Home > Závody > Do Ťumeně nepojedou ani Ukrajinci. Šéf ruského biatlonu si rýpl do nich i do Čechů

Do Ťumeně nepojedou ani Ukrajinci. Šéf ruského biatlonu si rýpl do nich i do Čechů

Ukrajinská vlajka

Česká republika, Kanada, USA a nově i Ukrajina. To je seznam zemí, které budou bojkotovat Světový pohár v Ťumeni. Dnešní oznámení bojkotu ze strany Ukrajinců vzbudilo kontroverze.

Počítalo se s tím, že ukrajinská reprezentace do Ťumeně vyrazí. Jenže po dnešní schůzce ukrajinského ministra mládeže a sportu Igora Ždanova s prezidentem Ukrajinské biatlonové unie Vladimirem Brynzakem padlo jiné rozhodnutí.

„Rozhodnutí padlo na státní úrovni, ne jen u biatlonu. Od teď se žádné ukrajinské týmy v kterémkoliv sportu neúčastní soutěží v Rusku,” tlumočil závěry ze schůzky Brynzak.

Z tohoto pohledu je ukrajinský bojkot problematický. Zatímco Češi, Kanaďané a Američané do Ťuměně nejedou na protest proti dopingu, tak u Ukrajinců je zjevný zásah státu z politických důvodů.

To ostatně plyne i ze slov Brynzaka. „Chceme, aby se všechno změnilo. Abychom mohli přijet do Ruska a ve férové bitvě získát medaile. Musí se zlepšit i celková politická situace, aby nepanovalo napětí.”

Za zásah státu do sportu hrozí postihy a v krajním případě i diskvalifikace. Na druhou stranu je pravděpodobné, že přístup k Ukrajině bude benevolentnější vzhledem k anexi Krymu a výskytu ruských vojáků na území země.

Boj o kvóty

Ukrajinský bojkot může být dobrou zprávou pro českou reprezentaci. Muži budou mít reálnější šanci na udržení pěti kvót pro příští ročník. Ve sprintu a ve štafetě v Oslu by museli na Ukrajince smazat manko sedmi bodů. Ukrajina navíc může přijít i o šestou kvótu u žen.

Ukrajinská i česká reprezentace se již zúčastnily závodů IBU Cupu v Uvatu, což neponechal bez komentáře prezident Ruské biatlonové unie Alexandr Kravcov. „Nerozumím těm zemím, které bojkotují Světový pohár v Ťumeni s tím, že je pro ně neakceptovatelné jet do Ruska, ale zároveň pošlou biatlonisty na IBU Cup do Uvatu. Tak jako to udělali Ukrajinci nebo Češi, kteří aktivně vyzývali k bojkotu. Jsou to dvojité standardy?”

Češi se na rozdíl od Ukrajinců zúčastní i závodů v Chanty-Mansijsku. V případě bojkotu závěrečných závodů IBU Cupu by jistě přišli o kvóty pro příští ročník, což by bylo velmi nepříjemné. Již nyní je, hlavně u mužů, přetlak mladých biatlonistů, kteří potřebují sbírat zkušenosti.

Zdroje: sport-express.ru, sovsport.ru, rsport.ria.ru
Foto: Ukrajinská vlajka (Autor: Martin Kaděrka)

2 thoughts on “Do Ťumeně nepojedou ani Ukrajinci. Šéf ruského biatlonu si rýpl do nich i do Čechů

  1. Ukrajince a jejich pocit křivdy (Krym, Donbas atd.) plně chápu; pravdivost jejich postoje je vidět v tom, že nikdo z nich dnes v Chanty-Mansijsku nenastoupil. Na rozdíl od Čechů, kteří (jak správně podotkl Kravcov) aktivně vyzývali k bojkotu, aby ho pak sami splnili jen napůl. Tím ze sebe dělají věrolomníky, jejichž slovu se nedá věřit. Mohli to klidně odpískat a prohlásit, že si chtějí zachovat kvóty pro příští ročník; podobně jako to udělal “hrdina” M. Fourcade, když se přiznal, že mu jde o celkové vítězství (a samozřejmě o peníze!). – Ťumeň sama o sobě za nic nemůže; slouží jen jako symbol, ale bohužel české nedůslednosti a polovičatosti. Tak zůstává český biatlon napůl těhotný a k posměchu všem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *