Dvacáté Mistrovství světa v letním biatlonu je minulostí. Je na čase se za děním v rumunském Cheile Gradistei ohlédnout v naší rubrice Cílová rovinka.
Hvězda šampionátu: Anastasija Merkušynová
Tři zlaté medaile, to nikdo jiný krom ní nezískal. Mladá Ukrajinka využila svých zkušeností ze Světového poháru a nedala svým soupeřkám šanci. Ve sprintu i ve stíhačce měla k dobru zhruba půl minuty, ve smíšené štafetě společně se svými kolegy ještě třikrát tolik.
Překvapení šampionátu: Marius Ungureanu
Patřil do širšího okruhu favoritů na zisk medaile mezi juniory, ale jeho suverénní tažení šampionátem se asi nečekalo. Velmi solidně běhal i střílel a dosáhl nejprve na stříbro ve sprintu a v poslední den šampionátu získal pro pořadatelskou medaili i zlato, vůbec první v historii Rumunska.
Zklamání šampionátu: Sergej Semenov
Jeho výsledky ve Světovém poháru z něj dělaly top favorita, realita byla ovšem diametrálně odlišná. Ve smíšené štafetě na posledním úseku překazil ukrajinský útok na zlato. V individuálních závodech to nebylo o moc lepší, jeho maximem bylo 9. místo ve stíhačce.
Běžec šampionátu: Martin Otčenáš
Slovákům vyšel šampionát skvěle po běžecké stránce. A nejvyváženější byly výkony Martina Otčenáše, který ve sprintu i ve stíhacím závodě dosáhl shodně druhého nejlepšího času. Nebylo tak překvapení, že získal zlato a bronz.
Střelkyně šampionátu: Julija Džymová
Kvalita ukrajinské střelecké školy se ukázala i ve velmi těžkých podmínkách na střelnici v Cheile Gradistei. Julija Džymová na festivalu chyb neskolila jen 3 terčce z 30. Zvlášť její vystoupení ve stíhacím závodě, kde minula jen dvakrát, bylo velmi pozoruhodné. Odměnou jí byl bronz.
Češi v akci: Nečekaný úspěch
Oproti minulým rokům poslali Češi na MS v letním biatlonu jen juniorské výběry, které zastoupily své slavné kolegy. Vyzdvihnout musíme hlavně běžeckou připravenost juniorů Šantory, Buriana a Hoška, v porovnání se světem byla možná jedna z nejlepších. Stříbro ze smíšené štafety a dva individuální bronzy lze považovat za velký a nečekaný úspěch.
Výrok týdne: Marius Ungureanu
„Biatlon v Rumunsku není moc známý a populární a upřímně doufám, že tento šampionát a naše medaile mu pomohou.“
Číslo šampionátu: 6
Tolik zlatých medailí získala Ukrajina z 10 možných.
Statistické okénko
Ukrajina podruhé v historii ovládla medailové pořadí MS v letním biatlonu. Předtím se radovala v roce 2003.
Díky úspěšnému šampionátu předběhli Ukrajinci v historickém pořadí medailí třetí Českou republiky. Na zlaté medaile teď nad naší zemí vedou v poměru 22 ku 17.
Domácí Rumunsko prožilo nejúspěšnější šampionát ve své historii. K dosavadním třem bronzům přidalo od každého cenného kovu jeden kus.
Rusko ani letos neporušilo sérii zisku medaile na každém šampionátu. Druhá nejdelší řada medailí momentálně se čtyřmi šampionáty patří České republice.
Matej Kazár získal už svůj pátý bronz, čímž vyrovnal sbírku svého krajana Marka Matiaška. Jen jeden muž má víc třetích míst a světe div se, je to další Slovák Miroslav Matiaško.
V sestavě zlatého ruského mixu figurovala i Olga Kalinová, pro níž to bylo už páté zlato. Stala se tak šestou nejúspěšnější ženou MS v letním biatlonu v historii.