Home > Téma > Čeští biatlonisté v Nové Městě na Moravě nenadchli ani neurazili

Čeští biatlonisté v Nové Městě na Moravě nenadchli ani neurazili

Michal Krčmář

Netrpělivě očekávaná klání v českém biatlonovém středisku v Novém Městě na Moravě jsou minulostí. Biatlonisty poprvé v této sezóně řádně prověřila větrná střelnice, po ledovém a slunečném Hochfilzenu se navíc museli poprat s teplým počasím, brodivým sněhem, deštěm i kroupami. A Čechům to moc nesedlo – nejlepší výsledky ve sprintu u konce druhé desítky a rozsáhlá marodka očekávání opravdu neplnily.

Po stíhacích závodech se zdálo, že český biatlon je na cestě do zapomnění a jak trefně vyjádřil po stíhačkách očividně nespokojený Ondřej Rybář – je třeba ocenit… publikum. Fanoušci v novoměstské aréně opravdu byli českým vítězem. Počtem i biatlonovou vyspělostí. Nakonec biatlonovým nadšencům, kterých si do arény našlo cestu i těsně před vánocemi více než 100.000, výrazně vylepšil náladu hromadný závod mužů.

Muži v pozici tahounů

NMNM naznačilo, že výsledkovým tahounem české reprezentace se po letech opět stala její mužská část. S dvěma vyrovnávajícími se lídry a jedinými účastníky hromadného startu – Michalem Krčmářem a Ondřejem Moravcem. Tyto kontaktní závody Čechům sedí – elitní závod přinesl Moravcovi sezónní maximum a nejlepší český výsledek v NMNM v podobě 8. místa a M. Krčmářovi druhý sezónní vhled do elitní desítky. I přes zdravotní patálie, které postupně klátily nejen české závodníky.

Proto je třeba ocenit bojovnost i připravenost Moravce, který se po 23. místě ve sprintu chtěl i ve větrné stíhačce s nepříjemnými žaludečními problémy porvat o jedno z 5 volných míst do hromadného startu. 18. místem se to povedlo. Za bojovnost přišla odměna 8. místem se 3. nejrychlejším během.  Zdravotní komplikace měl i Krčmář, který uzavřel elitní desítku. Výsledkově stabilní a nadále nejlépe postavený Krčmář ve sprintu skončil 20. Úplně se mu nepovedla stíhačka, kde po 7 minelách dosáhl na nejhorší sezónní umístění (32.). Je jediným českým biatlonistou, který bodoval v každém závodě, je stabilní ve střelbě (87 %), patří pravidelně do třicítky nejrychlejších běžců (ve sprintu 16.). Ani v NMNM ale nezrychlil střelbu, jeho časy se stále pohybují úplně na chvostu – v dvoupoložkovém sprintu ztratil na nejrychlejšího střelce více než minutu. Přítomnou českou střeleckou expertku Kateřinu Emmons jistě nepotěšily ani opakující se chyby při manipulaci se zbraní.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Václav Mudra)

Další muži na body ani v českém středisku nedosáhli. Slibným pro budoucnost se jeví rychlý Jakub Štvrtecký (26. čas ve sprintu, jen vteřinu za Moravcem), který poprvé absolvoval stíhací závod ze 48. místa ve sprintu a i se 7 trestnými koly si pohoršil jen o místo. Se střelbou byl zjevně nespokojený, myslím, že na sebe byl zbytečně příšný. Stejný počet minel si ve větrné loterii připsal i výrazně zkušenější Krčmář, dokonce 8 třeba Schempp.

Adam Václavík se střelecky trápí dál a po 86. místě ve sprintu (5 omylů na střelnici) absolvoval v NMNM jediný start. Úplně ze závodů vypadl Michal Šlesingr, který se v NMNM stal před 10 lety vicemistrem Evropy a bronzovým medailistou, i když chtěl startovat i přes bolest zad. Zpráva o nalomení obratle mu ale vystavila definitivní stopku.Pro lednové štafety zpráva neradostná. Po nemoci nestartoval Tomáš Krupčík.

Nejlepším střelcem zůstal Ondřej Moravec s 90% úspěšností, následován Michalem Krčmářem (87 %), nad 70 % je Jakub Štvrtecký, naopak pod tuto hranici klesl Adam Václavík (68 %).

Ženy pokračují v trápení

Trenérská změna (krom senzačního bronzu Davidové) výsledkové ovoce stále nepřináší ženskému týmu. A nepomohlo ani domácí prostředí. Veronika Vítková sice absolvovala novoměstský sprint jako 19., bez střeleckého omylu, ale 70. střelecký a 44. běžecký čas ukazoval, že to stále není ono. Následná stíhačka ukázala proč – další člen českého týmu postižený žaludečními problémy a předčasný konec závodu.

Obvyklá dvojka českých žen Eva Puskarčíková se po 2 nepřesných střelbách a 63. běžeckém čase nedostala ve sprintu na body, ve stíhačce si ještě o 2 místa pohoršila a doběhla 50. I ji nakonec dostihly střevní potíže.

V cíli sprintu si poplakala Markéta Davidová, kterou 4 chyby opět nepustily do stíhačky i přes znovu slušný 23. běžecký čas. Kdo se naopak v Novém městě radoval, byla Lucie Charvátová, která se po téměř dvou letech dočkala i slušných bodů. Dvě chyby a 24. běh ji přinesly 29. místo a postup do stíhačky, kde jako jediná z našich bodovala s 5 chybami 34. místem. Stala se tak neočekávaně nejúspěšnější Češkou.

Lucie CharvátováFoto: Lucie Charvátová (Autor: Václav Mudra)

Postavení v žebříčku biatlonistek je po prvním trimestru a poslední letošní zastávce tristní.  Ženy se individuálně nachází na nejhorších místech za posledních 8 let – nejlepší Vítková je 39. Nepřesvědčivé vystoupení v NMNM včetně zdravotních komplikací vedlo logicky k neúčasti v ženském hromadném startu, poprvé od sezóny 2011/12.

Pozitivní zprávou je stále výtečná střelba Vítkové (94 % – třetí ve světovém poháru), ostatní se drží „na svém“, Charvátová už vystoupala na 73 %.

Sečteno a podtrženo

hodnocení národů si v NMNM ženy i muži polepšili z 9. na 8. místo. Ondřej Moravec v celkovém pořadí poskočil na 20. místo, Veronika Vítková zůstala 39., Lucie Charvátová si připsala první body (59.). Ostatní ženy se žebříčkem propadly – Markéta Davidová na 42. z 32. místa, Eva Puskarčíková na 46. z 37. Michal Krčmář zůstal na 15. příčce, i když si o místo oproti Hochfilzenu pohoršil. Nikdo jiný nebodoval. Věkem junior Jakub Štvrtecký si v poháru poprvé vyzkoušel stíhací závod a přibyla dvě umístění v elitní desítce.

Nové Město na Moravě jako vynikající hostitel zavřelo dveře za první třetinou závodů Světového poháru. A více než kdy jindy je třeba českému týmu popřát HLAVNĚ ZDRAVÍ. Už za 14 dní na ně čekají oblíbené německé destinace.

Hlavní foto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *