Home > Závody > Českým králem léta se v Letohradu stal Jaroslav Soukup

Českým králem léta se v Letohradu stal Jaroslav Soukup

Jaroslav Soukup

Mistrovství České republiky v biatlonu na kolečkových lyžích ovládl ten nejzkušenější. Jaroslav Soukup si v Letohradu pověsil na krk zlato ze sobotního sprintu i z nedělního stíhacího závodu. V parném počasí získaly domácí tituly i Eva Puskarčíková a Veronika Vítková.

Sobota

Přesná Puskarčíková

Ze stálých členek áčka je Eva Puskarčíková zřejmě tou, které se v létě daří nejméně. Pokud jsme k tomu připočetli její zdravotní trable z posledních dnů, tak určitě nepatřila v Letohradě k favoritkám. A přece vyhrála sprint. Vděčit za to mohla dobré střelbě 0+1.

Druhé místo putovalo na Slovensko. Paulína Fialková potvrdila vynikající výkonnost ze zimy a se dvěma chybami ztrácela na Puskarčíkovou jen 8,8 sekundy.

Ještě lépe než Fialková však běžela Veronika Vítková. Střelecká bilance 2+1 ji asi příliš nepotěšila, stříbro z domácího šampionát však k zahození není.

Český bronz brala pátá v cíli Veronika Zvařičová. Před ní ještě figurovala další Slovenka, Terézia Poliaková.

Eva Puskarčíková

Foto: Eva Puskarčíková (© Georges Ménager, pod licencí BY-NC-ND)

Zase ta Koukalová

Gabriela Koukalová napsala další ze svých originálních příběhů. Na parkovišti se opřela o jiné auto a v důsledku toho přišla pozdě na nástřel a na start. Koncentrace byla fuč a výsledek? Hrozivá střelecká bilance 4+4 a předposlední 12. místo. Kuriózní je fakt, že za celou uplynulou sezónu Světového poháru nebyla horší než 11.

Koukalová si večer spravila chuť vítězstvím v supersprintu. V této exhibiční disciplíně těsně porazila juniorku Natálii Jurčovou. Členka pořádajícího klubu velmi příjemně překvapila a jako jediná se dokázala držet nejlepší biatlonistky světa. Třetí Lea Johanidesová ztrácela už přes 50 vteřin.

Triumf zkušenosti

Podobně jako u žen, tak i sprint mužů byl plný překvapení. Z vítězství se radoval ten nejzkušenější ze všech účastníků – Jaroslav Soukup. Pomohla mu k tomu hlavně jediná chyba na střelnici.

Lépe už střílel jen Matěj Krupčík, ten však s pomalejším během skončil šestý absolutně a čtvrtý v pořadí Mistrovství ČR. To značí, že se na čele pohybovala i jména zahraničních hostů. Před nimi však krom Soukupa stanul i další Čech. Lukáš Kristejn druhou pozicí potvrdil výbornou letní formu a hlasitě si říká o šanci v A týmu.

Kristejn v běhu těsně udolal dva závodníky, kteří pravidelně objíždějí Světový pohár. Třetí Ukrajinec Dmytro Pidryčnyj a čtvrtý Tomáš Hasilla ze Slovenska stříleli stejně jako on za dva.

Trápení Moravce a Šlesingra

Domácí bronz zamířil k pátému v pořadí Michalu Krčmářovi. To dalším členům áčka se hrubě nevedlo. Ondřej Moravec musel pětkrát objet trestné kolo a stanul těsně za TOP10. Zdravotně indisponovaný Michal Šlesingr chyboval čtyřikrát a patřlio mu až 16. místo.

Menší reparát složila česká elita v supersprintu. Michala Krčmáře připravila o triumf pouhá desetinka, která hrála ve prospěch Dmytra Pidručnyje. O kousek dál dojel další Ukrajinec Artěm Tyščenko. Michal Šlesingr s Ondřejem Moravcem obsadili čtvrté, resp. páté místo.

Juniorské tituly pro Davidovou a Žemličku

Kromě dospělých startovali i dorostenci a junioři. V mladší dorostenecké kategorii zamířilo zlato do Brna, konkrétně k Báře Babánkové. Mezi stejně starými chlapci se prosadil novoměstský Jonáš Mareček, o jehož výhře nad Štěpánek Machaček rozhodla jediná desetina sekundy.

Starším dorostenkám vládla podle očekávání Petra Suchá z SKP Kornspitz Jablonec. Tato závodnice už sbírá první zkušenosti i na mezinárodní scéně. Mezi staršími dorostenci dosáhl nejlepšího času k radosti domácím fanoušků Tomáš Mikyska.

V kategorii juniorek byli všichni zvědaví na výkon mezinárodně úspěšné Markéty Davidové. V cestě za suverénním výhrou nezastavily jabloneckou reprezentantku ani čtyři minely. To juniorský mistr Milan Žemlička z Letohradu se mohl opřít především o vynikající střelbu, díky níž porazil i silné Ukrajince.

Výsledky sobotních sprintů

Výsledky sobotních supersprintů (mimo MČR)

Neděle

Suverénní Vítková

Veronika Vítková potřetí v řadě neodjede z letního šampionátu bez zlata. V minulých dvou letech pokaždé ovládla sprint, nyní nenašla přemožitelku ve stíhačce. Její tři chyby byly v porovnání se soupeřkami výborným střeleckým počinem. Když se k tomu přidal rychlý běh, tak se náskok na druhou Slovenku paulínu Fialkovou vyšplhal až přes minutu.

Ve sprintu udělala Gabriela Koukalová čtyři nepřesnosti na obou položkách, nyní si s tímto počtem vystačila na celý závod. Z chvostu startovního pole se tak vytáhla až k třetí příčce a domácímu stříbru. Poprvé od roku 2012 tak Koukalová v Letohradu nevybojovala ani jeden titul mistryně ČR.

Vítězce sprintu Evě Puskarčíkové nyní medaile těsně unikla. Za svá záda ji totiž dostala rychlejší Lucie Charvátová. Ta tak navázala na dva bronzy z loňska.

Veronika Vítková

Foto: Veronika Vítková (Autor: Martin Kaděrka)

Soukupova střelecká paráda

Střelecká pohoda Jaroslava Soukupa ozářila celý Letohrad. Olympijský medailista ze Soči sestřelil 19 terčů a povolil svým soupeřům jen boj o druhé místo. Jaký rozdíl oproti uplynulým čtyřem letům, kdy si Soukup z letních šampionátu odvezl jen dva bronzy.

Na dostřel se Soukupovi dostal Slovák Tomáš Hasilla. Nebýt chyby na poslední střelbě, tak mohl určitě zabojovat o vítězství. Na druhé příčce ztrácel 17,7 sekundy.

Druhé domácí stříbro vybojoval třetí Lukáš Kristejn. V cílové rovince navíc odrazil atak Ukrajince Dmytra Pidručnyje, což je určitě pěkný skalp.

Pátý Michal Šlesingr a šestý Ondřej Moravec se dnes zaplněným ochozům předvedli lépe než včera. Pro Šlesingra znamená toto umístění zisk bronzové medaile v rámci pořadí MČR.

Davidová poražena

Stíhací závod mladších dorostenek se nesl ve znamení souboje dvou jilemnických nadějí. Magdalena Bergerová nakonec o desetinu sekundy porazila Renátu Trejbalovou. To u chlapců byla situace diametreálně odlišná. Jonáš Mareček získal druhé zlato s nevídaným náskokem tří a půl minuty.

Mezi staršími dorostenkami tentokrát Petru Suchou jasně porazila Veronika Macková z Nového Města na Moravě. Pořadí se oproti sprintu měnilo i u starších dorostenců. Jilemnický Vítězslav Hornig po výborném střeleckém výkonu zdolal Tomáše Mikysku.

Velké překvapení se urodilo v kategorii juniorek. Možná i podpora od domácích fanoušků pomohla ke skvělé stíhací jízdě Natálii Jurčové. Davidová na ni ztratila přes minutu. Nejlepším českým juniorem byl Ondřej Šantora z Jablonce, jenž však v absolutním pořadí figuroval za Ukrajincem Antonem Dudčenkem.

Výsledky nedělních stíhacích závodů

Foto: Jaroslav Soukup (© Georges Ménager, pod licencí BY-NC-ND)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *