Home > Téma > Cílová rovinka MS v Östersundu: Norská párty, zlomený Fourcade a řada premiér

Cílová rovinka MS v Östersundu: Norská párty, zlomený Fourcade a řada premiér

Norská smíšená štafeta

Kniha mistrovských příběhů je dopsána. Medaile rozděleny, slzy prolity, úsměvy zaznamenány. Každý závodník bude vzpomínat na Östersund skrze své úspěchy či neúspěchy. Co ale z paměti nevymizí, jsou silné větry od jezera Storsjön, které provázely téměř všechny závody. Všichni čerti se ženili hlavně poslední den, při závodech biatlonové elity. Vzpomínat se bude i na přející tribuny. Na střelecké výbuchy letošního norského krále i toho loňského z Francie. Na vítězství ztracená na posledních střelbách. Na neočekávané vítěze. Na naprostou nadvládu Norů ve štafetách. A podařený týmový závod českých mužů. Jubilejní 50. Mistrovství světa je minulostí, nastává čas bilancování.

Takže jaké bylo? Především výsledkově neobyčejně rozmanité, s osmi vítězi v osmi závodech individuálních, ale jediným ve čtyřech týmových.

Mistrovství světa v řeči čísel

  • Byl to šampionát bez dominátora, ač mu vévodilo Norsko, které ovládlo všechny týmové závody. Individuální vítězství má ale jediné.
  • Martin Fourcade zůstal po deseti letech bez medaile, Francie bez nejcennějšího kovu.
  • Dva šampióny má jen Německo a historicky poprvé Itálie.
  • Ani jeden biatlonist(k)a nezískal titul šampióna v individuálním závodě alespoň dvakrát, ačkoliv u Johannese Thingnese Bøho se to tak nějak předpokládalo. Nikdo neodváží více než dvě individuální medaile.
  • Mistrovské tituly z Hochfilzenu 2017 neobhájili ani týmy, ani jednotlivci.
  • Všechny vítězky získaly mistrovský titul poprvé, Anastasia Kuzminová i naposledy, v kariéře. U mužů totéž platí pro Ukrajince Dmytra Pidručného a Dominika Windische. Pro Arnda Peiffera se jedná o úplně první cenný kov ve vytrvalostním závodě v jeho dvanáctileté kariéře.
  • Atmosféru mistrovství světa ozkoušela řada nováčků. Ingrid Tandrevoldová, Denise Herrmannová, Hanna Öbergová a Antonin Guigonnat své debuty proměnili v medaile. Díky svým týmům také Vetle Christiansen, Sebastian Samuelsson, Roman Rees a Rusové Matvej Jelisejev a Nikita Poršněv. Pro něj se navíc jednalo o úplně první starty ve Světovém poháru.
  • Nejmladší medailistkou MS je Norka Ingrid Tandrevoldová, stejně jako Francouzka Justine Braisazová letos oslaví teprve 23. narozeniny. Mezi ženami najdeme i medailistky nejstarší – 34letou Jekatěrinu JurlovovouPerchtovou a Anastasii Kuzminovou, které bude v létě 35 let. Úplně nejmladším držitelem cenného kovu, ale z týmové soutěže, je 21letý Sebastian Samuelsson.
  • Český tým odjel z MS bez medaile stejně jako v roce 2016, nejlépe si vedl ve štafetách, kde bral 4., 6., 9. a 15. místo. Jediným průnikem do elitním desítky v individuálním závodě bylo 7. místo debutující Markéty Davidové ve sprintu.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Šampionát den po dni

Den 1. – Smíšené štafety

Čtvrté zlato na MS v této disciplíně získává Norsko především díky pevným nervům nováčka Vetle Christiansena na poslední položce, kterou na rozdíl od Němce Benedikta Dolla vyčístí. Obhájci titulu tak končí stříbrní. A historicky první bronz bere Itálie. Český tým vstupuje do šampionátu s nejlepší střelbou, těm nejrychlejším týmům nestačí, přesto je z toho slibné 6. místo.

Start smíšené štafetyFoto: Start smíšené štafety (Autor: Petr Slavík

Den 2. a 3. – Sprinty

Anastasia Kuzminová na svém posledním šampionátu konečně dosáhne na vysněné zlato i přes ztracený hlas. V bronz promění start nachlazená Laura Dahlmeierová, ve stříbro debutující Norka Ingrid Tandrevoldová. Markéta Davidová končí sedmá, což bude nejlepší individuální výsledek Čechů. Do stíhacího závodu postoupí i 38. Veronika Vítková a 59. Eva Puskarčíková. Desátá Dorothea Wiererová se převléká do žlutého i přes pád těsně před cílem.

Roli absolutního favorita potvrdil Johannes Thingnes . Naposledy. Na svou první medaili dosahuje Quentin Fillon Maillet, bronz uhájí před Dmytrem Pidručnym o 3 desetiny sekundy. Martin Fourcade je až šestý, i s čistým zápisem končí nejhůře od roku 2015, na trati to i přes usilovnou přípravu prostě neběží. A Češi zažijí černý den. Slovy rozzlobeného trenéra Vítka – střílíme hrozně a běháme jak ponocní. Ondřej Moravec si projde blackoutem poté, co mu vyskočí tlak. Debutující Jakub Štvrtecký se po 3 chybách nedostane o 5 vteřin do stíhačky, Michal Krčmář je bez bodů, dvě minuty od čela. Mužskou jedničkou se stane, a do konce MS již zůstane, Tomáš Krupčík na 30. místě.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Den 4. – Stíhací závody

Tento den ukáže, jak snadno lze přijít o téměř jisté vítězství. Že poslední výstřely o životní zlato před domácím publikem nezvládne nezkušená Mona Brorssonová, je pochopitelné. Že ale i přes minutový náskok předá zlato zbrklou poslední střelbou vládce sezóny, neočekával nikdo. Stalo se a nečekanými šampióny se poprvé stávají Denise Herrmanová a Dmytro Pidručnyj. Ten má navíc vůbec první medaili i ve Světovém poháru a Ukrajina prvního zlatého muže na MS. Bronzy ze sprintu zopakují Francouz a Němka. Martin Fourcade má k medaili blízko, ale v přímém souboji běžecky nestačí a končí pátý. Až 20. Dorothea Wiererová vrací žlutý dres 10. Lise Vittozziové. Stříbrný Johannes Thingnes se definitivně stane držitelem velkého křišťálového glóbu. Moc se z toho ale netěší.

Jediná Markéta Davidová pořadím odcouvá, k umění reagovat na panující vichr ještě musí vystřelit mnoho nábojů. I přes 6 omylů končí ale opět z Čechů nejvýše, 13. Opravdovou stíhačku zažije Veronika Vítková, která končí tři pozice za ní. Eva Puskarčíková se posune o 14 pozic na první nebodovanou příčku. Tomáš Krupčík zajíždí své maximum na MS (18.), Michal Krčmář jako největší skokan závodu končí 25.

Dmytro PidručnyjFoto: Dmytro Pidručnyj (Autor: Petr Slavík)

Den 5. a 6. – Vytrvalostní závody

Tři mladé medailové debutantky vkráčí na stupně po výborné střelbě. Olympijská vítězka a evropská šampiónka Hanna Öbergová konečně rozveselí tribuny, stříbrná Italka Lisa Vittoziová získává první medaili i malý glóbus. I Justine Braisazová se raduje z první mistrovské medaile v kariéře. Arnd Peiffer jako čistý střelec vezme zlato se stoickým klidem, což neplatí pro stříbrného Vladimira Ilieva, který stanul na stupních poprvé od své premiéry na MS v roce 2007 a navíc přinesl Bulharsku první mužskou medaili v historii. Bronz získává . Jenže ten starší, Tarjei. Tomu mladšímu, olympijskému vítězi v tomto tradičním závodě, se střelecky opět nedaří a končí až 9.

Na Markétu Davidovou toho bylo naloženo příliš. Netrefí 6 terčů a končí bez bodů i glóbu. Třetí místo v tak těžké disciplíně je ale i tak obrovsky cenné. To Veronika Vítková pokračuje se střeleckou pohodou v dobývání předních pozic – končí 13. a dostává pozvánku do hromadného závodu. To samé platí i pro Tomáše Krupčíka (22.) a 23. Michala Krčmáře. Český doyen Michal Šlesingr a obhájce stříbra Ondřej Moravec nikoliv. První hůř běží, druhý střílí, oba ale bodují (35. a 37. místo).

Hanna ÖbergováFoto: Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)

Den 7. – Smíšené dvojice

Překvapivě vstupuje do závodu, který má na MS premiéru, Johannes Bø. Zabojuje s Marte Olsbuovou Røiselandovou a Norsku patří i tato prémiová týmová disciplína. Poprvé stane na stupních Lukas Hofer – s osvědčenou parťačkou Dorotheou Wiererovou vystřílejí stříbro. Bronz je zase první medailí pro Švéda Sebastiana Samuelssona, který o něj zabojoval s Hannou Öbergovou. Pro Švédsko pak jde o první týmovou medaili od roku 2010.

Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec velmi dobře zastřílí, Moravec úplně bez chyby, stačí to na 9. místo.

Předávka smíšených dvojicFoto: Předávka smíšených dvojic (Autor: Petr Slavík)

Den 8. – Štafety

Den zvratů, s mnoha trestnými koly a norskými vítězi. Norkám položila zlatou k nohám domácí Öbergová. I přes velmi solidní náskok nezvládla tlak na poslední střelbě a Švédky se museli spokojit se stříbrem. Sestry Semerenkovy získaly stříbrné medaile na MS v Östersundu v roce 2008, letos z toho byl bronz. Štafetový glóbus putuje po třech letech z Německa do Norska. Češky skončily 15., trestná kola Evy Puskarčíkové a Markéty Davidové již bezchybné Jessica Jislová a Veronika Vítková nedohnaly.

I čtvrté týmové zlato zamířilo na sever především díky Tarjeiovi Bøovi. Francouzi se hodně snažili splnit papírové předpoklady, ale selhal ten nejutrápenější – Martin Fourcade. Šanci využili další favorité – Němci a obhájci titulu Rusové. Pro Norsko další glóbus.

Stačilo málo a radovala by se i česká štafeta. Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář jeli skvěle. Dosáhli nejen na nejhodnotnější výsledek české výpravy na MS v Östersundu, ale i na nejlepší historický výsledek mužských štafet.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

Den 9. – Hromadné závody

Ani vyhlášený Oberhof nepřipravil biatlonistům tak nehezké podmínky. Praporky plápolaly neurčitelným směrem, stopa zapadávala, vidět bylo pramálo. A byl z toho nakonec italský den. Pro Dominika Windische a Dorotheu Wiererovou první mistrovská zlata. Pro na MS debutujícího stříbrného Antonina Guigonnata první medaile, pro bronzového Juliana Eberharda první individuální. Roli nejúspěšnější Němky s bronzem definitivně přebírá od Laury Dahlmeierové ultrarychlá Denise Herrmannová. Pro vládce sezóny další nezvládnutá poslední střelba (tentokrát za pět) a nejhorší výsledek v celé sezóně – 13. místo. Pokud doma nezabere, může přijít o malý glóbus. Mezi ženami se bude znovu do žlutého oblékat Wiererová, která vede i hodnocení masáku, o červený trikot přišla Paulína Fialková, v závodě 13.

Čtyři Češi na startu elitního závodu, mimochodem početně nejlépe v celé sezóně, se s větrem prali, jak uměli. Nejlepší Markéta Davidová skončila 16., Veronika Vítková 17., Tomáš Krupčík 20. a Michal Krčmář 28.

Dominik WindischFoto: Dominik Windisch (Autor: Petr Slavík)

Vrchol sezóny 2018/19 skončil – podle očekávání – s nejúspěšnějším Norskem, nečekaně třetí Itálií a s kompletní medailovou sbírkou domácích Švédů. Skončilo i sešupem Francie, po osmi letech bez vítězství. A pro Čechy tentokrát bez medaile.

Medailové pořadí zemí na MS 2019 po 12 z 12 závodů
1. nor Norsko 5 3 1 9
2. ger Německo 2 2 3 7
3. ita Itálie 2 2 1 5
4. swe Švédsko 1 1 1 3
5. ukr Ukrajina 1 0 1 2
6. svk Slovensko 1 0 0 1
7. rus Rusko 0 2 1 3
8. fra Francie 0 1 3 4
9. bul Bulharsko 0 1 0 1
10. aut Rakousko 0 0 1 1

Ádié Švédsko. A za (necelý) rok vítejte ve slunné Itálii.

Hlavní foto: Norská smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *