Home > Novinky > Chatka, těstoviny a bez fyzioterapeuta. M. Fourcade zkritizoval podporu francouzského biatlonu

Chatka, těstoviny a bez fyzioterapeuta. M. Fourcade zkritizoval podporu francouzského biatlonu

Martin Fourcade

Řekli byste si, že země, ze které pochází nejlepší biatlonista světa, zajistí svým reprezentantům špičkové podmínky k tréninku. Ale opak je pravdou. Martin Fourcade a spol. musí v přípravě řešit prakticky existenční problémy, což pětinásobný olympijský vítěz těžce nese.

„Biatlon má k dispozici rozpočet 900 000 €, takže se pořád snažíme aspoň nějak přežít,“ překvapil mnohé Martin Fourcade v rozhovoru pro L’Équipe.

Francouzský biatlonista pak popsal konkrétní situace, kdy se nedostatek prostředků projevuje. „V srpnu jsme měli jet na soustředění do Švédska, ale museli jsme zrušit letenky, protože ubytování doma ve Prémanonu bylo levnější o 20 € na noc.“

Nízký rozpočet má vliv i na realizační tým. „Na první tři kempy jsme nebrali fyzioterapeuta, tím jsme ušetřili 150 € za každý den. Tyto peníze se pak použily na zaplacení prvního soustředění na sněhu. Každý rok také prodáváme zbraně, abychom mohli zaplatit trénink,“ svěřil se Fourcade.

A přidal nejčerstvější zkušenost. „Tento týden jsme v Norsku, kde si musíme vystačit s 40 až 50 € na den. To je nemožné, takže místo hotelu spíme v chatkách a kamarád nám dobrovolně vaří.“

Francouzský tým dokonce musí řešit, kde nakupovat potraviny. „Nakupovali jsme v Itálii, protože jsou tam nižší ceny. Náš kouč, Ital, naložil auto těstovinami. Musíme si vystačit s prostředky, které absolutně neodpovídají našim ambicím,“ mrzí Martina Fourcada, který i přesto sedm let kraluje světovému biatlonu.

Zdroj: L’Équipe
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Chatka, těstoviny a bez fyzioterapeuta. M. Fourcade zkritizoval podporu francouzského biatlonu

  1. Nevím, ale osobně nevidím důvod, proč by biatlonisté během soustředění měli bydlet na hotelu a mít all inclusive stravu. Ubytovna či zmiňované chatky opravdu stačí a vlastní kuchař taktéž. Pokud s tím je Fourcade, nebo někdo další nespokojený, ať si hradí ubytování na luxusním hotelu se švédskými stoly z vlastních zdrojů. Ano, biatlon je náročný a tréninky taktéž. Ale náročný to má každý pracující člověk, např. horník tvrdě pracující v dolech. A vše okolo biatlonu i mzda podprůměrného biatlonisty jde ze státního rozpočtu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *