Home > Novinky > Dopující sportovci mi ukradli výhry, je si jistý Fourcade. Jednu by mohl získat zpětně

Dopující sportovci mi ukradli výhry, je si jistý Fourcade. Jednu by mohl získat zpětně

Martin Fourcade

Martin Fourcade se může stát šestinásobným olympijským vítězem. Světová antidopingová agentura (WADA) totiž otevírá případ Jevgeniho Usťugova, šampiona z Vancouveru 2010.

Rus Jevgenij Usťjugov je jedním z těch biatlonistů, které měla Mezinárodní biatlonová unie (IBU) krýt. V roce 2010 se totiž v jeho biologickém pasu objevily abnormální hodnoty.

Prezident Ruské biatlonové unie (RBU) Alexandr Kravcov se ohradil proti tomu, že by případ byl smeten ze stolu. IBU podle něj RBU kontaktovala před rokem. Rusové podle něj věc stále prověřují.

Případné prokázání viny by znamenalo pro Martina Fourcada zisk zlaté medaile z hromadného startu ve Vancouveru. Usťjugov byl také součástí bronzové štafety, čtvrtí tehdy skončili Švédové.

Sezóna 2009/10 byla pro Usťjugova životní. Celkově byl ve Světovém poháru čtvrtý, vyhrál vedle olympiády další dva závody. O čtyři roky později pak překvapivě ve 28 letech ukončil kariéru.

Fourcade si je jistý, že Usťjugov není jediným biatlonistou, který ho mohl připravit o vítězství. „Kontroly jsou časté, některé zachytí, jiné ne. Jsem si jistý, že mi dopující sportovci ukradli výhry. Ale nejsem z těch, kteří by si říkali, čeho všeho by bez dopingu dosáhli. Hodně jsem toho vyhrál. Mám štěstí, že jsem se dokázal odprostit od nespravedlnosti,“ odpověděl jednomu čtenáři v rozhovoru na webu Le Parisien.

Připomeňme, že Jevgenij Usťjugov měl být jen jedním z mnoha ruských biatlonistů, které IBU podle WADA kryla. Norský bulvární deník VG dnes přišel s tím, že mělo v minulé sezóně dopovat 17 ruských biatlonistů, kteří závodili ve Světovém poháru či v IBU Cupu.

Ruská strana měla podplácet prezidenta IBU Anderse Besseberga a generální sekretářku Nicole Reschovou. Oba se dočasně vzdali své funkce, světový biatlon nyní řídí Rakušan Klaus Leistner. Úplatky měli přijmout i někteří členové kongresu, kteří dopomohli ke zvolení Ťumeně jako pořadatele Mistrovství světa 2021.

Foto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *