Home > Novinky > Fair play v podání Johannese Bøho. Přiznal se k chybě a přijde o body a prize money

Fair play v podání Johannese Bøho. Přiznal se k chybě a přijde o body a prize money

Johannes Thingnes Bø

Mohl mlčet a měl by 43 bodů do Světového poháru a 7000 eur. Johannes Thingnes Bø se ale přiznal k pochybení ve stíhacím závodě v americkém Soldier Hollow a po dohodě s Mezinárodní biatlonovou unií přijde o odměny spojené se čtvrtým místem.

Co se v inkriminovaném závodě stalo? Bø na závěrečné stojce, po které třikrát obkroužil trestné kolo, vystřelil jen čtyři z pěti nábojů, a do cíle tak dorazil se zbylým nábojem v zásobníku. To je proti pravidlům.

Zbylý náboj sice po závodě našli rozhodčí, ale kvůli chybné komunikaci to neohlásili vedení závodu před vydáním oficiálních výsledků.

Nakonec se našlo řešení, které vysvětlil sportovní ředitel IBU Felix Bitterling. „Bylo to nešťastné, ale spolu s Johannesem jsme přišli na nejlepší řešení v rámci pravidel. Oficiální výsledky po nedorozumění rozhodčích již nešly změnit, zároveň by nebylo fér, kdyby byl Johannes odměněn body a prize money po tom, co i televizní záběry prokázaly jeho provinění. Známe Johannesův postoj k fair play, a tak jsme byli přesvědčení, že bude chtít, aby zůstala zachována integrita našeho sportu. Věříme, že jsme díky Johannesově dobré vůli dosáhli na nejlepší možné řešení: Žádná diskvalifikace, ale odebrání bodů a prize money získaných v tomto závodě.“

Norskému biatlonistovi zůstává po potrestání v celkovém hodnocení Světového poháru 936 bodů, na Rusa Loginova má v tuto chvíli k dobru 291 bodů. Peněžní odměna se rozdělí podle platných pravidel mezi závodníky za ním.

Samotný Johannes Thingnes Bø doufá, že bude jeho čin inspirovat další biatlonisty. „Tímto je pro mě věc uzavřená. Na místě jsem se okamžitě obrátil na rozhodčí s tím, že jsem se provinil proti pravidlům. Chci podotknout, že bych nedostal žádný trest, kdybych se sám nepřiznal. Přeji si, aby IBU do budoucna zamezila podobným chybám. Nikdy není lehké vzdát se bodů, ale doufám, že to bude motivace i pro další biatlonisty, aby dodržovali fair play a převzali v budoucnu zodpovědnost za své chyby v případě, že je IBU sama nepotrestá.“

Zdroj: IBU
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

14 thoughts on “Fair play v podání Johannese Bøho. Přiznal se k chybě a přijde o body a prize money

    1. Víš bombarďáku, nejen Ivani, ale i repre US. Jako např. Ben Jonson atd. Ale to ty nemůžeš pamatovat. Kecy o Ivanech, se domnívám, nejsou na místě.

      1. To byly opravdu krásné časy, když kanadský atlet Ben Johnson reprezentoval USA v biatlonu! 🙂
        Je zvláštní, že se tu ještě najdou lidi, kteří chtějí zcela vážně obhajovat ruský doping.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *