Home > Rozhovory > Eckhoffová o výhře: Inspiroval mě Johannes Thingnes Bø

Eckhoffová o výhře: Inspiroval mě Johannes Thingnes Bø

Poslední biatlonový den ve Francii a v kalendářním roce 2019 patřil závodům s hromadným startem mužů i žen. V obou případech zvítězily norské barvy se suverénním náskokem. Mužům kraloval Johannes Thingnes Bø, ženám zase vládla Tiril Eckhoffová.

V hlavní roli bratři z Norska

,,Myslím, že jsem měl dnes nejlepší lyže z celého startovního pole závodníků a moje forma je také dobrá, tak jsem se toho snažil využít,“ hodnotil závod vítěz Johannes Thingnes Bø. Pro něj se dneska jednalo o poslední závod na delší dobu. Během Vánoc a volna se chce připravovat na mistrovství světa v Itálii. A zda i navzdory své absenci na zastávkách v lednu přemýšlí nad celkovým hodnocením? ,,Nyní ne, ale uvidíme na konci sezóny,“ sdělil biatlonistka z Norska.

,,Byl to obtížný závod. Byl dlouhý, pršelo, sněžilo… A Johannes se v prvním kole rozhodl začít velmi rychle,“ komentoval průběh závodu Émilien Jacquelin, který si dnes dojel pro svůj nejlepší výsledek kariéry v podobě druhého místa. ,,Je to můj druhý rok v A-týmu, kdy trénuju s Vincentem Vittozem a Patrickem Favrem. Minulé léto jsme tvrdě a intenzivně trénovali. V září jsem byl v opravdu špatné formě, věděl jsem ale, že se ta tvrdá práce jednou vyplatí. Myslím, že je to právě teď. Jsem šťastný. Všechno je to o tréninku a víře v sebe samého,“ komentoval svůj výborný vstup do letošní sezóny. ,,Tuto sezónu chci do každého závodu dát své maximum. Stejně jako dneska. Můžu zajet dobré závody a být na pódiu. Nemám žádné limity a uvidíme, jak to půjde v lednu,“ uzavřel.

Foto: Biatlonisté na startu v Le Grand-Bornand (Autor: Jaroslav Svoboda)

Bronz dnes bral Tarjei Bø, starší bratr vítěze. Ten se také v lednu může dostat do čela celkového hodnocení. ,,Začátek letošní sezóny byl lepší, než jsem očekával. Johannes byl tento týden neuvěřitelný. Zbytek závodníků, včetně mě, neměl šanci. Nevím, jestli vynechám nějaké štafety. Sport nemůžete naplánovat dopředu, ale musíte dělat plán po každém závodu,“ řekl. ,,Máme dva týdny, to je dostatek času. Dnes jsou unavení všichni, kromě Johannese. Hodně závodů, o tomhle je Světový pohár. Myslím, že každý potřebuje Vánoce k tomu, aby dobil baterky. Úroveň v Oberhofu bude vysoká a pak to bude klesat níž a níž,“ komentoval nabitý program Světového poháru.

Zlatý hattrick

V hromadném závodu žen si pro zlatý hattrick dojela Tiril Eckhoffová se suverénním náskokem více než minuty. ,,Inspiroval mě Johannes Thingnes Bø. Udělal dnes něco podobného, a tak jsem si říkala, že bych to možná měla zkusit taky. A šlo to skvěle. Ale opět musím poděkovat servismanům. Norský servisní tým nám tento víkend připravil neuvěřitelné lyže. Máme štěstí, že jsme ve stejném týmu,“ s úsměvem komentovala. V posledních čtyřech individuálních závodech dokázala zvítězit a aktuálně jí patří druhé místo v celkovém hodnocení. ,,V biatlonu nikdy nevíte, kdy se to zase obrátí. V létě jsem si zlomila prst a měla poraněný bok. Musela jsem tak podstupovat nudné tréninky jako je ercolina, a možná to je ten důvod, proč jsem tak silná teď,“ přemýšlela devětadvacetiletá Norka.

Foto: Tiril Eckhoffová v cíli (Autor: Jaroslav Svoboda)

Druhou příčku vybojovala Dorothea Wiererová a vzala si tak zpět žlutý trikot pro vedoucí závodnici Světového poháru. ,,Dnes to bylo obtížné. Myslím, že to dnes bylo důležité hlavně na střelnici. Pro mě to bylo se dvěma chybami v pořádku,“ hodnotila ,,Sezóna je velmi dlouhá a moc o tom nepřemýšlím. Vím, že je tady hodně holek, které můžou se žlutým trikotem startovat, takže nechci ztrácet energii jenom tím, že nad tím budu přemýšlet. Soustředím se pouze na své závody,“ komentovala své prozatímní vedení biatlonistka, která o Vánocích plánuje především jíst, pít a užívat si.

Pro svůj životní výsledek si dojela i Linn Perssonová. V posledním běžeckém kole nestačila na Italku Dorotheu Wiererovou, a tak brala bronz. ,,Střelba byla dnes důležitá. Já jsem chybovala jednou na první položce. Jsem opravdu spokojená. Navíc jsme také měli dobře připravené lyže, takže děkuji servisnímu týmu,“ sdělila své pocity. ,,V mnoha jsem ještě nestartovala, ale mám je ráda. Mám ráda, když je okolo mě hodně lidí. Hlavně na střelnici, když střílí víc lidí okolo mě, tak se můžu soustředit na sebe,“ hodnotila svoji účast v závodech s hromadným startem.

Zdroj: IBU
Hlavní foto: Medailisté hromadného startu v Le Grand-Bornand (Autor: Jaroslav Svoboda)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *