Home > Doporučujeme > Fakta, čísla a další zajímavosti biatlonové sezóny 2019/2020

Fakta, čísla a další zajímavosti biatlonové sezóny 2019/2020

Až v závěrečných závodech Světového poháru 2019/2020 se rozhodovalo o držitelích velkých křišťálových glóbů. Mezi muži obhájil trofej s nejmenším náskokem za posledních 25 let Johannes Thingnes Bø. Po 18 letech se povedla obhajoba i u žen, postarala se o to Dorothea Wiererová. Pojďme se podívat i na další fakta a zajímavosti uplynulé sezóny.

Velké křišťálové glóby

Vynechal čtyři závody, přesto Johannes Thingnes Bø obhájil velký křišťálový glóbus. Martin Fourcade, který absolvoval všech 21 závodů, na něj ztratil pouze dva body.

Tak malý rozdíl byl naposledy v sezóně 1994/95, kdy zvítězil Nor Jon Åge Tyldum před Italem Patrickem Favrem. Je to ale hodně zkreslené právě vynechanými závody, byť dva si Bø mohl odečíst. Ve vzájemných soubojích Fourcada deklasoval v poměru 17:4.

Johannes Bø jako třetí norský biatlonista v historii získal druhý velký křišťálový glóbus, před ním se to povedlo zmíněnému Tyldumovi a Olemu Einaru Bjørndalenovi. Ten pak přidal další čtyři.

Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Velmi dramatická byla bitva o celkový triumf i mezi ženami. Opět se zdařila obhajoba, když Dorothea Wiererová o 7 bodů porazila Tiril Eckhoffovou. I loni musela vedení hájit až do konce, krajanku Lisu Vittozziovou za sebou nechala o 23 bodů.

Wiererová absolvovala všechny závody, Eckhoffová jeden vynechala. Norka ve vzájemných soubojích porazila Italku v poměru 12:8, měla ale větší výkyvy.

Velký křišťálový glóbus Wiererová obhájila teprve jako čtvrtá biatlonistka v historii. Naposledy se to povedlo Magdaleně Forsbergové. Legendární Švédka vládla Světovému poháru nepřetržitě od roku 1996 do roku 2002.

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Malé křišťálové glóby

Jednotliví biatlonisté si letos rozdělili křišťálové glóby poměrně spravedlivě. Jen Martin Fourcade si na rozloučenou odnesl dvě trofeje – za vytrvalostní závody a za sprinty. Ve své sbírce má neuvěřitelných 26 malých glóbů.

Johannes Thingnes Bø přidal k velkému glóbu malého bráchu za hromadné starty. Jde o jeho šestý malý glóbus. Vůbec poprvé získal tuto trofej Émilien Jacquelin, nejlepší muž stíhacích závodů.

Na tři malé glóby se rozrostla sbírka Dorothey Wiererové, která nasbírala nejvíc bodů v hromadných startech. Hanna Öbergová byla nejlepší ve vytrvalostních závodech, je to její druhý glóbus. Premiérově převzaly trofeje Denise Herrmannová (sprinty) a Tiril Eckhoffová (stíhací závody).

Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Vítězové a medailisté

Pouhých šest mužských vítězů měla sezóna 2019/20. V té minulé se radovalo osm mužů. Johannes Thingnes Bø vyhrál skoro polovinu závodů, 10 z 21. Martin Fourcade zapsal sedm výher, po jedné výhře zbylo na Quentina Fillona Mailleta, Émiliena Jacquelina, Alexandra Loginova a Benedikta Dolla. Pro Jacquelina to byla premiérová výhra a medaile zároveň.

Na pódium vystoupalo 14 biatlonistů. Vedle Jacquelina si debut mezi elitní trojkou prožili Fabien Claude a Matvej Jelisejev.

Foto: Émilien Jacquelin (Autor: Petr Slavík)

Závody žen bývají tradičně vyrovnanější, v sezóně 2018/19 vyhrálo 12 různých biatlonistek. V právě skončeném ročníku jich ale bylo jen 8. Nejpilnější sběratelkou triumfů byla Tiril Eckhoffová (7) následovaná Dorotheou Wiererovou, Denise Herrmannovou a Marte Olsbuovou Røiselandovou.

Jedenkrát zvítězily Hanna Öbergová, Julia Simonová, Justine Braisazová a Kaisa Mäkäräinenová. Simonová triumfovala poprvé v kariéře, Mäkäräinenová se zase stala druhou nejstarší vítězkou závodu Světového poháru v historii.

Alespoň jedenkrát se na stupně vítězů podívalo 22 biatlonistek. Kromě Simonové slavily první medaili v kariéře Světlana Mironovová, Lena Häckiová, Lucie Charvátová a Linn Perssonová.

Foto: Lucie Charvátová (Autor: Petr Slavík)

Nejvyrovnanější biatlonisté

Johannes Thingnes Bø ani v jednom ze svých 17 startů nevypadl z elitní desítky. V absolutním počtu umístění v Top 10 ho trumfl Martin Fourcade, povedlo se mu to v 19 z 21 závodů.

Johannesův počet Top 10 výsledků vyrovnali jeho bratr Tarjei Bø a Quentin Fillon Maillet. Právě tito dva spolu s Fourcadem bodovali ve všech závodech.

Mezi ženami se vešla v 15 závodech z 21 do elitní desítky Dorothea Wiererová. Těsně za ní jsou Tiril Eckhoffová (14) a Hanna Öbergová (13).

Wiererová také jako jediná bodovala ve všech závodech sezóny. Velmi blízko tomu měla i Julia Simonová, jen ve sprintu v Antholzi byla 41.

Foto: Julia Simonová (Autor: Petr Slavík)

Největší skokani

Absolutně největším skokanem byl Rus Nikita Poršněv, který si v celkovém hodnocení Světového poháru polepšil z 96. příčky na 39., tedy o 57 míst.

Bělorus Anton Smolski (z 87. na 36.) poskočil o 51 pozic, Němec Philipp Horn (z 66. na 18.) a Slovinec Rok Tršan (ze 105. na 57.) šli nahoru o 48 míst. Za zmínku stojí i Johannes Dale, který se z 50. příčky katapultoval až do elitní desítky, konkrétně na 9. příčku.

Foto: Johannes Dale (Autor: Petr Slavík)

Mezi ženami udělaly největší skok, o 54 míst, Lucie Charvátová a Aita Gasparinová. Česká reprezentantka si polepšila z 81. místa na 27., Švýcarka z 85. na 31.

O 48 příček vylétla Francouzka Chloé Chevalierová (ze 101. na 53.). Následovaly dvě Rakušanky, o 47 míst lepší Katharina Innerhoferová (ze 73. na 26.) a o 45 míst lepší Christina Riederová (z 93. na 48).

Foto: Aita Gasparinová (Autor: Petr Slavík)

Nejlepší nováčci

Na konci sezóny byli opět oceněni nejlepší nováčci, tedy biatlonisté, kteří za sebou neměli sezónu s alespoň třemi starty.

Tuto podmínku těsně splnil čtyřiadvacetiletý Rus Nikita Poršněv, který ovládl hodnocení nováčků se 130 body (39. celkově). Díky skvělému finiši ho málem předběhl čtyřiadvacetiletý Nor Sturla Lægreid (115 bodů, 43. místo). Třetí příčku obsadil pětadvacetiletý Číňan Čcheng Fang-ming (72 bodů, 53. místo).

Foto: Čcheng Fang-ming (Autor: Petr Slavík)

Nováčkem sezóny mezi ženami se stala teprve jednadvacetiletá Elvira Öbergová, která tak navázala na tři roky starý triumf své sestry Hanny. Vítězství jí zaručilo 268 bodů a 24. místo v celkovém hodnocení.

Za Švédkou se s výrazným odstupem umístila dvaadvacetiletá Bulharka Milena Todorovová (106 bodů, 47. místo). Třetí byla třiadvacetiletá Ruska Kristina Rezcovová (66 bodů, 58. místo).

Medaile podle zemí

Stejně jako v minulé sezóně ovládlo Norsko hodnocení všech štafet i Poháru národů mužů a žen. Také získalo nejvíc medailí (55) v této sezóně a zároveň v celé své historii.

Na historické maximum dosáhla s 51 cennými kovy i Francie, pro Švýcarsko je zase novým maximem 5 medailí. Taková byla (stejně jako loni) i sbírka českého týmu.

Mezi úspěšnými vypíchněme ještě Estonsko, které získalo díky dvojici Rene Zahkna a Regina Ojaová první medaili od sezóny 2009/10. Naopak Rusko se sedmi medaile vyrovnalo své historické minimum z ročníku 2017/18

ZSB=
1.Norsko32121155
2.Francie15201651
3.Itálie54312
4.Německo410822
5.Švédsko25613
6.Rusko1247
7.Finsko1001
8.Švýcarsko0235
9.Ukrajina0213
10.Estonsko0101
10.Slovensko0101
10.USA0101
13.Česko0055
14.Rakousko0033

Hlavní foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

3 thoughts on “Fakta, čísla a další zajímavosti biatlonové sezóny 2019/2020

  1. Byla to super sezóna, fandila jsem málokomu, např. Dollovi, Preußové. Mám radost z bronzu Charvátové, je to talentovaná závodnice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *