Home > Doporučujeme > Definitivní rozhodnutí. Gabriela Koukalová ukončila kariéru

Definitivní rozhodnutí. Gabriela Koukalová ukončila kariéru

Gabriela Koukalová

Gabriela Koukalová už se k biatlonu nevrátí. Bývalá česká reprezentantka dnes prostřednictvím videovzkazu oznámila, že definitivně končí svou kariéru.

Až do června 2017 to byl příběh jako z pohádky. Gabriela Koukalová patřila mezi nejlepší biatlonistky světa a fanoušky bavila svou roztržitostí a osobitostí. Jenže pak se ozvala bolest lýtek, zřejmě v důsledku přetížení achilovek. „Do jara jsem byla pořád zdravá, připadala jsem si nesmrtelná, těšila se na přípravu na olympiádu a byla připravená dát tomu dvě stě procent. Ale pak se to začalo sypat,“ popsala Koukalová v rozhovoru pro časopis GLANC.

Skoro na dva roky česká biatlonistka přerušila svou kariéru a udržovala fanoušky alespoň v částečné naději, že se vrátí. To se ale nestane, jak oznámila dnes v předem avizovaném prohlášení.

„Během té nucené pauzy jsem si uvědomila spoustu věcí, vyčistila jsem si hlavu, odpočinula si a nabrala novou sílu. K mému překvapení začaly zdravotní problémy ustupovat. To byl ten důvod, proč jsem si řekla, že své rozhodnutí o konci kariéry ještě zvážím,“ uvedla Koukalová. Začala tak s aktivní přípravou, sport ji opět bavil a především ji nic nebolelo.

U devětadvacetileté rodačky z Jablonce nad Nisou nakonec převážilo rozhodnutí skončit se sportem. „Uvědomila jsem si, kde jsou ty skutečné hodnoty, které mají pro můj život smysl a které ne. Najednou jsem pociťovala radost a štěstí, nepotřebovala jsem vyhrávat závody.“

Ukončit kariéru, to je pro sportovce vždycky těžké rozhodnutí. Nejinak tomu bylo u Gabriely Koukalové. „Jednalo se ale o tak zásadní životní rozhodnutí, že jsem prostě chtěla mít absolutní jistotu a být přesvědčená o tom, že jsem se rozhodla správně. Jsem přesvědčená o tom, že je načase vydat se na další životní etapu, na kterou já už se hrozně těším.“

Na závěr svého prohlášení Koukalová poděkovala své rodině a také všem lidem z biatlonového prostředí od trenérů, členů realizačního týmu až po závodníky. Velké díky adresovala také fanouškům.

Gabriela Koukalová ukončila kariéru ve 29 letech jako dvojnásobná mistryně světa, dvojnásobná stříbrná medailistka z olympijských her a vítězka celkového hodnocení Světového poháru. Na světových šampionátech získala celkem šest medailí, ve Světovém poháru v součtu se štafetami 54, z toho 23krát stanula na nejvyšším pozici. Tyto úspěchy z ní bezesporu dělají nejúspěšnější českou biatlonistku všech dob.

Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)

2 thoughts on “Definitivní rozhodnutí. Gabriela Koukalová ukončila kariéru

 1. Sbohem a šáteček…
  Ono to bylo jasné už před rokem, ale co kdyby…
  Jenže – jak správně napsal pan Daniel Mach (cituji): “Kdyby” je vždycky krásné, ale bohužel se málokdy vyplní.
  Škoda… Do biatlonu přinesla “lidský faktor” a její “úlety” budou chybět.
  Tož tak.
  Loučení vždycky voní po slzách.

 2. Ještě faktická poznámka k jejímu “rozlučkovému” vystoupení: když řekla že “…nepotřebovala jsem vyhrávat závody.“, tak moc dobře věděla, že by hned tak závody nevyhrávala. Biatlonový vlak jí ujel; musela by začít v IBU Cupu, znovu se prokousávat nahoru zástupem ctižádostivé mládeže a odložených bývalých hvězd. Usoudila tedy, že jí to už nestojí za námahu. Respektujme její rozhodnutí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *