Home > Téma > Další úspěšný rok české mládeže? Zářit by měly juniorky

Další úspěšný rok české mládeže? Zářit by měly juniorky

Markéta Davidová

Letošní Mistrovství světa juniorů bylo pro český biatlon tím nejúspěšnějším za posledních 10 let. Na tři cenné kovy se naše reprezentace pokusí navázat v ruském Ostrově, ale vrcholem bude také evropský šampionát v Novém Městě na Moravě.

Silné juniorky

Hvězdou loňského roku byla Markéta Davidová. Sama získala na Mistrovství světa juniorů bronz ve vytrvalostním závodě a také pomohla ke stříbru štafetě dorostenek. Třetí medaili přidala bronzová štafeta juniorů.

Davidová se nyní přesouvá do kategorie juniorek. Stejným směrem putuje i Natálie Jurčová. Právě tyhle dvě dívky by měly být hlavním trumfem českého biatlonu a kouče Jindřicha Šikoly. „Mám radost ze zlepšení, které je na holkách patrné, a také mě potěšilo, že fungovaly jako parta,“ poznamenal pro web České biatlonové unie Jindřich Šikola po právě skončeném soustředění v Obertilliachu.

Léto přineslo příjemné překvapení v podobě výkonů Jurčové. Na republikovém šampionátu nejprve zaujala v exhibičním supersprintu, kde jen těsně podlehla Gabriele Koukalové. Ve stíhacím závodě zase v absolutním pořadí nestačila pouze na Veroniku Vítkovou.

Juniorskou jedničkou by však nadále měla zůstat Davidová. Trenéři s ní dokonce počítají i pro konfrontaci s dospělými v IBU Cupu.

A co čeští dorostenci?

Zatímco výběr juniorek výrazně posílil, tak kouč juniorů Vlastimil Vávra napočítal i nějaké ztráty. Mezi muže přešli tři členové bronzové štafety Jan Burian, Ondřej Hošek a David Tolar. Z úspěšného kvartetu však zůstal Milan Žemlička a v týmu jsou i další talentovaní borci. Třeba Jakub Procházka, Ondřej Šantora či Jakub Štvrtecký.

Na loňské úspěchy Davidové v kategorii dorostenkyň by mohla navázat Petra Suchá. Zajímavá generace se pak sešla mezi dorostenci. K Vítězslavu Hornigovi by se měl přidat Mikuláš Karlík, který platí za velký talent českého biatlonu. Na domácím šampionátu se navíc mezi staršími soupeři výborně ukázal Tomáš Mikyska.

Sezóna pro českou mládež začíná 10. prosince v Lenzerheide, kde se pojede první díl IBU Junior Cupu. Hned nato se bude závodit v Hochfilzenu a leden bude patřit Pokljuce. Čtyřdílný seriál vyvrcholí právě ve Vysočina Areně od 2. do 5. února. Po boji o evropské kovy se budou od 22. února rozdávat ty světové v Rusku.

Foto: Markéta Davidová (Autor: Tomáš Bláha)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *