodovat co dál.

Zdravotní potíže ukončily předčasně kariéru také Gabriele Koukalové. Obě stály u velkých týmových úspěchů českého biatlonu.

Sběratelka medailí

Veronika Vítková byla velmi úspěšná na mládežnické scéně. Nejzářnějším výsledkem bylo štafetové zlato z Mistrovství světa juniorů v Canmore 2009. Tehdy u toho byla právě i Gabriela Koukalová a Veronika Zvařičová.

Svůj velký talent Vítková prodala i mezi dospělými. Na dlouhou dobu pevně obsadila první úsek tolik úspěšné smíšené štafety. S ní získala bronz na Mistrovství světa v NMNM 2013 a dokonce zlato v Kontiolahti 2015.

Zlatá smíšená štafeta
Foto: Zlatá smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

Na olympiádě v Soči v roce 2014 brala s mixem stříbro a o 4 roky později se dočkala i kýžené individuální medaile. Ve sprintu v Pchjongčchangu dojela třetí.

Michal Krčmář a Veronka Vítková
Foto: Olympijští medailisté Michal Krčmář a Veronka Vítková (Autor: Petr Slavík)

Ve Světovém poháru posbírala celkem 30 medailí, z toho 7 zlatých. Jediný individuální triumf zapsala ve sprintu v Oberhofu v sezóně 2014/15. Tu zakončila na čtvrté pozici v hodnocení Světového poháru.

Zdroj: Český biatlon
Hlavní foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

5 thoughts on “Český biatlon přichází o další velké jméno. Veronika Vítková končí kariéru, bude maminkou

 1. Pro autora článku:
  Nezmínil jste největší úspěch Veroniky Vítkové: 31. 1. 2006 se v 17 letech stala dorosteneckou mistryní světa!! v individuálním závodu (stalo se tak v Presque Isle, stát Maine, Spojené státy americké).
  Dále: ve Světovém poháru nasbírala z našich děvčat nejvyšší počet bodů (a absolutně nejvíce bodů má Michal Šlesingr).
  To všechno byste (při svém napojení na Český svaz biatlonu) měl vědět!!

 2. Nevím proč, ale nejvíce mi uvízlo v paměti Mistrovství světa v Oslu 2016, odkud se biatlonová výprava vracela bez medaile a byla dost kritizovaná, ale Veronika byla v každém závodě do desátého místa, což byl podle mě úspěch, který si nějakou pozitivní zmínku zasloužil. Ale olympijská medaile z roku 2018 se určitě chválí lépe :).
  Přeji hodně štěstí v osobním životě!

  1. To zmíněné MS bylo – podle mne – úspěšné (Vítková 1x 4. a nejhůře 8.,, Soukalová dokonce 2x 4., Krčmář 5. sám i ve štafetě mužů), jen ta medaile nebyla… a to zdejší medailožrouti v čele s novináři z denních “plátků” nedokázali překousnout a reálně ocenit.

  2. A to, že na Mistrovství světa v Oslu 2016 byla Veronika Vítková v každém závodě do osmého!! místa, si zaslouží obdiv – a zároveň to ukazuje její příslušnost k absolutní světové špičce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *