Home > Téma > Eckhoffová může být nejlepší norskou biatlonistkou všech dob, myslí si Svendsen

Eckhoffová může být nejlepší norskou biatlonistkou všech dob, myslí si Svendsen

Po vítězství ve sprintu v Ruhpoldingu se dostala Norka Tiril Eckhoffová do čela Světového poháru a ve stíhacím závodě poprvé oblékla žlutý trikot. „Je to má oblíbená barva,“ smála se na tiskové konferenci po sprintu vždy dobře naladěná Norka.

Tiril Eckhoffová měla být nástupkyní Tory Bergerové, která ukončila kariéru v roce 2014. Dlouho se jí však nedařilo naplnit svůj potenciál.

„Má všechny predispozice pro to, aby byla jednou z nejlepších biatlonistek všech dob. Byla velmi rychlá už v minulých letech a chyběla ji jediná věc – přesná střelba. Ta teď přišla,“ dívá se na svou bývalou týmovou kolegyni Emil Hegle Svendsen.

S jedinou výjimkou v olympijské sezóně 2013/14 se střelecká úspěšnost Eckhoffové pohybovala pod hranicí 80 %. Nyní je na 83 %, nikdy nestřílela líp.

Může se tedy Norsko dočkat nové Tory Bergerové nebo Liv Grete Skjelbreidové, které ovládly Světový pohár? „Přinejmenším! Může být ještě lepší. Má lepší fyzické předpoklady, miluje biatlon a tento životní styl jí maximálně vyhovuje,“ myslí si Svendsen.

Obě norské legendy dokázaly získat jeden křišťálový glóbus a osm zlatých medailí na mistrovství světa. Bergerová je navíc dvojnásobnou olympijskou vítězkou.

Eckhoffová má zatím čtyři zlata z mistrovství světa (jen jedno individuální) a olympijské zlato se smíšenou štafetou. Ve Světovém poháru byla nejlépe sedmá, letos ale útočí na mnohem vyšší příčky. Po vítězství ve stíhacím závodě v Ruhpoldingu (už šesté) má v čele hodnocení náskok 42 bodů na Dorotheu Wiererovou.

Je tu ještě jeden faktor – Ingrid Tandrevoldová. Třiadvacetiletá biatlonistka utvořila s Eckhoffovou nerozlučnou dvojici, něco jako v českém týmu Markéta Davidová s Evou Kristejn Puskarčíkovou.

„Myslím, že Ingrid bude závodit klidně ještě deset let. To může být věc, která prodlouží kariéru Eckhoffové,“ zamýšlí se Svendsen.

Eckhoffové je 29 let. Na olympiádě v Pekingu by měla být na vrcholu kariéry. Ale kdo ví, třeba po boku blonďaté kamarádky absolvuje i další olympijský cyklus. Pokud by pokračovala v nastoleném tempu, tak by se jistě o pozici nejlepší Norky všech dob ucházela.

Zdroj: NRK
Hlavní foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *