Home > Téma > Top události z Kontiolahti: Šipulinův návrat a české střídavě oblačno

Top události z Kontiolahti: Šipulinův návrat a české střídavě oblačno

Anton Šipulin

Po olympijských hrách se znovu roztočil kolotoč Světového poháru. A to pořádně. Ve finském Kontiolahti jsme viděli vítězný comeback Antona Šipulina, dechberoucí představení Juliana Eberharda, důležité momenty v boji o velké křišťálové glóby nebo tři umístění v elitní desítce v podání českých reprezenatntů.

Vítězný návrat Šipulina

Anton Šipulin těžce skousával svou neúčast na olympiádě v Pchjongčchangu. O to víc byl namotivovaný pro sprint v Kontiolahti. A výsledek? První vítězství po téměř roce. Úsměv neztratil Šipulin ani po tom, co v hromadném startu vinou pádu nemohl zabojovat o další výhru a dojel třetí.

Zázračný Eberhard

Julianu Eberhardovi se v Kontiolahti povedly hned tři zázraky. Nejprve ve smíšených dvojicích s pouhými třemi dobíjeními předčil svou parťačku Lisu Hauserovou a podepsal se pod druhé místo. Potom v hromadném startu stáhl v posledním kole náskok 17 sekund na Martina Fourcada a vyhrál. Ve čtyřpoložkovém závodě vůbec poprvé.

Ondřej Moravec a Julian EberhardFoto: Julian Eberhard (Autor: Petr Zbranek)

Menší pauza Martina Fourcada

Kvůli zdravotním problémům musel Martin Fourcade vynechat jak úvodní sprint, tak smíšené závody. Ani v hromadném startu nevypadal 100% v pořádku, ale přesto skončil druhý a výrazně předčil dvacátého Johannese Bøho. Nor nevyužil velké šance, na Francouze najel pouhých 11 bodů a nyní jich v celkovém pořadí po odečtení dvou nejhorších výsledů ztrácí 45.

Balík biatlonistůFoto: Balík biatlonistů (Autor: Petr Zbranek)

Dvě tváře Darji

Ve sprintu i v hromadném startu si Darja Domračevová vzala zpět pozici nejrychlejší biatlonistky světa. Jenže jí stále chybí ta strojovost z předcházejících let. Zatímco ve sprintu udělala jednu chybu a vyhrála, tak v hromadném startu musela na pět trestných kol a dojela až desátá.

Italské radosti

Itálie po olympiádě pokračuje na úspěšné vlně. V Kontiolahti získala kompletní medailovou sadu, pod kterou je podepsaná především Lisa Vittozziová. Na těžkých tratích patřila k nejrychlejším, za což byla odměněna třetím místem ve sprintu a životní druhou příčkou v hromadném startu. I přes trestné kolo značně přispěla k vítězství smíšené štafetě.

Lisa VittozziováFoto: Lisa Vittozziová (Autor: Petr Zbranek)

Poprvé pro Hinzovou

V pátek byli němečtí fanoušci trochu zklamaní když vyšťavená Franziska Hildebrandová proťala cílovou pásku o půl sekundy za vítěznou Domračevovou. V neděli už ale mohli oslavovat svou vítězku. Ale nebyla to ani Hildebrandová, ani Dahlmeierová. Díky čisté střelbě se poprvé v kariéře dostala na stupně vítězů a hned nejvýš Vanessa Hinzová.

(Ne)úspěch Mäkäräinenové

Je pravděpodobné, že Kaisa Mäkäräinenová absolvovala poslední závody před domácím publikem. Určitě si přála rozloučit se medailí, ale to se jí těsně nepovedlo. Přesto měla po hromadném startu důvod k úsměvu. Jako čtvrtá se zúčastnila květinového ceremoniálu a navíc najela dost bodů na chybující Anastasii Kuzminovou. Finka už vede Světový pohár i po odpočtu dvou nejhorších výsledků, konkrétně o 16 bodů.

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Zbranek)

Desítka pro české muže

Nebýt závěrečného hromadného startu, tak Češi odjíždějí z Kontiolahti nespokojení. Ale osmé místo Michala Krčmáře a deváté místo Ondřeje Moravce dalo trochu zapomenout na předešlé neúspěchy. Ve sprintu byl nejlepší právě Moravec, ale skončil až 20. Favorizovanou smíšenou dvojici pak odstřelil trestným kolem na úvodní ležce, nakonec z toho byla 18. příčka. Tím se hodně oddálil zisk pěti kvót pro příští ročník.

Češi v Kontiolahti
Max L S Body
Michal Krčmář 8. (HS) 87 % 73 % 34 b
Ondřej Moravec 9. (HS) 100 % 87 % 53 b
Adam Václavík 44. (SP) 80 % 60 % 0 b
Jaroslav Soukup 66. (SP) 80 % 100 % 0 b

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Jiří Zaňát)

Vítková jednou nahoře a dvakrát dole

V úvodním sprintu Veronika Vítková čistou střelbou a šestým místem pořádně navnadila české fanoušky. Přidala se i v druhém nejlepším závodě v kariéře 22. Jessica Jislová. Pak se ale Vítková protrápila podobně jako Moravec závodem smíšených dvojic, smíšenou štafetu zase odpálila třemi trestnými koly Eva Puskarčíková. Tečka byla průměrná, Vítková zakončila hromadný start jako 20. Přesto je stále šestou ženou Světového poháru.

Češky v Kontiolahti
Max L S Body
Veronika Vítková 6. (SP) 87 % 87 % 59 b
Jessica Jislová 22. (SP) 100 % 100 % 19 b
Eva Puskarčíková 50. (SP) 100 % 60 % 0 b
Veronika Zvařičová 87. (SP) 60 % 80 % 0 b

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Zbranek)

Hlavní foto: Anton Šipulin (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *