Home > Novinky > Doping v biatlonu: Dvě osoby mají pozastavenou činnost. IBU chce prověřit Rusy

Doping v biatlonu: Dvě osoby mají pozastavenou činnost. IBU chce prověřit Rusy

dopingový skandál

dopingový skandál

Téma dopingu v prostředí biatlonu stále více ožívá. IBU zastavila činnost dvěma osobám, z nichž jedna je Olga Abramovová. Nyní se navíc přidává snaha o opakované prověření vzorků ruských biatlonistů z her v Soči.

Pozastavení činnosti

Abramovová odmítla vzetí vzorku B. To dává tušit, že je se svým prohřeškem smířena a může očekávat trest. Ukrajinka prokazovala před sezónou zvýšenou formu, což potvrdila životním 7. místem ve sprintu v Östersundu. Vzorek moči, který jí byl odebrán během závodů v Ruhpoldingu, však ukázal na přítomnost Meldonia. Tato látka byla na seznam zakázaných přidána 1. ledna 2016 a řadí se mezi hormonální a metabolické modulátory. Suspendování další osoby ze stejného důvodu a časového období oznámila IBU včera.

Dopovali domácí biatlonisté v Soči?

Impuls ke kontrole ruských biatlonistů vzešel v pondělí od viceprezidenta IBU Jima Carrabreho. Ten se opírá o zprávu Světové antidopingové laboratoře WADA. Podle této zprávy by se měly obávat všechny federace zimních sportů, které byly v Soči zastoupeny. „Nedělá se tolik testů a přesto bývá dost pozitivních výsledků. Rusové jich udělali stovky a jen malé množstí bylo pozitivních. To mi nesedí,“ řekl Carrabre.

Ruští představitelé samozřejmě kontrují. Podle bývalého šéfa Ruské biatlonové unie (RBU) Sergeje Kuščenka jsou tyto informace nepodložené. „Pokud jde o ruský tým, tak můžu s jistotou říct, že naši sportovci takové problémy neměli.“ Současný první muž ruského biatlonu Alexander Kravcov dodává: „Teď víc než kdykoliv před tím platí, že jsou naši biatlonisté kontrolováni a vše je v pořádku. Náš biatlon je čistý.“

Debaty o opakované kontrole vzorků jsou však zatím zbytečné. Podle prezidenta IBU Anderse Besseberga by k tomuto kroku musel přistoupit Mezinárodní olympijský výbor, který za testování sportovců na olympiádě zodpovídá. IBU s tím nemá nic společného.

Zdroje: Biathlonworld.com, NRK, R-Sport

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *