Po roční pauze se zastávka Světového poháru vrátila zpět do areálu Le Grand-Bornand na jihovýchodu Francie. V posledních závodech kalendářního roku 2019 biatlonisté změřili své síly ve sprintech, stíhačkách a závodech s hromadným startem. Nebyla nouze o překvapivé momenty a radovat se mohli i čeští fanoušci.
Nejlepší závod: Sprint žen
S nízkým startovním číslem pět zahajovala sprint žen Markéta Davidová. Díky přesné střelbě nemusela ani na jedno trestné kolo a ostatním nastavila laťku hodně vysoko. A tak se právě tento závod stal nejnapínavějším, jelikož všechna velká jména startovala až později a nejeden fanoušek trnul, zda se česká biatlonistka na stupních vítězů udrží. Českou reprezentantku nejprve za obrovské bouře tribun překonala Justine Braisazová a pak bylo naopak hrobbové ticho, když se na první místo zařadila Tiril Eckhoffová. Davidové zůstal bronz.

Nejlepší tým: Norsko
Jestli se některý tým blýskl, tak to byl jednoznačně ten z Norska. Johannes Thingnes Bø suverénně zvítězil ve stíhačce i v závodě s hromadným startem a Tiril Eckhoffová ovládla všechny tři individuální závody žen. Tarjei Bø přidal druhé, třetí a čtvrté místo a nezaostal ani Vetle Christiansen, který si ve stíhačce dojel pro bronz a zřejmě tak odvrátil hrozbu přeřazení do IBU Cupu. Ingrid Tandrevoldová zase vybojovala ve stíhačce bronz a do závodu s hromadným startem nastupovala ve žlutém trikotu. O norské dominanci v tomto areálu tedy nemůžou být pochyby.

Největší hvězda: Tiril Eckhoffová
Francouzské tratě nejvíce svědčily Tiril Eckhoffové, která na nich zazářila a dojela si zde pro zlatý hattrick. Svou rychlost na lyžích podpořila skvělou střelbou a ostatním ze startovního pole nedala ani v jednom závodu šanci. Posunula se tak na druhé místo v celkovém hodnocení žen a začíná dotírat na Dorotheu Wiererovou. Aktuálně na ni ztrácí 17 bodů.

Největší zklamání: Sebastian Samuelsson
Spíše zklamáním jsou zatím výsledky držitele olympijského stříbra ze stíhačky v Pchjongčchangu. Dvaadvacetiletý Sebastian Samuelsson v předchozím ročníku Světového poháru ukazoval velký potenciál, avšak letos se mu zatím nedaří a důkazem jsou tomu i závody v Le Grand-Bornand, kde se ve sprintu umístil na 27. místě a ve stíhačce až na 39. příčce. Problémy mu letos dělá především položka vleže, kde jeho úspěšnost klesla na pouhých 78 %.

Největší překvapení: Lena Häckiová
Po úspěších s ženskou štafetou se začalo individuálně dařit i Leně Häckiové. Tato Švýcarka skončila ve sprintu těsně mimo elitní desítku a ve stíhačce se probojovala až na bronzovou pozici. Za jejími dobrými výsledky stojí především přesnější střelba a pokud dokáže svoji formu udržet i po Vánocích, v boji o nejvyšší stupínky by se s ní mělo počítat. V celkovém hodnocení je zatím vysoko na 6. příčce.

Nejdůležitější zjištění: Vzestup Čechů
Českým fanouškům dělal radost nejenom bronz Markéty Davidové, ale také výkon Jakuba Štvrteckého ve sprintu, který si zde s čistým střeleckým štítem dojel pro 16. místo. Pro něj se jedná zatím o nejlepší umístění ve Světovém poháru. Blýskla se i Lucie Charvátová 11. příčkou ze závodu s hromadným startem. Vypadá to tedy, že výkonnost reprezentantů z České republiky jde nahoru a můžeme se těšit, co předvedou po vánoční přestávce.

Hlavní foto: Český tým po sprintu žen (Autor: Jaroslav Svoboda)